Smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Smartfony z możliwością włożenia dwóch kart SIM to idealne rozwianie dla posiadaczy więcej niż jednego numeru komórkowego, np. prywatnego i firmowego. W naszym teście sprawdziliśmy możliwości dziesięciu tego typu urządzeń.

Do testów zaklasyfikowaliśmy tylko te smartfony, które spełniają minimalne wymagania w zakresie jasności ekranu (300 cd/m2). Jeśli panel ma mniejszą jasność, użytkownik w słoneczny dzień zmuszony jest na „ślepo” odbierać połączenia, nie mówiąc o przeczytaniu czegokolwiek. Na szczęście, urządzenia niespełniające tego kryterium należą do mniejszości, a jasność co najmniej 450 cd/m2 to już standard.

Nie mylcie jednak jasności ekranu z jakością wyświetlanego na nim obrazu. O jakości decyduje odpowiednie zbilansowanie trzech podstawowych barw (zielony, czerwony, niebieski), kąty widzenia, zagęszczenie pikseli i rozdzielczość ekranu. Zdarza się, że smartfony mają np. bardzo jasne ekrany, ale o zachwianych proporcjach kolorów. Wystarczy spojrzeć na wyniki testu ekranów: w tanich smartfonach temperatura barwowa wyświetlanego obrazu często przekracza 10 000 stopni Kelwina (duża przewaga koloru niebieskiego nad pozostałymi), podczas gdy powinna oscylować w okolicach 6500 stopni. To sprawia, że kolory są „zimne”, a biel jest zabarwiona na niebiesko. Niestety, rzadkością są smartfony z jasnymi ekranami o temperaturze barwowej 6000–7000 K.

Smartfony dual-SIM - jak testowaliśmy

Sporo uwagi poświęciliśmy praktycznym aspektom budowy i działania smartfonów dual-SIM. Ograniczyliśmy do minimum suchą specyfikację na rzecz bardziej praktycznych informacji, takich jak: możliwość wymiany akumulatora, zdejmowalna tylna klapka, umiejscowienie gniazda USB i przycisków kontrolnych. Oprócz informacji o przekątnej i rozdzielczości montowanych w smartfonach wyświetlaczy podajemy też informacje o zagęszczeniu pikseli w ekranie – to parametr, który w istotny sposób wpływa na jakość wyświetlanych czcionek, elementów graficznych (im wyższy, tym lepiej). Za pomocą profesjonalnego kolorymetru sprawdziliśmy również jasność montowanych w smartfonach ekranów i temperaturę barwową. Tego typu informacji często nie znajdziecie na stronach producentów, a mają one istotny wpływ na obsługę i pracę urządzenia.

Większość smartfonów dual-SIM ma jedno gniazdo SIM do połączeń telefonicznych i internetowych oraz drugie tylko do GSM. Niestety, nie zawsze w specyfikacji producenci podają, jakie formaty kart SIM dany model obsługuje. To spore niedopatrzenie, dlatego wyręczyliśmy pod tym względem dostawców i dokładne informacje o formacie obsługiwanych kart SIM umieściliśmy w naszej tabeli.

Smartfony dual-SIM - wnioski z testów

Koszt wykonania tanich smartfonów dual-SIM, dostępnych w sprzedaży detalicznej za 200–250 zł, to kilkadziesiąt złotych, trudno więc oczekiwać od nich zaawansowania technicznego. Dwurdzeniowy procesor i ekran o niskiej rozdzielczości (najczęściej 800 x 480 pikseli) wykluczają w zasadzie użycie takiego sprzętu w bardziej złożonych zastosowaniach – co to za smartfon, z którego można tylko zadzwonić, sprawdzić pocztę czy wysłać SMS? Nawet przeglądanie stron internetowych jest dosyć uciążliwe. Sporym problemem jest też mała objętość wbudowanej pamięci RAM, zwykle nie większa niż 1 GB, i pamięci flash (do 4 GB).

Jakość wykonania obudów również pozostawia sporo do życzenia, a fora internetowe pełne są postów z opisami usterek i „przygód z serwisem producenta”. Lepiej więc dołożyć kilkaset zł do sprzętu, który nie będzie sprawiał problemów – można takie dostać już za ok. 400 zł.

Najlepsze pod względem stosunku ceny do możliwości są jednak modele w cenie powyżej 600 zł. Chociaż brak im metalowych obudów, mile zaskakują jakością wykonania i wyglądem. Wyposażone są też w niezłe ekrany 720p i wydajne akumulatory (wydajność tych ostatnich sprawdzaliśmy, odtwarzając wideo na smartfonie z w pełni naładowanym akumulatorem do jego całkowitego rozładowania, przy jasności ekranu 200 cd/m2). Najdroższe urządzenia bez przesady można uznać za kwintesencję stylu i jakości.

Smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Acer Liquid Jade S

Acer Liquid Jade S to najdroższy i jednocześnie najlepszy smartfon dual-SIM, jaki można obecnie kupić.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Acer Liquid Jade S jest wyposażony w 5-calowy ekran (1280 x 720 pikseli) o przyjemniej temperaturze barwowej (7326 K) i wystarczającej jasności (405 cd/m2). Smartfon charakteryzuje się stylową, cienką obudową. Zwarta konstrukcja nie pozwala jednak na zdjęcie klapki ani szybką wymianę akumulatora. Z lewej strony obudowy umieszczono czytniki kart SIM (dwie karty nano SIM) i microSD. Karty wkładamy do jednego gniazda za pomocą specjalnej „prowadnicy”.

Doskonale leży w dłoni, a wbudowany modem LTE i sprzętowa platforma MediaTeka sprawiają, że sprawdza się w każdych zastosowaniach – ośmiordzeniowy procesor ARM Cortex-A53 pozostawia daleko w tyle popularnego Cortex-A7. Układ wykonany jest 20-nanometrowym procesie technologicznym i charakteryzuje się nie tylko większą wydajnością (ponad 7000 pkt w teście CPU Prime), ale też niższym zużyciem prądu. To głównie dzięki niemu i pojemnemu akumulatorowi (2300 mAh) Acer Liquid Jade S uzyskał bardzo dobre wyniki w teście czasu pracy na akumulatorze (589 minut).

- pełna recenzja »

AllView E3 Sign

AllView E3 Sign jako jedyny wyposażony jest w czytnik linii papilarnych i czujnik podczerwieni.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

AllView E3 Sign ma duży 5,5-calowy ekran wykonany w technologii IPS (1280 x 720 pikseli), który pokryty jest powłoką odporną na porysowania. Cienka konstrukcja obudowy sprawia, że smartfon wygląda stylowo i nowocześnie. Obudowa ma zdejmowaną klapkę i umożliwia wyjęcie akumulatora.

AllView E3 Sign ma dwie małe karty SIM i czytnik kart pamięci microSD. Za wydajność urządzenia odpowiedzialny jest układ MediaTek MT6582 z czterordzeniowym procesorem i dwurdzeniowym akceleratorem graficznym Mali-400. Nie jest to demon wydajności, ale do codziennych zastosowań w zupełności wystarczy.

Dzięki pojemnemu akumulatorowi (2800 mAh) AllView E3 Sign uzyskał bardzo dobry rezultat w teście czasu pracy na autonomicznym zasilaniu (486 minut). Ekran ma wysoką jasność (467 cd/m2) i przyjemną temperaturę barwową (7734 K). Świetnie nadaje się do przeglądania zdjęć i filmów. Dodatkowe zalety AllView E3 Sign to duży dysk flash (16 GB) i 2 GB pamięci RAM.

- pełna recenzja »

Honor 4X

Honor 4X to jeden z ładniejszych i jednocześnie największych (ekran o przekątnej 5,5-cali) smartfonów dual-SIM.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Jest sztywny i starannie wykonany, nie są widoczne na nim odciski palców czy mikroryski. Niestety, baterii nie da się wyjąć bez rozkręcania obudowy.

Honor 4X ma dwa pełnowymiarowe czytniki kart SIM, czytnik kart pamięci microSD, wbudowany modem LTE, 8 GB pamięci flash i aż 2 GB pamięci RAM. Dzięki ośmiordzeniowemu układowi HiSilicon Kirin 620 smartfon działa bardzo szybko i osiągnął dobre rezultaty w teście procesora (CPU Prime – 4442 pkt). Ekran ma wysoką jasność (511 cd/m2), szerokie kąty widzenia i precyzyjnie działający system pozycjonowania dotyku. Na pochwałę zasługuje też dobra jakość wyświetlanego obrazu, który doskonale nadaje się do przeglądania zdjęć czy oglądania filmów (temperatura barwowa – 7554 K).

Honor 4X umożliwia regulację temperatury barwowej za pomocą wygodnego w użyciu suwaka programowego (dodatkowe opcje w ustawieniach wyświetlacza). Ma również dodatkowe ustawienia odpowiedzialne za sposób działania smartfona na baterii (trzy tryby pracy: intensywne oszczędzanie,...

- pełna recenzja »

Kruger&Matz Live 2 LTE

Kruger&Matz Live 2 LTE wyposażony jest w 5-calowy wyświetlacz, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Przeglądane na smartfonie Kruger&Matz Live 2 LTE strony są czytelne i nie widać pikselozy. System pozycjonowania dotyku potrafi rozpoznać do 10 punktów jednocześnie. Gorzej jest z jasnością ekranu, która wynosi tylko 301 cd/m2, czy temperaturą barwową wyświetlanego obrazu – jest ona bardzo wysoka (10 099 K). Widać dużą przewagę niebieskiego koloru, podczas gdy czerwonego jest stanowczo za mało. Kąty widzenia są przeciętne (7/10 pkt). Za wydajność smartfona odpowiedzialny jest czterordzeniowy procesor (1,2 GHz) i układ graficzny Adreno 305. Taki tandem nie jest demonem wydajności, ale zapewnia całkiem przyzwoite osiągi.

Kruger&Matz Live 2 LTE okazał się jednym z najdłużej działających smartfonów dual-SIM na baterii (599 minut). Zdejmowana tylna klapka i możliwość szybkiej wymiany akumulatora to kolejne atuty. Dodać do nich należy też dobrej jakości aparat fotograficzny (13 MP), który jest wyraźnie lepszy od tych stosowanych w tańszych urządzeniach. Szkoda tylko, że Live 2 nie ma większego dysku...

- pełna recenzja »

myPhone S-Line

myPhone S-Line ma dysk flash 16 GB, 4,7-calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, i prostą, ale stylową obudowę wykonaną z dobrej jakości plastiku.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Smartfon jest sztywny, a na obudowie nie są widoczne odciski palców i mikroryski. Po zdjęciu tylnej klapki można wyjąć akumulator, jest też dostęp do czytnika kart pamięci microSD. S-Line ma dwa różne czytniki kart SIM (micro-SIM z obsługą WCDMA/GSM i SIM do obsługi GSM).

myPhone S-Line wyposażony jest układ MediaTeka z czterordzeniowym procesorem (Cortex A7 – 1,3 GHz), a za wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D odpowiedzialny jest akcelerator PowerVR SGX544. Nie jest to najwydajniejszy tandem, ale nie zauważyliśmy, żeby smartfon miał problemy z szybkością działania. Aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 MP mile nas zaskoczył dobrą jakością zdjęć. Szkoda tylko, że myPhone S-Line wypadł przeciętnie, jeśli chodzi o czas pracy na baterii.

- pełna recenzja »

Prestigio Grace X5

Prestigio Grace X5 to średniej wielkości smartfon wyposażony w 4,7-calowy ekran IPS (1280 x 720 pikseli), gigabajt pamięci RAM i 8 GB dysk flash.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Prestigio Grace X5 robi dobrej jakości zdjęcia zarówno z przedniego (5 MP), jak i tylnego aparatu fotograficznego (13 mln. pikseli). Energooszczędna platforma Mediatek MT6582M z czterordzeniowym procesorem (1,3 GHz) i akceleratorem Mali-400 teoretycznie powinna zapewnić Prestigio Grace X5 dobre osiągi w teście czasu pracy na baterii. Niestety, uzyskany wynik był poniżej średniej (301 minut). Wydajność nie odstaje od średniej. Smartfon wyposażony jest w akumulator o pojemności 1800 mAh.

Niestety, nie ma modemu LTE. Ekran ma szerokie kąty widzenia i dobrą jakość wyświetlanego obrazu (temperatura barwowa 8007 K). Dzięki gęsto rozmieszczonym pikselom (312 ppi) doskonale nadaje się do przeglądania stron internetowych. Obudowa jest sztywna i niepodatna na odkształcenia (umożliwia łatwą wymianę akumulatora).

- pełna recenzja »

GoClever Quantum 450 LTE

GoClever Quantum 450 LTE to jeden z nielicznych smartfonów w cenie poniżej 450 zł wyposażony w modem LTE.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

GoClever Quantum 450 LTE w testach osiągnął zbliżone wyniki do znacznie droższych smartfonów w cenie 500–600 zł. Obudowa jest prosta i praktyczna (matowe wykończenia, wyjmowany akumulator). Szkoda tylko, że ekran (4,5 cala, 854 x 480 pikseli) ma niską jasność (301 cd/m2), a wyświetlany obraz przesycony jest niebieskim kolorem i temperatura barwowa jest bardzo wysoka (11233 K). Do codziennej pracy parametry ekranu są jednak akceptowalne, a długi czas pracy na baterii (400 minut), modem LTE i przystępna cena rekompensują gorszą jakość obrazu.

GoClever Quantum 450 LTE ma też dysk flash 8 GB i rozsądną konfigurację opartą na czterordzeniowym procesorze i platformie Snapdragon 410. Aparat fotograficzny nie zrobił na nas dobrego wrażenia, zdjęcia często wychodzą nieostre i są słabej jakości (5 MP). To jednak wada wszystkich tanich smartfonów.

- pełna recenzja »

Navroad NEXO handy

Navroad NEXO handy to jeden z tańszych smartfonów dual-SIM, ale jak na swoją cenę ma całkiem dobrą konfigurację.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Navroad NEXO handy zbudowano na platformie Mediateka z czterordzeniowym procesorem (1,3 GHz), który w testach pozostawia daleko w tyle dwurdzeniowe procesory montowane w tańszych smartfonach Oczywiście, nie należy do najszybszych, ale z drugiej strony jego wydajność jest w zupełności wystarczająca, a system działa sprawnie.

Navroad NEXO handy ma 8 GB dysk flash i gigabajt pamięci RAM. Obudowa jest prosta i pod względem sztywności i jakości wykonania nie odbiega od przeciętnej. Ekran o przekątnej 4,7 cala pracuje w rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Niska rozdzielczość ekranu akurat w przypadku tego smartfona raczej pomaga, bo procesor i układ graficzny są mniej obciążone, a smartfon pracuje szybciej. Ekran ma przeciętne kąty widzenia, a wyświetlany obraz nienaturalnie wysoką temperaturę barwową.

- pełna recenzja »

Karbonn Sparkle V

Karbonn to nowa marka smartfonów wyprodukowana we współpracy producenta, Karbonn Mobiles, z Googlem.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Wszystkie modele charakteryzują się przystępną ceną i można je kupić tylko w sklepie Agito.pl. Sparkle V kosztuje niecałe 400 zł, wyposażony jest w 4,5-calowy ekran IPS, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej, aparat 5 MP z lampą LED i przednia kamera 2 MP to konfiguracja, jakich wiele.

Sparkle V ma jednak jednego asa w rękawie. Dzięki współpracy z Google to jeden z nielicznych tanich smartfonów, który może pochwalić się pracą pod kontrolą najnowszego systemu Android, 5.1. Dzięki niemu Sparkle V działa lepiej niż niejeden droższy smartfon ze starszą wersją Androida.

Obudowa jest sztywna i mocna, ma ściąganą tylną klapkę i ładną czarno-białą stylistykę. Do zalet smartfona zaliczyć należy też wysoką jasność ekranu i dobrą wydajność akumulatora (411 minut).

- pełna recenzja »

Lark Cirrus 4,5

Ładny i niedrogi smartfon z 4,5-calowym ekranem IPS i czterordzeniowym procesorem.

Ranking: smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Lark Cirrus 4,5 jest lekki i poręczny, a srebrna ramka i przyciski sprawiają, że wygląda nowocześnie i stylowo. Obudowa jest starannie wykonana. Tylna klapka wyłożona jest specjalnym materiałem, na którym nie są widoczne odciski palców i mikroryski. Akumulator można łatwo wyjąć i wymienić.

Ekran pracuje w rozdzielczości 854 x 480 pikseli, jest jasny (494 cd/m2), ale ma przeciętne kąty widzenia. Niestety, temperatura barwowa jest bardzo wysoka (11 987 K), a kolor niebieski wyraźnie dominuje nad pozostałymi. Rozdzielczość ekranu jest według nas idealnie dobrana do możliwości procesora i karty graficznej.

Lark Cirrus 4,5 nie jest demonem wydajności i otwarcie kilku zakładek w przeglądarce internetowej potrafi skutecznie go zamulić. To, niestety, wada większości tanich smartfonów wyposażonych w 1 GB pamięci RAM.

- pełna recenzja »