Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Sprzedaż alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek rośnie i firm „produkujących” zamienniki jest coraz więcej. Tym większego znaczenia nabiera potrzeba właściwego doboru materiałów, bo w segmencie zamienników, podobnie jak we wszystkich innych, nie wszystko złoto, co się świeci.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

Producenci zamienników sprzedają coraz więcej alternatywnych wkładów do drukarek i nic nie wskazuje na to żeby miało się to w istotny sposób zmienić. Wręcz przeciwnie, firm „produkujących” zamienniki jest coraz więcej a duża konkurencja sprawia, że materiały eksploatacyjne są tanie a przez to popularne.

Przeważnie jakość działania zamienników nie budzi zastrzeżeń a przystępna cena oraz wysoka wydajność sprawiają, że korzystanie z nich jest po prostu opłacalne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zamienniki są równie dobre. Coraz więcej małych firm w wyścigu o klienta, który wg nich zwraca uwagę tylko na jak najniższą cenę, oferuje produkty słabej jakości. Zdarza się, że byle jak wykonany zamiennik, powoduje np. zacinanie się papieru, lub sprawia problemy podczas montażu w drukarce. Na szczęście dotyczy to tylko bardzo tanich wkładów, które sprowadzane są do Polski po jak najniższych kosztach, bez jakiejkolwiek kontroli ich jakości czy prawidłowości działania.

Tacy producenci zamienników jak Action, Black Point, Polcan, którzy od lat współpracują z fabrykami i zamawiają duże ilości towaru mają już wypracowane procedury kontroli jakości. Co ważne często sprawdzają jakość zamienników podczas ich produkcji i dodatkowo partie przedsprzedażowych próbek w Polsce. To minimalizuje ryzyko wprowadzenia na rynek wadliwych modeli.

Ecojet HPCE285A - jedne z najlepszych zamienników do drukarek HP.

Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Ecojet HPCE285A - jedne z najlepszych zamienników do drukarek HP.

Co ważne problemy z niedziałającymi zamiennikami często wynikają nie z powodu ich słabej jakości wykonania a pojawieniem się w sprzedaży nowej wersji drukarek różniących się tylko oprogramowaniem. Taka programowa aktualizacja często powoduje, że drukarka działa tylko z najnowszymi „chipami” montowanymi na oryginalnych materiałach producenta. To jeden ze sposobów producentów urządzeń drukujących, na utrudnienie życia wytwórcom zamienników. Dlatego np. na opakowaniach wkładów czasami można znaleźć informacje o tym, że działają z określoną drukarką, ale wyprodukowaną przed 2014 r, itp. Warto na to zwrócić uwagę podczas ich kupna. Czasami następuje jednak efekt odwrotny od zamierzonego i takie zabiegi producentów drukarek powodują, że „nowe” urządzenie drukujące nie działa ze starszymi partiami oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Jak sprawdzaliśmy zamienniki

Przetestowaliśmy zamienniki laserowe będące odpowiednikiem oryginalnych wkładów HP CE285A (wydajność wg producenta 1600 stron przy 5 % zaczernieniu) i Samsunga MLT-D111S (1000 str). Zamienniki te można wykorzystywać w kilkunastu drukarkach, a część z nich, pasuje również do drukarek Canona będąc alternatywą dla oryginalnego wkładu CRG725.

Black Point LBPS 111S - świetne zamienniki oryginalnego wkładu Samsunga MLT-D111S.

Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Black Point LBPS 111S - świetne zamienniki oryginalnego wkładu Samsunga MLT-D111S.

Testy zamienników przeprowadziliśmy z użyciem kilku egzemplarzy każdego produktu, uśredniając uzyskane w ten sposób wyniki. Testy przeprowadziliśmy na drukarkach HP P1102 i Samsung Xpress M2022W. Sprawdziliśmy, ile stron wydruków można uzyskać z użyciem każdego wkładu przy 5-proc. zaczernieniu. Porównaliśmy również jakość wydruków tekstowych oraz graficznych. Zwracaliśmy uwagę na sposób działania zamiennika i łatwość montażu w drukarce. Ocenialiśmy sposób zapakowania kasety i to,czy na pudełku podane są informacje o parametrach pracy wkładu. To niby drobnostki, ale wg nas ważne jest żeby każdy zamiennik był nie tylko starannie wykonany, wydajny, ale też odpowiednio zabezpieczony na czas transportu i dobrze opisany.

Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Testujemy zamienniki od kilkunastu lat i w ciągu tego okresu mogliśmy obserwować jak zmienia się ten rynek i produkty, które oferuje. Pierwsze zamienniki często wykonywane a raczej regenerowane były „chałupniczymi metodami” i to nie zawsze z dobrym skutkiem. Obecnie sprzedawane zamienniki produkowane są z nowych, lub refabrykowanych części w fabrykach, które często wykonują również oryginalne materiały eksploatacyjne.

Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Wszystkie testowane przez nas zamienniki działały bez najmniejszych problemów. Były też dobrze zabezpieczone na czas transportu. Obawialiśmy się że refabrykowane wkłady będą oferowały gorszą jakość wydruków, ale jak się okazuje bezpodstawnie. Przykładowo wśród zamienników do drukarek HP pod względem jakości wydruków wyróżniały się właśnie refabrykowane wkłady Black Pointa. Oferowały one lepszą jakość wydruków od większości wkładów wykonanych z nowych elementów. Najważniejsze dla nas było jednak to, że wszystkie przetestowane zamienniki nie sprawiały żadnych problemów podczas ich montażu i drukowania. Oczywiście różnice w wydajności były duże, a spora grupa zamienników oferowała słabszej jakości wydruki gradientów, czy grafik. Jednak wydruki dokumentów tekstowych w każdym z testowanych zamienników nie budziły żadnych zastrzeżeń a koszty drukowania w nawet najsłabiej wypadających zamiennikach i tak okazały się niskie.

Kupujcie sprawdzone zamienniki

Producenci urządzeń drukujących ostrzegają przed korzystaniem z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. W rzeczywistości dbają nie o użytkowników a o swoje interesy. W końcu gro ich przychodów pochodzi właśnie ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, które w ich wydaniu nie należą do tanich. W praktyce korzystanie z DOBREJ jakości zamienników jest równie „bezpieczne” jak z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Co ważne, zamienniki są często wydajniejsze a jedyna rzecz, która ciągle przemawia za oryginalnymi wkładami do drukarek to lepsza jakość wydruków.

ActiveJet ATH-85N to najwydajniejsze zamienniki oryginalnych materiałów HP CE285A.

Tanie drukowanie za pomocą zamienników

ActiveJet ATH-85N to najwydajniejsze zamienniki oryginalnych materiałów HP CE285A.

Dlatego tym którzy, sparzyli się na słabej jakości zamiennikach polecamy spróbować jeszcze raz. Warunek jest jeden, kupujcie zamienniki od znanego i sprawdzonego producenta a podczas zakupów nie kierujcie się tylko ich jak najniższą ceną.

Ecojet ECO-HPCE285A

Po raz pierwszy mieliśmy okazję testować zamienniki EcoJeta i zrobiły na nas pozytywne wrażenie.

Ecojet ECO-HPCE285A to wkłady laserowe zastępujące oryginalne kasety HP CE285A. Zamienniki są starannie zapakowane i wykonane. Wkład zamknięty jest w szczelnym foliowym opakowaniu, które amortyzuje wstrząsy i uderzenia a kaseta zabezpieczona przed wysypywaniem tonera. Na pudełku są informacje o wydajności zamiennika i wyszczególnione kompatybilne z nimi drukarki.

