Urządzenia wielofunkcyjne do biura - ranking 2011

Kombajn do zastosowań biurowych powinien być dostosowany do intensywnej eksploatacji i gwarantować osiągnięcie niezłej jakości drukowania, skanowania i kopiowania. Tempo pracy nie jest tak istotne. Przedstawiamy ranking najnowszych modeli z naszych testów, które spełniają ten warunek.

Popularny stereotyp mówi, że do zastosowań biurowych lepsze od atramentowego jest urządzenie wielofunkcyjne wykorzystujące laserową technologię druku. Przemawiała za tym większa wydajność, kontrastowa czerń, ale przede wszystkim niższe koszty eksploatacyjne. Ostatnio, głównie dzięki wprowadzeniu tanich atramentów, ta ostatnia przewaga straciła na aktualności. Przyspieszenie druku, dzięki powiększeniu liczby dysz, także przestało być problemem. Znaczenie w zastosowaniach biurowych nabiera kolor, który jest bardzo drogi do wprowadzenia w laserach, a w urządzeniach atramentowych jest standardem. Dzisiaj kombajn atramentowy może skutecznie konkurować z laserowym o miejsce na biurku.

Rasowy kombajn do biura powinie mieć podajnik dokumentów do skanera, dupleks przynajmniej do drukarki, większe podajniki i odbiorniki papieru. Ważna jest jakość i szybkość druku w czerni, mniej w kolorze. Nie będzie potrzebna umiejętność drukowania fotografii. Poza połączeniem przez USB ważna jest możliwość pracy w sieci, nie tylko bezprzewodowej, ale i zwykłym ethernecie. Cena samego kombajnu może być wyższa, ale dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym, ta inwestycja powinna się zwrócić w dłuższym czasie.

Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW potrafi drukować, skanować i kopiować. Część monochromatyczna dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, kolorowa 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Dzięki obecności dupleksu możliwy jest druk dwustronny. Skaner ma automatyczny podajnik kartek i rozdzielczość 1200x2400 dpi. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge (także obsługuje pendrajwy) i port na karty pamięci.

Budowa

Brother DCP-J725DW wygląda jak starsze modele tego producenta, ale ma nowy, dużo szybszy mechanizm druku. Zamiast 94 dysz do każdego z czterech kolorów jest ich po 210. Proporcjonalnie do tego wzrosła rzeczywista szybkość druku chociaż nominalna pozostała (!) na poprzednim poziomie. Oprócz drukarki kombajn jest wyposażny w skaner z pomysłowo zamaskowanym automatycznym podajnikiem dokumentów. Te dwa elementy pozwalają na wykonywanie przez kombajn trzeciej funkcji, kopiowania.

Dysze w systemie druku są wykonane w technologii piezoelektrycznej. Część do druku w czerni i w kolorze różnią się od siebie. Pierwsza dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, druga ma aż 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Nowe, bardziej pojemne są kałamarze dzięki czemu koszt druku jest nieco niższy.

Podajnik papieru ma formę szuflady mieszczącej 100 zwykłych kartek. Jest też dodatkowy podajnik foto na 20 arkuszy. Dzięki obecności dupleksu możliwy jest druk dwustronny. W wysuwanym odbiorniku mieści się 50...

- pełna recenzja »

Hewlett-Packard Envy 110

Hewlett-Packard Envy 110 realizuje trzy funkcje, drukowania, skanowania i kopiowania w tradycyjny sposób, a czwartą, faksowania za pomocą płatnej (od 21 faksu) aplikacji eFax. System druku składa się z dwóch nabojów w których dysze są połączone z pojemnikami na atrament. Czarnego i trójkolorowego. Dysponuje rozdzielczością do 600 dpi w czerni i do 4800x1200 dpi w kolorze. Podajnik papieru jest w formie cienkiej szuflady na 80 kartek, dostępny jest dupleks. Skaner ma rozdzielczość 1200 dpi. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge i port na karty pamięci.

