Telewizory powyżej 5000 PLN - przegląd modeli

Telewizory kosztujące więcej niż 5 tysięcy złotych uważa się za górną półkę cenową. I zgodnie ze starą zasadą - im więcej płacimy, tym więcej wymagamy. Czego spodziewać się po tych najdroższych?

Telewizor powyżej 5 tysięcy złotych - na co zwrócić uwagę?

Czym powinien cechować się telewizor z górnej półki cenowej? Przede wszystkim jakością obrazu 4K, wspartą dodatkowo mnóstwem technologii mających na celu jego optymalne wyświetlanie. Każdy producent używa do tego innych rozwiązań - modele Sony używają Super Bit Mapping 4K HDR i skalowania obrazów tak, aby podciągnąć go do tej rozdzielczości, Panasonic oferuje Studio Colour HCX, Philips - Pixel Plus Ultra HD, a LG - 4K Active HDR. Wszystko po to, aby obraz był ostry jak przysłowiowa brzytwa. Oczywiście na jednej technologii się nie kończy - te telewizory 4K używają po kilka technologii poprawy jakości dźwięku, jak i obrazu. Czy dobrze wypadają w praktyce? To wyjaśniamy przy krótkiej recenzji każdego z nich, gdzie punktujemy zarówno zalety, jak i wady.

Niejako oczywistym jest, że w tej cenie można spodziewać się wyłącznie modeli Smart TV, jednak różnią się używane przez poszczególne marki systemu operacyjne, a co za tym idzie - aplikacje i dawane przez nie możliwości. Wszystkie łączy jednak preinstalowanie aplikacji dla najbardziej popularnych serwisów sieciowych, jak YouTube czy Mekka miłośników seriali - Netflix. Kolejna cech wspólna to rozmiary - na naszej liście dominują telewizory 65-calowe, choć jest i 75" w wykonaniu LG.

Samsung QE65Q8DNAT

Samsung QE65Q8DNAT

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung QE65Q8DNAT to QLED o przekątnej ekranu 65". Czy warto go nabyć?

Telewizor Samsung - obraz i dźwięk

Samsung QE65Q8DNAT to telewizor QLED o przekątnej wyświetlacza 65". Pokazuje obraz w rozdzielczości 4K Ultra High-Definition, czyli 3840x2160 pikseli. Jest wręcz naszpikowany technologiami mającymi na celu poprawę jego jakości. Q HDR 1500, Q Color i Q Contrast mają na celu zwiększenie palety dostępnych kolorów, a Q Contrast Plus optymalnie dopasować kontrast, co umożliwi niezwykle wyraźne wyświetlenie każdego detalu. Bezpośrednie tylne podświetlenie matrycy pozwala na precyzyjną kontrolę ilości światła w poszczególnych fragmentach obrazu. Do tego dochodzi Ultra Black Elite - specjalna powłoka antyrefleksyjna, którą pokryte zostały wyświetlacz i sam panel. Znacznie redukuje odbicia światła na ekranie i zwiększa poziomy kontrastu. Warto wspomnieć również o Ambient Mode (Tryb Ambient) - na ekranie wyłączonego telewizora można wyświetlać dekoracyjne obrazy lub własne zdjęcia. Jeśli chodzi o samo oglądanie, na jakość obrazu narzekać nie można - telewizor doskonale sprawdza się zwłaszcza przy dynamicznych ruchu, np. podczas oglądania transmisji sportowych czy grania w gry akcji. Jednak jak...

Samsung QE65Q8DNAT - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K Ultra High-Definition
 • Q HDR 1500, Q Color, Q Contrast
 • Powłoka antyrefleksyjna Ultra Black Elite
 • Głośniki z subwooferem
 • Funkcje Smart TV
 • Możliwość sterowania smartfonem

Wady:

 • HDR mógłby być nieco lepszy
 • Jakość dźwięku dość przeciętna

LG OLED65C8PLA

LG OLED65C8PLA

Ocena redakcji PCWorld.pl

LG OLED65C8PLA to telewizor, którego jakość obrazu została określona mianem 4K Cinema HDR. Jak wypada w praktyce?