Ecojet ECO-HPCE285A

EcoJet ECO-HPCE285A

Ecojet ECO-HPCE285A

EcoJet ECO-HPCE285A

Ecojet ECO-HPCE285A

EcoJet ECO-HPCE285A

Montaż Ecojet ECO-HPCE285A w drukarce HP nie sprawia żadnych problemów, podobnie jak drukowanie. Po włożeniu zamiennika do drukarki wyświetla się jedynie komunikat ostrzegający przed korzystaniem z nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Ecojet ECO-HPCE285A

EcoJet ECO-HPCE285A

Ecojet podaje, że toner ECO-HPCE285A wystarcza na wydrukowanie ok 1600 stron, w naszych testach wypadł jednak dużo lepiej. Średni wynik uzyskany po przetestowaniu trzech identycznych wkładów wynosił ponad 2000 stron przy 5% zaczernieniu. Jakość wydruków tekstowych jest zadowalająca, czcionki są czarne i kontrastowe. Na wydrukowanych obrazkach i wykresach widać jednak, że gradientom i przejściom tonalnym brakuje płynności. Problemy z wydrukami graficznymi to jednak przypadłość...

- pełna recenzja »

Black Point LBPS 111S

Black Point produkując materiały eksploatacyjne do drukowania zawsze stara się dodać więcej atramentu, czy tonera, tak aby oferowały jak najwyższą wydajność.

Podobnie jest tym razem, bo testowane przez nas wkłady wg producenta oferują wydajność 1750 stron a nie 1000 stron jak zamienniki pozostałych producentów.

Producent zadbał o to żeby informacja o wydajności znalazła się na pudełku, razem z listą kompatybilnych drukarek. Kasety są też dobrze zabezpieczone na czas transportu i starannie wykonane.

Wszystkie trzy testowane przez nas wkłady bez problemów działały na testowej drukarce Samsunga i jako jedyne osiągnęły wydajność powyżej 2500 stron. Rywale pozostali daleko w tyle, szczególnie że jakość wydruków uzyskiwanych za pomocą kaset Black Pointa również była ponadprzeciętnie dobra.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN to zamienniki oryginalnych kaset HP CE285A i Canona CRG725.

Zapakowane są w kartonowe pudełka, na których zamieszczona jest informacja o wydajności tonera a w środku instrukcja instalacji zamiennika w drukarkach. Kaseta jest dobrze zabezpieczona przed wysypywaniem się tonera, ma też dodatkową osłonkę na bęben światłoczuły. Jest starannie wykonana i bez problemów pasowała do drukarki HP P1102.

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN

Asarto AS-LH285AN

Po zamontowaniu kasety drukarka wyświetla ostrzeżenie o wykryciu nieoryginalnego tonera, ale drukowanie przebiega bezproblemowo. Jakość czcionek na wydrukach tekstowych nie budzi żadnych zastrzeżeń, są wyraźne i kontrastowe. Wydruki z obrazami czy grafikamii są jednak wyraźnie gorsze od tych uzyskiwanych za pomocą tonera HP.

Asarto AS-LH285AN

EcoJet ECO-HPCE285A

Wydajność trzech przetestowanych tonerów była większa (średnia powyżej 1900 stron) niż ta podawana przed producenta (1600 stron) a koszty drukowania niewielkie. Kaseta w dużej części zbudowana jest z nowych elementów a nie regenerowanych.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

UNI-1 U-HCE285AN

UNI-1 U-HCE285AN to wkład laserowy będący zamiennikiem oryginalnych materiałów HP do drukarek z serii LaserJet P1102/P1102W i Canona LBP 6000/6018.

Kaseta z tonerem jest starannie wykonana i nie sprawia żadnych problemów podczas instalacji w drukarce. Wyposażona jest w osłonę na wałek światłoczuły i zabezpieczenie przed wysypywaniem się tonera. Nawet niewielki chip zamontowany na obudowie kasety jest chroniony dodatkową osłoną. Na pudełku nie ma żadnych informacji o wydajności tonera, ale na stronach internetowych informacja ta jest podawana (1600 stron). Jest za to lista kompatybilnych drukarek.