Budowa

Hewlett-Packard Envy 110 ma wygląd kwalifikujący go na dyrektorskie biurko. Jest wyjątkowo niski, w kolorze kości słoniowej i ma kilka interesujacych gadżetów. Kombajn realizuje trzy funkcje, drukowania, skanowania i kopiowania w tradycyjny sposób, a czwartą, faksowania za pomocą płatnej (od 21 faksu) aplikacji eFax. System druku został zapożyczony z najtańszych modeli ale raczej nie z powodu ceny, ile możliwości zmieszczenia w niewysokiej obudowie. Składa się z dwóch nabojów w których dysze są połączone z pojemnikami na atrament. W jednym jest czarny jest tusz pigmentowy i 336 dysz, w drugim trzy (błękit, purpura i zółty) rozpuszczalnikowe i po 416 dysz dwóch rozmiarów (5 i 1 pl) dla każdego. Ten system dysponuje rozdzielczością do 600 dpi w druku czarnym z naboju pierwszego i do 4800x1200 dpi z kolorowego i w nomenklaturze HP ma numer 300.

System transportu papieru, zw względu na rozmiary obudowy dysponuje niewielkimi pojemnościami. Podajnik jest w formie cienkiej szuflady na 80 kartek, odbiornik, który sam się wysuwa i chowa w razie...

- pełna recenzja »

Epson Stylus Office BX305F

Epson Stylus Office BX305F jest urządzeniem wielofunkcyjnym do pracy biurowej. Oprócz drukarki (5760x1440 dpi), skanera (1200x2400 dpi) i funkcji kopiowania ma jeszcze faks. Komunikuje się z komputerem za pośrednictwem USB 2.0 albo bezprzewodowo. Wygodę użytkowania powieksza duży podajnik papieru do drukarki i automat na 30 kartek do skanera.

Budowa

Epson Stylus Office BX305F został zaprojektowany do walki o tytuł najtańszego urządzenia wielofunkcyjnego do zastosowań biurowych. O takim przeznaczeniu kombajnu świadczą proporcje dysz, którymi wystrzeliwany jest atrament. Mamy ich 90 do koloru czarnego i po 29 do pozostałej, kolorowej trójki. To dowód preferencji dla druku dokumentów. Podobna, dokumentowa specjalizacja jest widoczna w konstrukcji skanera. Został on wyposażony w podajnik kartek na 30 stron. Mamy jeszcze szybki faks, z książką na 60 numerów. Kombajn komunikuje się z komputerem za pośrednictwem USB 2.0 albo bezprzewodowo. W urządzeniu jest niewielki, dwuliniowy wyświetlacz monochromatyczny, przydatny chociażby w czasie instalacji połaczenia przez Wi-Fi czy wprowadzania parametrów kopiowania.

Możliwości

Epson jest znany ze sterowników bardzo bogato wyposażonych w rozmaite funkcje. Tak jest i w wypadku Stylus Office BX305F. W TWAIN-ie dostarczanym do skanera i w...

- pełna recenzja »

Canon PIXMA MG5350

Canon PIXMA MG5350 jest połączeniem drukarki i skanera. Pierwszy jest wyposażony w pięć atramentów, w tym podwójny czarny, jeden do tekstu i drugi do fotografii. Rozdzielczość druku osiąga 9600x2400 dpi przy kropli jednopikolitrowej. System podawania papieru ma podajnik szufladowy i tacę tylną oraz dupleks. Skaner dysponuje rozdzielczością 2400x4800 dpi. Urządzenie łączy się przez USB lub Wi-Fi, ma także PictBridge i gniazda na karty pamięci.

Budowa

Canon PIXMA MG5350 należy do najbardziej zaawansowanych kombajnów tego producenta.

