Serwery NAS dwudyskowe - test 5 modeli

Qnap TS-231P

Przetestowaliśmy pięć dwudyskowych serwerów NAS do zastosowań domowych w cenie do 1500 zł.

Asustor AS6102T

Asustor AS6102T

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najbardziej zaawansowany i jednocześnie najdroższy serwer w teście NAS-ów dwudyskowych.

Zdobywca pierwszego miejsca wyróżnia się metalową konstrukcją o dość dużych gabarytach i znacznej masie. Jego serce stanowi dwurdzeniowy procesor Intel Celeron o częstotliwości taktowania rdzenia wynoszącej 1,6 GHz. Wsparcie stanowią moduły RAM o pojemności 2 GB.

Stosunkowo mocna specyfikacja charakteryzuje się stabilną i efektywną pracą. Urządzenie szczególnie dobrze radzi sobie z odczytem plików, a więc i odtwarzaniem filmów. Jego najsłabszą stroną okazało się rejestrowanie materiałów wideo w jakości HD. Koszt wysokiej wydajności można liczyć w watach lub złotówkach.

Zapotrzebowanie na moc na poziomie 15,6 W to wynik daleki od rekordzistów energooszczędności, jednakże wciąż do przyjęcia jako akceptowalny. Istotnym atutem modelu okazało się wyposażenie. Pokaźna liczba złączy obejmuje dwa wejścia Ethernet oraz aż pięć wtyków USB – jeden z nich został wyprowadzony na front obudowy w zestawie z przyciskiem szybkiej kopii. Nie zabrakło również gniazda HDMI, a nawet rzadko spotykanych interfejsów eSATA i S/PDIF. Miłym dodatkiem jest również obecność kieszeni typu hot-swap.

Obsługa urządzenia jest intuicyjna i...

Asustor AS6102T - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wyposażenie
 • Wydajność
 • Intuicyjna obsługa

Wady:

 • Wysoki pobór prądu

Qnap TS-231P

Qnap TS-231P

Ocena redakcji PCWorld.pl

Jedno z podstawowych urządzeń domowych w ofercie Qnapa.

Model TS-231P okazuje się wyjątkowo ciekawą propozycją. Sprzęt zamknięto w niewielkiej obudowie z kieszeniami typu hot-swap. Pracą serwera steruje procesor Alpine AL.-212 z dwoma rdzeniami taktowanymi z częstotliwością 1,7 GHz. Nietypowa jednostka stosunkowo dobrze sprawdza się w kluczowych zadaniach. Zastosowana pamięć operacyjna ma pojemność 1 GB.

W zakresie zapisu urządzenie potrafi wykorzystać pełnię możliwości stosowanych dysków HDD osiągając rewelacyjne wyniki. Zdecydowanie słabiej wygląda kwestia odczytów oraz odtwarzania materiałów. Zapotrzebowanie na moc na poziomie 14,8 W nie zachwyca ale również nie odstrasza.

Pod względem wyposażenia TS-231P wypada skromnie w porównaniu z modelem Asustor AS6102T. Do dyspozycji użytkownika oddano dwa gniazda Ethernet oraz trzy gniazda USB 3.0, w tym jedno z funkcją szybkiej kopii.

Na tym lista udogodnień właściwie się kończy. Nie odnajdziemy tu żadnych dodatków audio-wideo. Oprogramowanie serwera posiada wszystkie niezbędne funkcje oraz nie sprawia żadnych problemów w obsłudze. Również instalacja sprzętu jest...

Qnap TS-231P - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajność zapisu danych
 • Prosta instalacja

Wady:

 • Wydajność odczytu

Qnap TS-228A

Qnap TS-228A

Ocena redakcji PCWorld.pl

Nowość w ofercie Qnap to urządzenie, które potrafi zauroczyć od pierwszej chwili.

Jego opakowanie jest niemal dwukrotnie mniejsze niż w przypadku konkurentów. Również obudowa okazuje się miniaturowych rozmiarów. Sprytna budowa sprawiła, że wykonana z białego tworzywa konstrukcja może być traktowana jako ozdoba.

W serwerze zastosowano czterordzeniowy procesor Realtek RTD1295 o taktowaniu 1,4 GHz, współpracujący z buforem pamięci RAM o pojemności 1 GB. Urządzenie oferuje minimalnie słabsze wyniki wydajności od swojego starszego brata. Wprawdzie wygrywa w zakresie odczytu i odtwarzania wideo, jednak rezultaty z zakresu zapisu są jedynie dobre.

Duże pochwały należą się za optymalizację urządzenia pod kątem zapotrzebowania energetycznego. Pobór na poziomie 9 W to najlepszy rezultat w całym teście.

Niestety miniaturyzacja ma również wady. Malutka obudowa pomieściła jedynie skromny zestaw złączy obejmujący port Ethernet i trzy gniazda USB. Zabrakło natomiast interfejsów audio i wideo czy kieszeni hot-swap.

Na pocieszenie pozostaje przycisk szybkiej kopii oraz bezpłatna obsługa monitoringu do maksymalnie 4 kamer. Urządzenie jest objęte 24-miesięczną gwarancją.