UNI-1 U-HCE285AN

EcoJet ECO-HPCE285A

Po zamontowaniu UNI-1 w drukarce HP, oprogramowanie drukarki wyświetla komunikat z ostrzeżeniem przed korzystaniem z nieoryginalnych wkładów. Drukowanie przebiega jednak bezproblemowo a jakość wydruków wybija się ponad przeciętność. Czcionki są kontrastowe a wydruki graficzne okazują się też dobrej jakości. To co jednak najbardziej nas zaskoczyło to dobra wydajność tonerów, które są dosyć tanie a pozwalają na wydrukowanie ponad 2900 stron przy 5% zaczernieniu. To bardzo dobry wynik.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

Black Point LBPPH 85A

BlackPoint LBPPH 85A to wydajny zamiennik oryginalnego wkładu HP CE285A tyle, że o dużo wyższej wydajności.

Tonery BlackPointa do drukarek HP należą do jednych z najwydajniejszych z dostępnych na rynku umożliwiając wg producenta wydrukowanie 2100 stron przy 5% zaczernieniu. To o 500 stron więcej niż pozostałe zamienniki. Kaseta jest w dużej mierze wykonana z regenerowanych części, co można poznać po drobnych rysach i otarciach widocznych na obudowie i zaklejonej etykiecie HP.

Black Point LBPPH 85A

BlackPoint LBPPH 85A

Black Point LBPPH 85A

BlackPoint LBPPH 85A

Black Point LBPPH 85A

BlackPoint LBPPH 85A

BlackPoint LBPPH 85A to jedyne wkłady, które nie były wyposażone w papier zabezpieczający bęben światłoczuły. Nie miało to jednak żadnego wpływu na ich działanie. Wszystkie trzy testowane przez nas wkłady bez problemów pracowały w drukarce i rozpoznawane były jako produkt nieoryginalny.

Black Point LBPPH 85A

EcoJet ECO-HPCE285A

Pochwalić należy też producenta za dobrą jakość wydruków, które wg nas wystają ponad przeciętność. Zamienniki BlackPointa również świetnie wypadły w testach umożliwiając wydrukowanie ponad 3000 stron przy 5 % zaczernieniu. Nieznacznie lepsze okazały się tylko kasety ActiveJeta.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N to jeden z najwydajniejszych zamienników wkładów laserowych HP CE285A.

Zamienniki ActiveJet ATH-85N są starannie zapakowane w kartonowe pudełka i dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety na pudełku nie znajdziemy żadnej informacji o wydajności tonera, do czego producent zdążył nas już przyzwyczaić. W internecie można jednak znaleźć informację o ich wydajności (2000 stron przy 5 % zaczernieniu), ale tylk ona stronach sklepów inteerntowych bo producent konsekwentynie o tym parametrze zapomina.

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N

ActiveJet ATH-85N

Kasety wykonane są w nowych części, a przynajmniej na takie wyglądają. Nie zaobserwowaliśmy żadnych oznak zużycia, rolki, bęben światłoczuły były nieskazitelne. Same kasety są też starannie wykonane i zapakowane. Idealnie pasowały do testowej drukarki HP i były przez nią rozpoznawane jako nieoryginalne materiały eksploatacyjne.

ActiveJet ATH-85N

EcoJet ECO-HPCE285A

Producent nie chwali się wydajnością zamienników iw sumie nie wiadomo dlaczego, bo są bardzo wydajne. Przetestowaliśmy trzy wkłady do tej samej drukarki i każdy z nich umożliwiał wydrukowanie ponad 3500 stron przy 5 % zaczernieniu. To rewelacyjny wynik, i choć jest tylko minimalnie lepszy od tonerów...

- pełna recenzja »

Black on White 44794409

Black on White 44794409 to zamienniki tonerów HP CE285A, od których są dużo tańsze.

Na pudełku są informacje o tym jaki toner zastępują wkłady Black on White 44794409 i lista kompatybilnych drukarek. Kaseta jest zabezpieczona przed wysypywaniem się tonera i nie sprawia żadnych problemów podczas montażu w drukarce.