System druku ma pięć atramentów, z których czarny pigmentowy służy tylko do tekstu, dysponuje małą rozdzielczością (600dpi) i dużymi kroplami. Pozostała czwórka może uchodzić za arcydzieło. Niektóre kolory mają dysze trzech, inne dwóch, a pozostałe tylko jednego rozmiaru, od pięciu przez dwa do jednego pikolitra. Do CMY dochodzi także drugi czarny, używany w druku kolorowym do podniesienia kontrastu. Rzędy dysz mają symetrię zwierciadlaną żeby można było drukować w czasie ruchu głowicy w obie strony nawet najbardziej wymagajace tematy. System dysponuje rozdzielczością 2400x9600 dpi ale można go wybrać tylko do papierów fotograficznych najwyższej jakości. Skaner ma rozdzielczość 2400x4800 dpi, wykorzystuje technologię CIS i oświetlenie z białych LED-ów.

Urządzenie ma dwa podajniki papieru, szufladowy mieści 150 cienkich kartek,...

- pełna recenzja »

Lexmark Prospect Pro209

Lexmark Prospect Pro209 jest kombajnem czterofunkcyjnym. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Z produktów serii wyróżnia się dużym, graficznym wyświetlaczem przy stosunkowo niskiej cenie. Jego zaletą jest bardzo tani i szybki druk tekstu w kolorze czarnym.

Budowa

W nowych modelach atramentowych kombajnów Lexmarka głowica drukująca zamontowana jest na stałe, wymienia się tylko pojemniki z atramentem. Urządzenie używa standardowego zestawu kolorów CMYK. Do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości używa się czarnego atramentu pigmentowego. Pozostałę trzy, w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. Rozdzielczość wynosi 4800 dpi w kolorze i 2400 w czerni, wielkości kropli odpowiednio cztery i 5,5 pikolitra. W głowicy jest aż 1280 dysz do czarnego koloru, nic dziwnego, że tak wyposażone urządzenia biją rekordy prędkości. Nowy system nosi nazwę Vizix.

Z jakością nie jest tak dobrze. Zbyt mała rozdzielczość i spora wielkość kropli nie pozwalają na oddanie delikatnych cieni znajdujących się na fotografiach. W modelu Prospect Pro209 papier podawany jest z podajnika szczelinowego na sto kartek, umieszczonego pionowo w tylnej części urządzenia.

Skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi i dynamiką wystarczającą do pracy z dokumentami, ale zbyt słabej do skanowania fotografii. Skanowanie stosu kartek ułatwia automatyczny podajnik dokumentów mieszczący...

- pełna recenzja »

Lexmark Prevail Pro709

Lexmark Prevail Pro709 jest najlepszym modelem z nowej serii kombajnów atramentowych Lexmarka. Wyróżnia się szufladowym podajnikiem na większą liczbę kartek, dużym, graficznym wyświetlaczem LCD, bardziej pojemnym podajnikiem stron do skanowania, dwukrotnie powiększonym maksymalnym obciążeniem i gniazdkiem do sieci przewodowej. Do biurowej charakterystyki urządzenia pasuje bardzo tani (3 gr/str.) i szybki druk w czerni.

Budowa

Nowe modele atramentowego Lexmarka są wyposażone w nowoczesny system druku Vizix. Mamy głowicę drukującą zamontowaną na stałe, wymienia się tylko pojemniki z atramentem. Do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości używa się czarnego atramentu pigmentowego. Pozostałę trzy, w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. Rozdzielczość wynosi 4800 dpi w kolorze i 2400 w czerni, wielkości kropli odpowiednio cztery i 5,5 pikolitra. W głowicy jest aż 1280 dysz do czarnego koloru. To pozwala na bardzo szybki druk stron tekstowych i szarej grafiki. Jakość prostego druku w tym kolorze jest dobra, ale bardziej skomplikowany strony są gorsze. Zbyt mała rozdzielczość i spora wielkość kropli nie pozwalają na oddanie delikatnych cieni znajdujących się na fotografiach. W modelu Prevail Pro709, inaczej niż w pozostałych urządzeniach serii, papier podawany jest z podajnika szufladowego. Mieści sto pięćdziesiąt kartek, umieszczonego poziomo w dolnej części urządzenia. W części drukującej zamontowano dupleks, ale jego działanie musi być odblokowane przyciskiem z pulpitu urządzenia. Skaner dysponuje...

