Słuchawki nauszne dla każdego - test najlepszych modeli

Różnorodność modeli dostępnych w sprzedaży słuchawek może przyprawić o zawrót głowy. Wyboru nie ułatwia duża rozpiętość cenowa tego typu urządzeń. Przetestowaliśmy słuchawki z segmentu urządzeń nausznych i podpowiadamy, jak dobrać zestaw zapewniający dobrą jakość dźwięku.

Sennheiser Urbanite XL

Sennheiser Urbanite XL

Ocena redakcji PCWorld.pl

Urbanite XL to jeden z największych zestawów słuchawkowych, jaki mieliśmy okazję ostatnio testować.

W naszym teście słuchawek model Sennheiser Urbanite XL zajął zasłużone pierwsze miejsce. W kategorii Możliwości ustąpił tylko dwóm konkurencyjnym urządzeniom: SOL Republic Tracks AIR i Creative Aurvana Gold. Pod innymi względami okazał się bezkonkurencyjny.

Sennheiser Urbanite XL

Sennheiser Urbanite XL

Słuchawki mają okrągłe nauszniki o średnicy 90 mm, zrobione z materiału o delikatnej i przyjemnej w dotyku fakturze. Nauszniki przymocowane są do szerokiego metalowego pałąka, na zewnątrz pokrytego materiałem z widocznym szwem, a od środka miękką gumowaną wyściółką. Słuchawki doskonale leżą na głowie, a pałąk jest mocny i sztywny. Na pochwałę zasługuje też szeroki system regulacji położenia nauszników. To sprawiło, że konstrukcję słuchawek oceniliśmy bardzo wysoko – 10 punktów na 10 możliwych do uzyskania (komfort używania – 9 pkt).

W zestawie ze słuchawkami jest płaskoprofilowy...

Sennheiser Urbanite XL - pełna recenzja »

Zalety:

 • Czysty i selektywny dźwięk w praktycznie każdym zakresie.
 • Dobrej jakości i mocne materiały
 • Składana konstrukcja

Wady:

 • Wysoka cena

Philips M1/00 Fidelio

Philips M1/00 Fidelio

Ocena redakcji PCWorld.pl

Stosunkowo niewielkie gabarytowo słuchawki Philips M1/00 Fidelio są starannie wykonane.

Metalowy pałąk wyłożony skóropodobnym materiałem sprawia, że słuchawki wygodnie leżą na głowie. Pałąk ma duży zakres regulacji, a wysuwane elementy chowają się w jego wnętrzu. Nauszniki leżą bezpośrednio na uszach, grube i miękkie wykończenie zaś sprawia, że doskonale do nich przylegają. Kształt muszli jest okrągły, a ich średnica wynosi 75 mm. Słuchawki są bardzo wygodne.

W komplecie dodawane są dwa kable: jeden z końcówką i gniazdem 3,5 mm oraz pilotem, a drugi z dwoma wtykami 3,5 mm, który jest nieco grubszy, ale bez pilota. Oba przewody mają okrągły profil i materiałowy oplot, który chroni je przed przetarciami. Pilot jest bardzo mały i wyposażony tylko w jeden przycisk służący do sterowania odtwarzaniem, ale bez kontroli głośności.

Philips M1/00 Fidelio okazał się jednym z najlepszych modeli w teście, a muszle, choć nie są duże, mają dobre właściwości tłumiące. Mieliśmy wrażenie, że spisują się lepiej niż niektóre większe słuchawki o zamkniętej konstrukcji. Wbudowane głośniki o średnicy 40 mm mają szerokie pasmo przenoszenia: 15–24 000 Hz. Poziom zniekształceń harmonicznych wynosi zaledwie 0,1%....

Philips M1/00 Fidelio - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra jakość dźwięku
 • Dobrej jakości mocne materiały
 • Komfortowa konstrukcja

Wady:

 • brak przycisków do regulacji głośności

Creative Aurvana Gold

Creative Aurvana Gold

Ocena redakcji PCWorld.pl

Melomani nigdy nie zamienią przewodowych słuchawek na bezprzewodowe – i mają rację. Jednak nie oznacza to, że słuchawki bezprzewodowe do niczego się nie nadają.

Creative Aurvana Gold to dobry wybór dla osób, które nie lubią przewodów, a muzyki słuchają z przenośnego odtwarzacza lub smartfona. Zestaw jest po prostu do tego stworzony, oferując wsparcie dla bezprzewodowych technologii Bluetooth i NFC oraz zadawalającą jakość dźwięku w dobrze izolujących od zewnętrznych hałasów nausznikach. Wyposażone są też w aktywne technologie redukcji szumów i mikrofon zgodny ze standardem HD Voice.

