Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku

Sieć 5G jest już powszechnie dostępna. Zastanawiasz się nad modernizacją swojej sieci domowej, aby korzystać z najnowszej sieci komórkowej piątej generacji? Sprawdź najlepsze modemy 5G, które znajdziesz aktualnie w sklepach.

Sieć 5G jest z nami już od ponad czterech lat. Pierwsza, testowa infrastruktura zostałą uruchomiona w 2017 roku, a komercyjne smartfony i modemy z obsługą sieci 5G trafiły na rynek w 2019 roku. W Polsce pierwszą, testową sieć 5G uruchomiono w 2019 roku w Gliwicach. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat najwięksi operatorzy sieci komórkowej pokryli zasięgiem 5G największe miasta w całym kraju.

Netgear Nighthawk M5

Netgear Nighthawk M5

W międzyczasie na rynku pojawiło się mnóstwo smartfonów z obsługą sieci 5G, a na półki sklepowe trafiają powoli pierwsze tablety i laptopy ze zintegrowanymi modemami 5G. Co jednak w przypadku, gdy chcemy skorzystać z sieci 5G na wielu urządzeniach, albo mieszkamy w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do internetu przewodowego?

Jeżeli mieszkamy w zasięgu sieci 5G, warto zainteresować się modemami/routerami z wbudowanym modemem sieci 5G. Tego typu sprzęt pozwoli skorzystać nam z największych zalet sieci nowej generacji. Chodzi oczywiście o obsługę większej ilości urządzeń w jednej sieci, zwiększenie przepustowości, a także implementację najnowszych systemów zabezpieczeń.

Warto zaznaczyć, że Polska obecnie bardzo dobrze radzi sobie implementacją sieci 5G, ale istnieje pewien haczyk. W obecnym stadium rozwoju 5G dostępne jest w większości poza budynkami. Oznacza to, że modem sieci 5G powinniśmy umieścić przy oknie lub alternatywnie zdecydować się na zakup zewnętrznej anteny, która poprawi parametry odbieranego sygnału.

Jeżeli już dziś chcesz zainwestować w modem z obsługą sieci 5G, do wyboru masz kilka urządzeń renomowanych producentów. Pamiętaj - na rynku znajdziesz routery stacjonarne (wymagające stałego zasilania) oraz mobilne (z wbudowanym akumulatorem).

Router stacjonarny jak sama nazwa wskazuje najlepiej nada się do pracy w domu lub biurze. Urządzenie tego typu jest zauważalnie większe od swoich mobilnych odpowiedników. Na obudowie nie znajdziemy wbudowanego wyświetlacza do zarządzania urządzeniem. Zamiast niego w środku znajdują się wydajniejsze anteny oraz dodatkowe porty pozwalające na łączność przewodową. Router stacjonarny lepiej radzi sobie z pracą z wieloma urządzeniami w tym samym czasie oraz z długotrwałą pracą pod obciążeniem. Tego typu sprzęt sieciowy może zastąpić klasyczny router w domu, mieszkaniu lub niewielkim biurze.

Router mobilny to niewielkie urządzenie sieciowe, które pozwala na stworzenie sieci bezprzewodowej w dowolnej lokalizacji objętej zasięgiem sieci komórkowej. Tego typu sprzęt służy do pracy z kilkoma urządzeniami przez kilka godzin. Router mobilny ma zazwyczaj słabsze anteny i oferuje mniejsze pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej. Dodatkowo sprzęt tego typu nie najlepiej sprawdza się podczas długotrwałej pracy pod pełnym obciążeniem. Router mobilny z 5G będzie świetnym kompanem podczas podróży służbowych lub pracy poza domem/biurem.

Poniżej znajdziesz najciekawsze routery sieci 5G dostępne w sprzedaży w naszym kraju.

D-LINK DWR-2101

D-LINK DWR-2101 to zaawansowany router mobilny z wbudowanym modemem sieci 5G. Urządzenie to pozwala cieszyć się dostępem do sieci najnowszej generacji w dowolny miejscu. Dzięki niewielkim wymiarom i wbudowanej baterii D-LINK DWR-2101 zabierzemy na weekendowy wyjazd lub na wakacje.