- pełna recenzja »

Canon PIXMA MG5150

Canon PIXMA MG5150 jest kombajnem wyposażonym w pięć atramentów, w tym podwójny czarny, jeden do tekstu i drugi do fotografii. Rozdzielczość druku osiąga 9600x2400 dpi przy kropli jednopikolitrowej. Są dwa podajniki papieru oraz dupleks. Skaner ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Urządzenie łączy się przez USB, ma także PictBridge i gniazda na karty pamięci.

Budowa

Canon PIXMA MG5150 Jest nowym urządzeniem, ale poskładanym ze znanych już elementów. System druku ma pięć atramentów, z których czarny pigmentowy służy tylko do druku tekstowego, dysponuje małą rozdzielczością (600dpi) i tylko dużymi kroplami. Pozostała czwórka nadaje się do najbardziej skomplikowanych wydruków, jest na osnowie rozpuszczalnikowej, może być wystrzeliwana nawet w kroplach jednopikolitrowych i w rozdzielczości 9600x2400 dpi. W MG5150 jest oszczędnościowa wersja tego systemu. Mamy 320 dysz wobec 512 w części monochromatycznej i dwa zamiast czterech tysięcy w części fotograficznej. W konsekwencji tempo druku spadło dość wyraźnie, podobnie jak cena.

Canon PIXMA MG5150
Papier można podawać dwoma drogami. Mamy szufladę na zwykła kartki oraz uniwersalny podajnik tylni, do którego można także załadować gruby papier fotograficzny. Możliwy jest druk obustronny. Skaner ma mniejsze możliwości od systemu druku, dysponuje rozdzielczością tylko 1200x2400 dpi i wyraźnie zwalnia przy wyższych rozdzielczościach. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, wyposażone jest także w złącze PictBridge i gniazdka na...

- pełna recenzja »

HP Officejet 6500 Plus

Od dawna HP stara się przekonać użytkowników do zastępowania urządzeń laserowych atramentowymi. Jednym z argumentów na rzecz takiej wymiany ma być kombajn Officejet 6500 Plus. Zalety w postaci oszczędności energii, niskich kosztów druku, porównywalnej szybkości oraz lepszej jakości, a także niższej ceny w porównaniu do lasera mają przekonać tradycjonalistów. I chociaż formalnie kombajn został zaprojektowany z przeznaczeniem do pracy biurowej, to wiele jego elementów ma charakter uniwersalny i poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami.

Od dawna HP stara się przekonać użytkowników do zastępowania urządzeń laserowych atramentowymi. Jednym z argumentów na rzecz takiej wymiany ma być kombajn Officejet 6500 Plus. Zalety w postaci oszczędności energii, niskich kosztów druku, porównywalnej szybkości oraz lepszej jakości, a także niższej ceny w porównaniu do lasera mają przekonać tradycjonalistów. I chociaż formalnie kombajn został zaprojektowany z przeznaczeniem do pracy biurowej, to wiele jego elementów ma charakter uniwersalny i poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami. Uniwersalna głowicaSystem druku jest taki sam, jak w kilku urządzeniach z serii Photosmart. Pojemniki na tusz w różnych kolorach są oddzielone od siebie i od głowicy, dlatego można wymieniać tylko rzeczywiście zużyte. W wypadku używania dużych zbiorników XL można obniżyć koszt wydruku strony mono do ośmiu, a kolorowej do 24 groszy. Czarny tusz jest oferowany tylko w postaci pigmentowej i używany wyłącznie do druku monochromatycznego. Sporych, 14-pikolitrowych kropli nie można stawiać gęściej niż 600 na długości cala. W części kolorowej mamy trzy segmenty dysponujące dyszami wystrzeliwującymi krople...