Gruby pałąk z miękką wyściółką wygodnie leży na głowie i ma szeroki zakres regulacji położenia nauszników. Na prawej słuchawce umieszczono przyciski do sterownia odtwarzaniem i regulacji głośności. Jest też dodatkowy przełącznik uruchamiający system redukcji szumów (kiedy jest aktywny, zwiększa zużycie energii, warto go więc stosować z umiarem). W lewym nauszniku umieszczono akumulator i gniazdo USB do jego ładowania. Jest też standardowe gniazdo audio, a producent dodaje dodatkowy płaski kabel z 3,5 mm wtykami, który umożliwia podłączenie słuchawek do odtwarzacza w tradycyjny sposób.

Dynamiczne przetworniki o średnicy 40 mm wyposażone są magnesy neodymowe i mają szerokie pasmo przenoszenia...

Creative Aurvana Gold - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobre tłumienie dźwięków otoczenia
 • interfejsy przewodowe i bezprzewodowe
 • doskonała współpraca ze smartfonami

Wady:

 • - plastikowa konstrukcja

SOL Republic Tracks V8

SOL Republic Tracks V8

Ocena redakcji PCWorld.pl

Słuchawki SOL Republic pod względem funkcjonalności niewiele ustępują najdroższym testowanym modelom, a niekiedy okazują się nawet lepsze.

To zasługa modułowej konstrukcji, która pozwala rozłożyć słuchawki, oddzielając pałąk od nauszników. Umożliwia to wymianę pałąka czy nauszników i dostosowanie słuchawek do własnych upodobań.

Pałąk wykonany jest z dobrego jakościowo plastiku i ma szeroki profil. Jest też wytrzymały – można zginać go i skręcać bez obawy, że pęknie. Niestety, po założeniu na głowę pałąk wystaje na ponad 3 cm za słuchawki i podczas obracania głową może zaczepiać. Nauszniki mają grube wyściółki doskonale przylegające do ucha. W zestawie ze słuchawkami jest przewód z wtykiem 3.5 mm i pilotem, za którego pomocą można sterować odtwarzaczem i regulować głośność. Kabel ma okrągły profil, niestety, nie ma dodatkowego oplotu i czasami ma tendencję do skręcania się i zaplątywania. To klasyczny przewód z dwiema wtykami, które należy podłączyć do każdej ze słuchawek.

Nieco mniejsza konstrukcja nauszników (średnica 65 mm) ma swoje zalety, bo ucho nie poci się nawet podczas wielogodzinnego korzystania ze słuchawek. Co ważne, zamknięta konstrukcja i mocny pałąk sprawiają, że szczelnie przylegają do ucha i dobrze tłumią dźwięki z...

SOL Republic Tracks V8 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra jakość dźwięku
 • praktyczna konstrukcja
 • stosunek ceny do możliwości

Wady:

 • Wystający pałąk pod słuchawkami

Słuchawki z pałąkiem i douszne, dokanałowe, modele o konstrukcji otwartej, półotwartej i zamkniętej… Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jakimi właściwościami wyróżniają się poszczególne konstrukcje. Przykładowo słuchawki o otwartej konstrukcji nie izolują ucha, dlatego korzystając z nich, oprócz muzyki słyszysz także dźwięki z otoczenia.

Zestawy z pałąkiem o zamkniętej konstrukcji oferują m.in. lepszą dynamikę niskich tonów. Konstrukcja nauszników z dokładnie przylegającymi do głowy poduszkami pozwala wytłumić dźwięki otoczenia – te urządzenia dobrze się sprawdzą, gdy słuchasz muzyki w autobusie, pociągu i wszędzie tam, gdzie średni poziom natężania dźwięku jest kilkukrotnie wyższy od tego, którego doświadczasz w mieszkaniu. Z kolei wadą tych słuchawek jest słaba wentylacja uszu i dyskomfort często pojawiający się przy długotrwałym używaniu. Ponadto nadmiernie głośne korzystanie z nich może spowodować pogorszenie słuchu, a odcięcie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz stwarza inne zagrożenia, np. przechodząc przez ulicę nie usłyszysz nadjeżdżającego samochodu.

Z kolei słuchawki półotwarte to rozwiązanie środka, sprawdzające się w każdych warunkach – nie tylko wystarczająco dobrze tłumią dźwięki otoczenia, ale i nie wywołują uczucia dyskomfortu przy długotrwałym noszeniu.