D-LINK DWR-2101

D-LINK DWR-2101

Prezentowany router mobilny jest w pełni kompatybilny z siecią 5G i tworzy sieć lokalną zgodną ze standardem Wi-Fi 6. Oznacza to, że w pełni wykorzystanym potencjał szybkiego dostępu do internetu. Oglądanie filmów w 8K i pobieranie dużych plików nie będzie stanowić żadnych problemów. Maksymalna prędkość przesyłania danych wynosi 1,6 Gb/s.

D-LINK DWR-2101 to urządzenie działające w trybie Plug and Play. Wystarczy wsadzić do środka kartę nano SIM i można już korzystać z dobrodziejstw sieci 5G. Jednocześnie podłączymy nawet 32 urządzenia. Awaryjnie możemy skorzystać również z wbudowanego gniazda LAN w standardzie Gigabit Ethernet.

Najważniejsze informacje odczytamy z dotykowego ekranu o przekątnej 2,4 cala.

Wbudowana bateria o pojemności 5260 mAh pozwala pracować nawet przez 14 godzin z dala od źródła zasilania. Ładowanie odbywa się z wykorzystaniem USB Typu C.

Netgear Nighthawk M5 MR5200

Netgear Nighthawk M5 to niesamowicie szybki router mobilny z wbudowanym modemem sieci 5G. Całość tworzy silną sieć lokalną korzystającą ze standardu Wi-Fi 6. Do urządzenie podłączymy jednocześnie do 32 urządzeń mobilnych. Możemy wykorzystać również połączenie przewodowe - Netgear Nighthawk M5 posiada jeden port LAN w standardzie Gigabit Ethernet.

Netgear Nighthawk M5

Netgear Nighthawk M5

Urządzenie zasilane jest z wykorzystaniem wbudowanego akumulatora, którego naładujemy przez USB Typu C. W pełni naładowana bateria pozwala na do 13,5 godziny pracy. Co ważne rozbudowany interfejs pozwala na przeprowadzenie konfiguracji na wbudowanym ekranie. Wyświetlacz przekazuje również najważniejsze parametry techniczne.

Maksymalna przepustowość przesyłania danych wynosi 4000 Mb/s. Netgear Nighthawk M5 potrafi tworzyć dwie sieci Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz) w tym samym czasie.

Routerem można zarządzać z poziomu wbudowanego ekranu, interfejsu webowego oraz dedykowanej aplikacji na urządzenia przenośne.

Netgear Nighthawk M5 posiada łatwo dostępne złącza do podłączenia anteny zewnętrznej.

Zyxel NR2101

Zyxel NR2101 to najnowsza propozycja tajwańskiej firmy zajmującej się produkcją sprzętu internetowego od ponad 30 lat.

Zyxel NR2101

Zyxel NR2101

Tajwańczycy proponują kompaktowy router przenośny z wbudowanym modemem sieci 5G.

Urządzenie pozwala na pobieranie danych z prędkością do 2340 Mb/s oraz wysyłanie o szybkości aż 650 Mb/s. To świetne rezultaty, a musimy pamiętać, że mówimy o routerze mobilnym.

Na pokładzie znajdziemy również wbudowany port LAN w standardzie Gigabit Ethernet. Niestety rysą na szkle jest możliwość podłączenia zaledwie do 16 urządzeń w tym samym czasie.

Router posiada wbudowany wyświetlacz, który wyświetla najważniejsze informacje i pozwala na konfiguracje urządzenia.

Całość zasilana jest z wykorzystaniem akumulatora o pojemności 5300 mAh. Pozwala on na 10 godzin pracy. Ładowanie odbywa się z wykorzystaniem złącza USB Typu C.

Aktualizacja: 31 marca 2022 12:44
Aktualizacja: 23 lutego 2022 11:25
Aktualizacja: 22 listopada 2021 12:29