- pełna recenzja »

Lexmark Pinnacle PRO901

Kupując ten kombajn u Lexmarka, użytkownik może liczyć na specjalną premię. Jest nią możliwość niezwykle taniego drukowania w czerni. Tusz w tym kolorze wystarcza na 510 stron, a kosztuje tylko 19 złotych. To mniej niż cztery grosze za stronę. Takie koszty do tej pory miały jedynie wielkie i drogie laserówki. Lexmark Pro 901, jak na kombajn atramentowy, też jest drogi, ale osobom intensywnie drukującym ten wydatek szybko się zwróci. Reszta jest taka sama, jak w tańszych modelach (pięcioletnia gwarancja, dupleks, Wi-Fi), dodano tylko obsługę sieci przewodowej i lepszy skaner, dysponujący o jeden szczebel wyższą (1200x4800 dpi) rozdzielczością. Ma dynamikę wystarczającą do pracy z dokumentami, ale z trudniejszym zdjęciem sobie nie poradzi. W systemie druku Vizix, identycznym we wszystkich modelach z serii, głowica z dyszami i pojemniki na poszczególne kolory atramentu zostały rozdzielone.

Kupując drogi kombajn u Lexmarka, użytkownik może liczyć na specjalną premię. Jest nią możliwość niezwykle taniego drukowania w czerni. Tusz w tym kolorze wystarcza na 510 stron, a kosztuje tylko 19 złotych. To mniej niż cztery grosze za stronę. Takie koszty do tej pory miały jedynie wielkie i drogie laserówki. Lexmark Pro 901, jak na kombajn atramentowy, też jest drogi, ale osobom intensywnie drukującym ten wydatek szybko się zwróci. Wyjątkowe w tym modelu Lexmarka jest sterowanie. Ekrany dotykowe nie są już tak wielką nowością, ale dopiero w Lexmarku wykorzystano ich możliwości do końca. Z dużej liczby przycisków zwykle obecnych na pulpicie kombajnów z faksem został tylko jeden, wyłącznik. Pozostałe wyświetlają się na ekranie tylko wtedy, kiedy są potrzebne. To bardzo ułatwia korzystanie z urządzenia, chociaż wymaga od ekranu dużej niezawodności. Poza tym standardCała reszta jest taka sama, jak w tańszych modelach (pięcioletnia gwarancja, dupleks, Wi-Fi), dodano tylko obsługę sieci przewodowej i lepszy skaner, dysponujący o jeden szczebel wyższą (1200x4800 dpi) rozdzielczością. Ma dynamikę wystarczającą do pracy z...

- pełna recenzja »

Epson Stylus Office BX625FWD

Stylus Office BX625FWD wyróżnia się zarówno dobrymi wynikami samych testów, jak i bardzo niskimi kosztami druku. Sześć groszy za stronę monochromatyczną i 16 za kolorową to taniej niż w większości laserówek. Spora cena samego urządzenia jest usprawiedliwiona powiększeniem liczby dysz, które w wypadku technologii piezoelektrycznej są skomplikowane i drogie w produkcji. W BX625FWD mamy 384 dysz do czarnego atramentu i po 128 do trzech tuszów kolorowych. Te proporcje pokazują, jak wielkie znaczenie konstruktorzy przykładają do szybkości druku monochromatycznego.