Qnap TS-228A - pełna recenzja »

Zalety:

 • Budowa
 • Niski pobór prądu

Wady:

 • Skromny zestaw złączy

Synology DS218play

Synology DS218play

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zgrabna konstrukcja z oferty Synology wyróżnia się estetyczną obudową.

Obudowę wykonano z czarnego tworzywa. Niewielkie gabaryty oraz niska masa to istotne atuty dla urządzenia domowego.

Serwer pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora Realtek RTD1296 o taktowaniu 1,4 GHz. Zastosowana pamięć RAM oferuje 1 GB pojemności. Tak skrojona konfiguracja okazała się najwydajniejsza w całym teście. Urządzenie oferuje świetne czasy zapisów i odczytów, a także wysoką efektywność podczas codziennej pracy, wliczając w to zadania biurowe oraz oglądanie i rejestrowanie filmów.

Moc obliczeniowa została okupiona sporym zużyciem prądu na poziomie 17 W. Jednakże najsłabszym punktem urządzenia okazało się wyposażenie obejmujące zaledwie dwa gniazda USB oraz jedno złacze Ethernet. Zabrakło również przycisku szybkiej kopii, złączy audio-wideo czy kieszeni typu hot-swap.

Całe szczęście oprogramowanie oferuje pełnię potrzebnych w domu udogodnień, a obsługa całości nie nastręcza jakichkolwiek problemów.

Produkt jest oferowany z 24-miesięczną gwarancją producenta.

Synology DS218play - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Mały zestaw złączy
 • Wysoki pobór prądu

WD My Cloud Home Duo

WD My Cloud Home Duo

Ocena redakcji PCWorld.pl

Prawdopodobnie najdziwniejsze urządzenie w teście, które nie do końca odnalazło się w rywalizacji.

WD My Cloud Home Duo należy traktować raczej jako osobistą chmurę niż serwer NAS. Sprzęt jest sprzedawany po wstępnej konfiguracji, wraz z zainstalowanymi dyskami w różnych wariantach do wyboru. Co więcej, producent nie podaje detali specyfikacji urządzenia. Można jedynie się domyślać, że nie jest ona szczególnie imponująca.

Efektywność pracy w niemal wszystkich zastosowaniach wypada na najniższym akceptowalnym poziomie. Pocieszenie może stanowić bardzo niski pobór mocy. Zaskakiwać może natomiast fakt, że urządzenie, a dokładniej jego system chłodzący pracuje naprawdę głośno.

Ozdobna obudowa jest miła dla oka, jednak okazuje nieszczególnie praktyczna, jeśli chodzi o zakres oferowanych portów. Gniazdo Ethernet i dwa gniazda USB wystarczą większości użytkowników, jednak jest to wariant bardzo skromny. Instalacja My Cloud Home Duo trwa zaledwie kilka minut i jest naprawdę intuicyjna wobec oferowanego ogromu funkcji mobilnych.

Problem zaczyna się gdy chcemy podłączyć urządzenie do komputera bezpośrednio przewodem ethernetowym z pominięciem routera. Taki zabieg okazał się właściwie niewykonalny, ale raczej i tak niewielu...

WD My Cloud Home Duo - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dyski w zestawie
 • Wstępnie skonfigurowany
 • Niski pobór mocy

Wady:

 • Głośna praca systemu chłodzącego
 • Niska wydajność

Jak testowaliśmy

Wszystkie testowane serwery NAS zostały zweryfikowane pod kątem dostępnego wyposażenia. Szczególna uwaga została przyłożona do oprogramowania i interfejsów związanych z pracą sprzętu w roli urządzenia Media Center. Testy wydajności odbyły się z użyciem syntetycznego narzędzia Intel NAS Performance Tool. Każde urządzenie pracowało z zastosowaniem tych samych dysków – WD RED o pojemności 1TB w identycznej konfiguracji. Średni pobór prądu to wartość z 2-godzinnego testu, obejmującego pracę w obciążeniu oraz w spoczynku.

Wnioski z testu

Większość urządzeń dostępnych na rynku w cenie 700-1500 zł w zupełności wystarczy w domowych zastosowaniach. Lista standardowych udogodnień w tym zakresie cenowym obejmuje wydajną wymianę danych, transkodowanie materiałów 4K oraz pracę sprzętu w roli zestawu Media Center lub rejestratora monitoringu. Urządzenia mieszczące się w górnej połowie tych widełek cenowych powinny oferować dodatkowe interfejsy, najlepiej obejmujące złącza HDMI i audio.

Co ciekawe, nie wszystkie testowane modele dysponują przyciskiem szybkiej kopii z nośnika USB – warto szukać produktów wyposażonych w tą funkcję. Jedynie niektóre spośród testowanych urządzeń otrzymały kieszenie hot-swap do szybkiej wymiany dysków, dodatkowe gniazda LAN czy funkcję rozbudowy specyfikacji. Jednakże w zastosowaniach domowych będą to udogodnienia stosowane niezwykle rzadko, więc ich obecność to miły lecz nieobowiązkowy dodatek. Wszystkie 5 modeli ujętych w teście to konstrukcje warte uwagi, pozbawione istotnych wad.