Black on White 44794409

Arbiko CE285A

Black on White 44794409

Arbiko CE285A

Black on White 44794409

Arbiko CE285A

W testach wydajnościowych trzy wkłady Black on White 44794409 pozwoliły na wydrukowanie w sumie prawie 6000 stron. To dobry wynik, aczkolwiek wydajność poszczególnych tonerów wyraźnie się wahała (1992, 2099, 2244 stron). Średnia i jednak i tak jest zadowalająca a koszty drukowania zdecydowanie niższe w porównaniu do oryginalnego tonera HP.

Black on White 44794409

Arbiko CE285A

Wszystkie testowane przez nas tonery rozpoznane są przez drukarkę jako oryginalne wkłady. Mocno nas to zdziwiło bo HP walczy z takimi praktykami i wymusza na producentach zamienników informowanie użytkowników o tym, że korzystają z nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

- pełna recenzja »

Asarto AS-LS111SN

Asarto AS-LS111SN to zamienniki do drukarek laserowych Samsunga, zastępujące wkłady MLT-D111S.

Kasety zapakowane są w kartonowe pudełka, na które naklejone są etykiety z informacją o wydajności tonera i listą kompatybilnych drukarek.

Trzy testowane wkłady osiągały bardzo zbliżone wyniki (ok 2000 stron) i nie sprawiały najmniejszych problemów podczas instalacji w drukarce. Drukowanie również przebiegało bezproblemowo a jakość wydruków nie budzi żadnych zastrzeżeń. Czcionki są wyraźne i kontrastowe i co rzadko się zdarza w przypadku zamienników nawet elementy graficzne drukowane są z dobrą jakością. Jedyna niedogodność podczas korzystania z wkładów Asarto AS-LS111SN to brak informacji o stopniu wykorzystania tonera, ale to znak rozpoznawczy wszystkich zamienników do drukarek Samsunga.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

ActiveJet ATS-2020N

ActiveJet przyzwyczaił nas do produkcji dobrej jakości zamienników, które oferują nie tylko dobrą jakość, ale też wysoką wydajność.

ATS-2020N okazują się jednak dosyć przeciętne zarówno pod względem jakości wydruków jak i wydajności. Przetestowaliśmy trzy wkłady kompatybilne z tonerami Samsunga MLT-D111S i każdy z nich oferował bardzo zbliżoną wydajność (ok 1600 stron). Duża powtarzalność to spora zaleta, ale uzyskane wyniki jak na tego producenta mogłyby być lepsze. Szczególnie, że wkłady ActiveJeta nie należą do najtańszych.

Wydrukowane czcionki i dokumenty testowe wyglądają jednak dobrze. Jakość wydruków dokumentów graficznych jest jednak wyraźnie gorsza od przeciętnej. Nie mamy za to żadnych zastrzeżeń do samego wykonania i zapakowania tonerów, które pod tym względem niewiele odbiegają od swoich oryginalnych odpowiedników.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »

Ecojet ECO-MLT-D111S

Ecojet ECO-MLT-D111S zastępują oryginalne wkłady Samsunga MLT-D111S.

Kaseta z tonerem zabezpieczona jest przed wysypywaniem proszku w czasie transportu jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Toner wykonany jest z regenerowanych części, wszystko jest poprawnie złożone, nie widać żadnych śladów zabrudzeń czy zużytych elementów. Montaż urządzenia w drukarce nie sprawia żadnych problemów.

Wydajność wszystkich trzech przetestowanych kaset niestety nie była najwyższa i wynosiła ok 1500 stron. Dlatego pomimo dosyć przystępnej ceny wkładów to koszty drukowania okazały się jednymi z najwyższych (niecałe 9 gr za stronę).

Wkład Ecojet ECO-MLT-D111S Nie oferuje takiej samej jakości wydruków jak oryginalne materiały eksploatacyjne, ale do drukowania dokumentów tekstowych, wykresów, tabel jest ona w zupełności wystarczająca. Co ważne wkłady Ecojet nie sprawiają żadnych problemów podczas montażu w drukarce jak i drukowania.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

- pełna recenzja »