Stylus Office BX625FWD wyróżnia się zarówno dobrymi wynikami samych testów, jak i bardzo niskimi kosztami druku. Sześć groszy za stronę monochromatyczną i 16 za kolorową to taniej niż w większości laserówek. Najważniejsze są dyszeSpora cena samego urządzenia jest usprawiedliwiona powiększeniem liczby dysz, które w wypadku technologii piezoelektrycznej są skomplikowane i drogie w produkcji. W BX625FWD mamy 384 dysz do czarnego atramentu i po 128 do trzech tuszów kolorowych. Te proporcje pokazują, jak wielkie znaczenie konstruktorzy przykładają do szybkości druku monochromatycznego. Duża liczba dysz nie tylko pomaga szybciej drukować, ale w połączeniu z możliwością regulowania ilości atramentu pozwala zmniejszyć objętość kropli tam, gdzie jakość tego wymaga, używać trybu jednokierunkowego do trudniejszych fragmentów bez tragicznego przedłużenia pracy, jednym słowem stwarza okazję także do faktycznej poprawy jakości. To oznacza awans w obu najważniejszych ocenach z ogona klasyfikacji do jej czołówki. I chociaż BX625FWD, ze względu na czterokolorowy zestaw atramentów pigmentowych DuraBright, jest przeznaczona raczej do zadań...

- pełna recenzja »

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest urzadzeniem wielofunkcyjnym. Składa się z atramentowej drukarki (1200x4800 dpi), skanera (1200 dpi), można też kopiować (600 dpi). Z komputerem łączy się przez USB lub Wi-Fi, dodatkowo obsługuje ePrint.

Budowa

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest połaczeniem atramentowej drukarki i skanera. Pierwsza pracuje w rozdzielczości do 1200x4800 dpi, drugi do 1200 dpi. Możliwe jest także kopiowanie z rozdzielczością do 600 dpi. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, albo za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Oprócz tego można skorzystać z usługi ePrint. Wysyła się do drukarki e-maila z załącznikiem do wydrukowania. Urządzenie ma nowy, wyjątkowo mały, 15 stronicowy odbiornik wydruków i standardowy, 80 kartkowy podajnik. W sterowaniu kombajnem pomaga pięcio centymetrowy, monochromatyczny wyświetlacz LCD.

Możliwości

Hewlett-Packard Deskjet 3070A B611 jest najtańszym spośród modeli wyposażonych w system indywidualnych atramentów. W takiej konstrukcji głowica drukująca jest wbudowana, wymienia się tylko kałamarz w razie wyczerpania się konkretnego atramentu. Dzięki temu mniej kosztuje eksploatacja. Możliwości wyboru opcji druku czy skanowania są bardzo ograniczone. Sterowniki obu części urządzenia są bardzo...

- pełna recenzja »

Lexmark Interpret S409

Lexmark Interpret S409 jest urządzeniem czterofunkcyjnym. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Wyróżnia się bardzo tanim i szybkim drukiem w czerni.

Budowa

W nowych modelach Lexmarka instaluje się system druku Vizix, który nie odbiega poziomem od najlepszych. Mamy głowicę drukującą zamontowaną na stałe, wymienia się tylko pojemniki z atramentem.

W samej technologii drukowania zmiany są mniej rewolucyjne. Pozostał podział na czarny atrament pigmentowy używany do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości oraz trzy kolory podstawowe w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. Rozdzielczość wynosi 4800 dpi w kolorze i 2400 w czerni. Sam sterownik został znacznie uproszczony, poza trzema ogólnie nazwanymi stopniami jakości nie ma dla niej innych ustawień. W głowicy jest aż 1280 dysz do czarnego koloru, nic dziwnego, że tak wyposażone urządzenia biją rekordy prędkości. Z jakością nie jest już tak rewelacyjnie. Zbyt mała rozdzielczość i spora wielkość kropli (4 pikolitry) nie pozwalają na oddanie delikatnych cieni znajdujących się na fotografiach. W modelu Interpret S409 papier podawany jest ze szczeliny mieszczącej sto kartek, umieszczonej pionowo w tylnej części urządzenia.

Skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi i dynamiką wystarczającą...

- pełna recenzja »