Aktywne systemy wyciszające

Czy przy wyborze słuchawek warto brać pod uwagę wyposażenie ich w aktywny system wyciszający dźwięki otoczenia? Czy takie rozwiązanie, np. przy półotwartej czy otwartej konstrukcji, jest równie dobre jak w słuchawkach zamkniętych? Niestety, nie ma na to prostej odpowiedzi. Sposób pracy słuchawek z funkcją redukcji szumu jest różny. Zewnętrzne dźwięki mogą być zagłuszane przez słuchawki dzięki możliwości wytworzenia zagłuszającej fali dźwiękowej. Problem w tym, że nawet najlepszy system redukcji szumu nie zapewni 100-procentowej skuteczności. Może idealnie spisywać się np. w samolocie, ale będzie działał gorzej w czasie spaceru na zatłoczonym chodniku. Dlatego najbardziej zaawansowane modele umożliwiają wybór trybu pracy („biuro”, „samolot”, „metro”, itp.). Jeżeli chcesz odciąć się od świata ścianą dźwięku płynącego ze słuchawek, zestaw o zamkniętej konstrukcji z funkcją redukcji szumu jest dla ciebie.

Oferty słuchawek obniżone o conajmniej 20%:

Na co zwracać uwagę

Warto pamiętać, że zdrowe ucho przeciętnego dorosłego człowieka słyszy w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz, co nie przeszkadza producentom słuchawek chwalić się sporo szerszym zakresem częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez swoje urządzenia. Niestety, dźwięki poza tym pasmem są dla nas niesłyszalne. Ponadto nie ma jednej, wspólnej metody pomiarowej, więc trudno porównać dane różnych wytwórców. Często okazuje się, że słuchawki, które według specyfikacji producenta oferują pasmo np. 6–28 000 Hz, w rzeczywistości brzmią fatalnie, podczas gdy modele z podanym zakresem 20–22 000 Hz są pod tym względem zdecydowanie lepsze. Zatem parametr określający zakres przenoszonego pasma nie może być jedynym kryterium przy wyborze słuchawek, bo nie daje pewności co do jakości oferowanego przez urządzenie dźwięku.

Inna często podawana przez producentów wartość to zniekształcenia harmoniczne. Im są mniejsze, tym w sygnale dźwiękowym występuje mniej szumów i zakłóceń. W najlepszych zestawach słuchawkowych wynoszą nie więcej niż 0,5%, a wartość 1% to już dużo. Warto też zwrócić uwagę na impedancję słuchawek (oporność zastosowanych w słuchawkach przetworników). Jeśli jest ona dużo wyższa niż „moc” urządzenia, do którego podłączane są słuchawki, to będą grały ciszej, a w skrajnych przypadkach nawet gorzej.

Wygoda i wyposażenie

Na wygodę korzystania ze słuchawek w dużej mierze wpływ ma konstrukcja pałąka i nauszników (muszli). Pałąk musi zapewniać szeroki zakres regulacji, a sposób łączenia poszczególnych części powinien zapobiegać zaplątywaniu się w nie włosów. Pod tym względem bardzo dobrze sprawdzają się takie słuchawki jak Philips M1/00 Fidelio czy Sennheiser Urbanite XL. Ciekawe rozwiązanie zastosowano w słuchawkach SOL Republic, które mają modułową konstrukcję, pozwalającą na szybkie odłączenie nauszników od pałąka. Ponadto można nawet dokupić poszczególne elementy w innych kolorach, czy też zamówić u producenta części o zaprojektowanym przez użytkownika wzorze. Słuchawki powinny mieć trwały i dobrze wykonany przewód. Standardowe okrągłe przewody często się przecierają i plączą – lepiej zachowują się kable płaskie, nieskręcające się, lub przewody z dodatkowym materiałowym oplotem, odporne na przetarcie.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie słuchawek w sterownik. Nie musi być bardzo rozbudowany, w zupełności wystarczy, gdy oferuje podstawowe funkcje, takie jak regulacja głośności i sterowanie odtwarzaniem. Wszystkie słuchawki uczestniczące w naszym teście, które wyposażono w pilota (niezależnie, czy zamontowanego na przewodzie czy wbudowanego w słuchawkę), miały także mikron.

Wnioski z testów

Nasze testy wykazały, że nie tylko drogie słuchawki oferują dźwięk wysokiej jakości. W cenie 300–350 zł, można już kupić dobre modele o konstrukcji półotwartej (SOL Republic Tracks V8) lub zamkniętej (Philips A1-Pro). Zaskakująco dobre okazały się niedrogie słuchawki Kruger&Matz 665 (250 zł), które nie tylko wyróżniały się wyglądem (do ich budowy wykorzystano okleinę z naturalnego drewna), ale i ciekawą charakterystyką brzmienia, z mocnym głębokim basem.

Uniwersalne słuchawki nauszne - wyniki testów

Uniwersalne słuchawki nauszne - wyniki testów

Porównanie cen zwycięzcy rankingu: Sennheiser Urbanite XL: