Tanie drukowanie laserem

Sprawdzamy o ile można obniżyć koszty drukowania podczas korzystania z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych i czy praca z zamiennikami jest równie bezproblemowa jak podczas korzystania z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Black Point LBPPH83A

Black Point LBPPH83A

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najdroższy i najwydajniejszy zamiennik do drukarki HP pozwalający na wydrukowanie 2150 stron (dane producenta).

Chociaż ma ponadprzeciętną wydajność to rozmiar kasety i wygląd jest identyczny jak innych tonerów uczestniczących w teście. Całość zapakowana jest w ochronną folię i odpowiednio zabezpieczona. Na pudełku umieszczono wszystkie najpotrzebniejsze informacje włącznie z wydajnością kasety i listą kompatybilnych drukarek. Kaseta z tonerem zabezpieczona jest przed wysypywaniem się proszku w czasie transportu jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Toner wykonany jest z regenerowanych części, wszystko jest poprawnie złożone, nie widać żadnych śladów zabrudzeń czy zużytych elementów. Na kasecie jest naklejka z nazwą tonera, adresem strony internetowej producenta oraz numerem telefonu pod, który można zadzwonić w razie problemów. Montaż urządzenia w drukarce HP nie sprawia żadnych problemów. Drukarka pracowała poprawnie, nie zaobserwowaliśmy żadnego spadku szybkości pracy czy problemu zacinających się stron.

Wydajność wszystkich trzech przetestowanych kaset nie spadła poniżej 3300 stron a średnia liczba wydruków (3449 stron) była najwyższą spośród testowanych wkładów. Black Point LBPPH83A dobrze wypadł też w ocenie kosztów...

Black Point LBPPH83A - pełna recenzja »

Zalety:

 • wysoka wydajność
 • koszty druku
 • jakość wydruków

Wady:

 • cena

Asarto AS-LH283AN

Asarto AS-LH283AN

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asarto AS-LH283AN mile zaskakuje jakością wykonania i wydajnością.

Pomimo tego, że producent deklaruje jego wydajność na 1500 stron, to w testach uzyskał lepszy wynik umożliwiając wydrukowanie 2583 stron (średni wynik trzech tonerów). Lepszy był tylko toner Black Pointa LBPPH83A, ale Asarto i tak wygrało z nim pod względem kosztów druku pozwalając na wydrukowanie jednej strony za 3 grosze. Oferuje najniższe koszty eksploatacji wśród zamienników do drukarki HP za co otrzymał wyróżnienie „Najlepsza opłacalność”.

Kartridż z tonerem jest doskonale zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu. Jest równie dobrze zapakowany jak oryginalna kaseta HP. Oprócz standardowej ochrony przed wysypywaniem się tonera jest też osłona bębna światłoczułego i dodatkowe elementy zabezpieczające ruchome elementy. Na pudełku umieszczono wyraźne informacja do jakich drukarek pasuje, producent podaje też deklarowaną wydajność i informacje jaki wkład zastępuje (HP CF283A). Wszystkie elementy wkładu są starannie wykonane, a po rozpakowaniu nie miał żadnych śladów używania, czy zabrudzeń. Potwierdza to informację jaka otrzymaliśmy od producenta, że jest wykonany z nowych elementów. Montaż w...

Asarto AS-LH283AN - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • niskie koszty druku
 • bezproblemowa praca

Wady:

 • jakość wydruków

Elo B-TN1030

Elo B-TN1030

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toner jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu i dodatkowo zamknięty w szczelnej folii. Na pudełku jest naklejka z wydrukowaną listą kompatybilnych drukarek i wydajnością tonera (1000 stron).

Po wyjęciu kasety z pudełka trzeba jedynie zdjąć plastykową zaślepkę chroniącą wałek elektromagnetyczny. Kaseta wykonana jest z regenerowanych części, wszystkie elementy są dobrze do siebie spasowane i nie noszą śladów używania. Montaż w drukarce Brothera nie sprawia żadnych problemów. Średnia liczba wydrukowanych stron przy 5% zaczernieniu to 1033 stron. Wszystkie testowane egzemplarze miały prawie identyczną wydajność a drukowanie automatycznie zostawało wstrzymane przez wbudowany chip. W porównaniu do oryginalnego wkładu (13 groszy za stronę) koszty drukowania z wykorzystaniem Elo są o ponad połowę niższe (6 groszy). To duża różnica i bardzo dobry wynik wśród testowanych alternatywnych tonerów do drukarki Brothera. Wkład Elo nie powodował zabrudzeń, czy też problemów z drukiem. Pod tym względem działa prawie tak samo jak oryginał a jest od niego dużo tańszy. Nie oferuje jednak takiej jakości wydruków, co jest niestety wadą większości zamienników uczestniczących w teście.

Elo B-TN1030 - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • niskie koszty druku
 • bezproblemowa praca

Wady:

 • przeciętna jakość wydruków

ActiveJet ATB-1030N

ActiveJet ATB-1030N

Ocena redakcji PCWorld.pl

Starannie wykonany wkład do drukarki Brothera, który można kupić niemal w ciemno. Jego niezaprzeczalnymi atutami jest dostępność i jakość.

To jeden z nielicznych tonerów, który w subiektywnej ocenie jakości wydruków okazał się ponadprzeciętny. ActiveJet ATB-1030N wg nas najbliżej odpowiada oryginalnemu wkładowi Brothera, nawet intensywnie wykorzystywany nie sprawia żadnych problemów (wydruki były czyste i dobrej jakości). Kaseta z tonerem umieszczona jest w odpowiednio dopasowanym pudełku. Niby nieistotna rzecz, ale tylko ActiveJet o tym pomyślał a tonery innych firm pakowane były w dużo większe „uniwersalne” pudełka. Producent podaje dokładne informacje do jakich drukarek pasuje wkład i jego wydajność przy 5% zaczernieniu (1000 stron). Kaseta jest dobrze wykonana, na częściach nie widać żadnych śladów używania a podatny na uszkodzenia wałek elektromagnetyczny zabezpieczony jest dużą plastikową osłoną. Koszt wydrukowania pojedynczej strony to 9 groszy.

ActiveJet ATB-1030N - pełna recenzja »

Zalety:

 • jakość wydruków
 • bezproblemowa praca
 • wydajność

Wady:

 • cena

Uni-1 U-BTN1030N

Uni-1 U-BTN1030N

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kaseta z tonerem działa jak oryginalny produkt Brothera.

Wszystkie części są czyste, bez śladów użytkowania. Według producenta jest w 100% wykonany z elementów bez udziału części pochodzących z odzysku. Wydajność przetestowanych przez nas trzech tonerów (1046 stron) jest identyczna jak deklarowana przez producenta (1000 stron przy 5% zaczernieniu). Różnice w liczbie wydrukowanych stron mieszczą siew granicach błędu pomiarowego. Podobnie jak w innych materiałach eksploatacyjnych drukowanie zostawało automatycznie wyłączane po wyświetleniu komunikatu przez sterownik drukarki o niskim poziomie tonera. Kosztuje ok 65 zł oferując tym samym tak samo niski koszt drukowania (0,06 zł) jak ekonomiczny wykład Elo B-TN1030. Nie oferuje takiej samej jakości wydruków jak oryginalne materiały eksploatacyjne, ale do drukowania dokumentów tekstowych, wykresów, tabel jest ona w zupełności wystarczająca. Nie można też nic zarzucić opakowaniu tonera, który jest doskonale zabezpieczony na czas transportu. Wałek elektromagnetyczny chroniony jest przez specjalną plastykową zaślepkę. Na pudełku są też wszystkie niezbędne informacje jak lista kompatybilnych drukarek i wydajność tonera (1000 stron).

Uni-1 U-BTN1030N - pełna recenzja »

Zalety:

 • niski koszt wydrukowania strony
 • bezproblemowa praca
 • opakowanie

Wady:

 • przeciętna jakość wydruków

Testy przeprowadziliśmy na dwóch laserowych urządzeniach drukujących: HP MFP M127 i Brother HL11. Urządzenie wielofunkcyjne HP MFP M127 wykorzystuje zintegrowaną ze światłoczułym bębnem kasetę z tonerem. Drukarka Brothera HL11 ma bardziej ekonomiczną konstrukcję, w której kaseta z tonerem jest oddzielona od bębna. Testując zamienniki do drukarki HP sprawdzaliśmy więc zestaw kasety z bębnem. Zamienniki do drukarki Brothera składały się tylko z kasety z tonerem, bęben był oryginalny od producenta drukarki. Do testu mierzącego wydajność (liczba wydrukowanych stron) wykorzystaliśmy dokument składający się z setek stron A4, z naniesionymi paskami w czarnym kolorze, który był drukowany w normalnej jakości z wyłączoną funkcją oszczędzania tonera. Każdy z tych pasków o powierzchni 31,185 cm2 odpowiada wydrukowi jednej strony z 5% zaczernieniem. Ta metoda jest prosta i przejrzysta. Na wydrukach wyraźnie widać, w którym miejscu nastąpiło wyczerpanie tonera i czy drukowane strony są czyste, czy też z zabrudzeniami.

Zależało nam na tym, aby wyróżnić nie tylko wkłady, które drukują najwięcej stron, ale mają też dużą powtarzalność, dlatego testowane były przynajmniej trzy egzemplarze tego samego zamiennika. Testy uznaliśmy za zakończone gdy były widoczne objawy wyczerpywania się tonera, lub po zablokowaniu przez drukarkę możliwości dalszego drukowania. Uzyskane wyniki wydajności i cena posłużyły do obliczenia kosztu wydrukowania pojedynczej strony. To podstawowy wyznacznik do zdobycia wyróżnienia ”Najlepsza opłacalność”

Podczas korzystania z zamienników jakość ma dużo mniejsze znaczenie, jednak warto według nas jest wskazać modele, które są pod tym względem najlepsze. W tym celu zaprojektowaliśmy planszę testową, która składała się z różnorakich elementów graficznych i tekstowych. Podzieliliśmy je na trzy grupy: gradienty, czcionki i szczegółowość, które oceniliśmy w 10 stopniowej skali.

Zamiennik prosto z fabryki

Wszystkie wkłądy uczestniczące w teście zbudowane są z nowych lub refabrykowanych części, dlatego rozpoznawane są przez drukarki jako nieoryginalny produkt. To normalne i świadczy chociażby o tym, że producenci nie poszli na łatwiznę napełniając tylko zużyte kasety nowym tonerem (regeneracja).

Tonery refabrykowane powstają na bazie oryginalnych kaset, które rozkładane są na czynniki pierwsze następnie, czyszczone i poddane dokładnej selekcji. W tym procesie produkcji większość wadliwych elementów trafia do utylizacji a sprawne do ponownego użycia podczas montażu kasety z tonerem. Elementy, których nie można odzyskać, zastępowane są nowymi. Taki sposób produkcji pozwala uzyskać produkt tani i niezawodny. Czego nie można powiedzieć o zamiennikach regenerowanych. Te ostatnie „produkowane” są najczęściej przez małe firmy, które chcą oferować jak najtańszy produkt.

Zamiennik regenerowany to najczęściej oryginalna pusta kaseta, która po rozkręceniu, lub przez wywiercony otwór jest ponownie napełniania tonerem bez wymiany czy konserwacji elementów znajdujących się w środku. Niestety na tego typu wkładach nie ma żadnej informacji o tym ile razy zostały poddane procesowi regeneracji. Często elementy mechaniczne (wałki, listwy tryby) są zużyte a to powoduje pogorszenie komfortu pracy z drukarką (zacinanie się papieru, brudzenie kartek tonerem). Kasety regenerowane napełniane są też przeważnie najtańszym tonerem, który nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości wydruków. Tego typu tonery są bardzo tanie, ale przysparzają najwięcej problemów.

W USA czy Europie zachodniej zamienniki wykonane z całkowicie nowych części praktycznie nie są już oferowane z uwagi na dużą skuteczność działań producentów drukarek w obronie własności intelektualnej. W Polsce jest ich coraz mniej, bo tu również zaczynają działać producenci drukarek. HP od 2011 roku sprawił, że praktycznie znikły z rynku nowe zamienniki do drukarek atramentowych a są tylko refabrykowane. To samo planuje Samsung i Brother chroniąc swoje rozwiązania objęte patentami. Część producentów wprowadza oznaczenia, po których można rozpoznać w jaki sposób toner został wyprodukowany. Wkłady Asarto czy Uni - 1, jeśli w końcówce kodu katalogowego znajduje się litera „N” to oznacza, że toner został wyprodukowany z części nie pochodzących z recyclingu. Brak literki „N” informuje, że jest refabrykowany.

Tanie i dobre

Ponad 30 tonerów i tysiące wydrukowanych stron. Tak w skrócie można opisać przeprowadzony przez nas test zamienników do drukarek laserowych. Zapach ozonu będzie unosił się jeszcze przez długi czas, my być może nabawiliśmy się pylicy, ale było warto. Uzyskane wyniki wyraźnie pokazują, że nie jesteśmy zdani tylko na oryginalne i bardzo drogie materiały producentów drukarek. Co ważne testowane wkłady uzyskały wyniki lepsze lub identyczne jak deklarowane przez producentów pozwalając na znacznie obniżenie kosztów drukowania.

Cena nowego tonera do drukarki HP 83A (wydajność 1500 stron) to 215 zł, za kasetę z tonerem TN 1030 Brothera (wydajność 1000 stron) zapłacić trzeba około 130 zł. Biorąc pod uwagę ich deklarowaną wydajność to koszt wydrukowania za pomocą oryginalnych wkładów pojedynczej strony wynosi 14 groszy (urządzenie HP) i 13 groszy podczas drukowania z wykorzystaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych Brothera. Podczas gdy np. dobrej jakości alternatywne tonery do drukarki HP pozwalają na wydrukowanie większej liczby stron i są przynajmniej o połowę tańsze. To spora oszczędność. W zamiennikach HP średnia liczba wydruków przy 5% zaczernieniu to ponad 2000 stron (deklarowana wydajność na pudełku to 1500 stron). Najlepszy pod tym względem okazał się wkład Black Pointa LBPPH83A, który pozwalał na wydrukowanie prawie 3500 stron (średni wynik) przy deklarowanej przez producenta wydajności 2150 stron. W zamiennikach do drukarki Brothera chip zliczający wydrukowane strony sprawił, że wyniki testu wydajności były praktycznie identyczne i pokrywały się z deklarowaną przez producentów (1000 stron). Tyle, że ich cena jest duzo bardziej atrakcyjna, nawet najdroższe pozwały na obniżenie kosztów drukowania pojedynczej strony z 13 do 9 groszy.

Zamienniki tonera HP pozwalały na drukowanie aż do momentu wyczerpania tonera. Inaczej było z zamiennikami do drukarki Brothera, których praca została automatycznie zatrzymywana po wydrukowaniu określonej liczby stron. To pokazuje jak wiele zależy od konstrukcji wkładu (czy ma np. chip zliczający liczbę wydrukowanych stron) jak i rodzaju drukarki