Telewizor LG - obraz i dźwięk

LG OLED65C8PLA to telewizor OLED o przekątnej ekranu 65". Pokazuje obraz w rozdzielczości, która producent określił jako "4K Cinema HDR". Został w nim zastosowany inteligenty procesor α9 (Alpha9), opracowany specjalnie dla potrzeb LG OLED AI TV. Wyświetlacz to ponad 8 milionów diod świecących niezależnie własnym światłem, co zapewnia idealną czerń. Zastosowane rozwiązanie LG Cinema HDR wspiera większość rozwiązań HDR, co oznacza możliwość zobaczenia filmów w wersji najbardziej wiernej oryginałowi. Technologie wspierające wyświetlanie obrazu to m.in. Dolby Vision, Advanced HDR by Technicolor, a także HDR10 Pro i HLG Pro. Generyczne formaty HDR 10 i HLG Pro są przetwarzane przez własny algorytm LG. Wszystkie typy treści wyróżniają się optymalną jasnością, wynikającą z poddania każdej klatki dynamicznemu mapowaniu tonalnemu. Inne zastosowane technologie to: Self-lighting Pixel, ULTRA Luminance, Dolby Vision, Billion Rich Colors, Adaptive Colour Enhancer, Infinite Contrast, True Colour Accuracy Pro oraz LG AI ThinQ. System dźwięku przestrzennego składa się z dwóch głośników o mocy 20W...

LG OLED65C8PLA - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K Cinema HDR
 • LG Cinema HDR
 • Funkcje SmartTV
 • Dźwięk obiektowy 360º

Wady:

 • Niewygodna zmiana źródła TV

LG LED 75UK6200

LG LED 75UK6200

Ocena redakcji PCWorld.pl

LG LED 75UK6200 to model o potężnym, 75-calowym ekranie. Co potrafi?

Telewizor LG - obraz i dźwięk

LG LED 75UK6200 to telewizor, który wypełnia ścianę - przekątna jego ekranu wynosi 75", a jakość obrazu to 4K (3840 x 2160 pikseli). Czterordzeniowy procesor ma za zadanie usuwać wszelkie przeszkadzające szumy i poprawiać ostrość nawet podczas podnoszenia niskiej rozdzielczości do jakości bliskiej 4K. Zastosowano w nim technologię 4K Active HDR, co pozwala zwiększyć paletę oraz nasycenie barw, przekładając się na bardziej ostry i realistyczniejszy obraz. Obsługuje wiele formatów HDR, w tym HDR10 Pro i HLG Pro. Technologie wspierające wyświetlanie obrazu to m.in. Dolby Vision, Dynamic Tone Mappng, Dynamic Color oraz Advanced HDR by Technicolor. System dźwięku przestrzennego składa się z dwóch głośników o mocy 10W każdy. Zaletą telewizora marki LG jest dźwięk obiektowy 360º, wspierany przez funkcję Clear Voice III. W praktyce wypada bardzo dobrze i nie trzeba dokupywać dodatkowych głośników - choć oczywiście efektu kina domowego samymi wbudowanymi nie uzyskamy.

LG LED 75UK6200 - funkcje i komunikacja

Telewizor LG działa pod kontrolą webOS 3.5, a preinstalowane...

LG LED 75UK6200 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K
 • Wsparcie dla HDR
 • Funkcje SmartTV
 • Dźwięk obiektowy 360º

Wady:

 • Niewygodne przechodzenie między źródłami
 • Brak przycisków nagrywania i odtwarzania na pilocie

Philips 65PUS7101

Philips 65PUS7101

Philips 65PUS7101 to 4K UHD na 65 calach. Jak wypada w praktyce?

Telewizor Philips - obraz i dźwięk

Philips 65PUS7101 to telewizor LED o przekątnej ekranu 65". Pokazuje na nim obraz w jakości 4K Ultra HD, czyli 3840x2160 pikseli w formacie 16:9 i jasnością 400 cd/m². Zastosowano w nim cały szereg technologii mających za zadanie poprawienie jego jakości. Wśród nich znajdziemy Pixel Plus Ultra HD (optymalizuje obraz), Premium Color (stanowi połączenie ulepszonej o 85% szerokiej gamy kolorów i przetwarzania 4 bilionów kolorów), Micro Dimming Pro (funkcja optymalizująca kontrast w zależności od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Wraz z specjalnym oprogramowaniem analizuje obraz w 6400 różnych obszarach). Philips 65PUS7101 ma bardzo wysoką częstotliwość odświeżania, wynoszącą 2000 Hz. Funkcje Ambilight mają za zadanie optycznie poszerzyć wyświetlacz, co znacznie wpływa na komfort użytkowania tego modelu. Emitując na ścianę bardzo szeroką poświatę z trzech stron ekranu, telewizor tworzy wrażenie że oglądany program wychodzi z ram telewizora i przenosi się wprost do twego salonu.

Jeśli chodzi o dźwięk, telewizor Philips ma dwa wbudowane głośniki o mocy...

Philips 65PUS7101 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K
 • Funkcje Ambilight
 • Dobra jakość dźwięku
 • Funkcje Smart TV

Wady:

 • Brak funkcji wyszukiwania głosowego
 • Wolno działająca przeglądarka

Sony KD-65XF8505B

Sony KD-65XF8505B

Ocena redakcji PCWorld.pl

Sony KD-65XF8505B to 65-calowy model z wyświetlaczem TRILUMINOS Display. Czy warto w niego zainwestować?

Telewizor Sony - obraz i dźwięk

Sony KD-65XF8505B to telewizor 65", pokazujący obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, czyli 4K Ultra HD. Na jego jakość mają wpływ zastosowane technologie Object-based HDR remaster i Super Bit Mapping 4K HDR, których zadaniem jest realistyczne oddanie głębi kolorów oraz poszerzenie ich dostępnej palety. Inne rozwiązanie, 4K X-Reality PRO, umożliwia skalowanie obrazów w rozdzielczości mniejszej niż 4K do tego formatu, co zwiększa komfort oglądania praktycznie wszystkich materiałów. Ten model używa wyświetlacza TRILUMINOS Display i trzeba przyznać, że robi swoje - na jakość obrazu narzekać nie można, jednak w kilku testowanych modelach można było znaleźć martwy piksel na matrycy. Jeśli chodzi o dźwięk, ten telewizor Sony dysponuje dwoma głośnikami Bass Reflex o mocy 10W każdy. Pomimo zastosowanej technologii ClearAudio+ wypada średnio, dlatego aby poczuć się przed tym telewizorem jak w kinie, niezbędne będą głośniki zewnętrzne z subwooferem.

Sony KD-65XF8505B - funkcje i łączność

Telewizor Sony działa pod kontrolą systemu Android TV, co umożliwia...

Sony KD-65XF8505B - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K
 • Technologie poprawy obrazu
 • Wyświetlacz TRILUMINOS Display
 • Sterowanie głosem
 • Funkcje Smart TV

Wady:

 • Na matrycy może trafić się martwy piksel

Panasonic TX-65FZ950E

Panasonic TX-65FZ950E

Ocena redakcji PCWorld.pl

Panasonic TX-65FZ950E to telewizor z najwyższej półki cenowej. Co oferuje za ponad 10 tysięcy złotych?

Telewizor Panasonic - obraz i dźwięk

Panasonic TX-65FZ950E to telewizor OLED z ekranem o przekątnej 65". Wyświetlacz pokazuje obraz w rozdzielczości 3840×2160 pikseli, czyli 4K. Za właściwy kontrast odpowiada procesor Studio Colour HCX, a zastosowana technologia poprawy obrazu Master HDR OLED dba o głębię kolorów, a zwłaszcza za niezwykle estetyczny efekt głębokiej czerni, a także szeroką paletę barw. Obsługuje wiele formatów HDR, w tym HDR10 i Hybrid Log Gamma. Telewizory OLED obsługują też format HDR10+ (który oczekuje na certyfikację). Ponadto oferuje też takie funkcje jak dynamiczna optymalizacja scen oraz funkcja automatycznego korektora jasności, która dostosowuje obraz do natężenia światła w pomieszczeniu. Zachwyca tryb THX Cinema - oglądając film można naprawdę poczuć się jak w kinie. Telewizor został wyposażony w soundbar stereo 2.2 o mocy 80W (20×2; 20×2) z Cinema Surround Pro. Powstał we współpracy z ekspertami od dźwięku, firmą Technics. I nie ma tu żadnych powodów do narzekań - sprawdza się świetnie.

Panasonic TX-65FZ950E - łączność i funkcje

Telewizor Panasonic...

Panasonic TX-65FZ950E - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu 4K
 • Technologie poprawy obrazu
 • Dobra jakość dźwięku
 • Funkcje Smart TV
 • Wyszukiwanie głosowe

Wady:

 • Problem z odtwarzaniem niektórych materiałów wideo