Urządzenia wielofunkcyjne w firmie

Sprawdzamy, które urządzenia wielofunkcyjne zapewniają niskie koszty druku i pokazujemy, na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę podczas zakupów laserowych urządzeń wielofunkcyjnych do małej i dużej firmy.

Kyocera Ecosys M3040DN

Kyocera Ecosys M3040DN

Ocena redakcji PCWorld.pl

Profesjonalne urządzenie biurowe przystosowane do obsługi dużej ilości wydruków (maksymalne miesięczne obciążenie to 150 000 str).

Ma spore rozmiary (475 x 455 x 575 mm) i wyposażona jest w dużą szufladę mieszczącą 500 kartek. Drukarkę można też dozbroić o dodatkowe moduły na papier o łącznej pojemności 2600 stron. Obudowa posiada zwartą konstrukcję, wszystkie moduły wejściowe na papier i wyjściowe mieszczą się w obrysie głównej bryły drukarki. Nic z niej nie wystaje a producent zaprojektował nawet wygodną szafeczkę z kółkami pod drukarkę. Panel sterujący jest bardzo rozbudowany, ale dzięki logicznemu ułożeniu wszystkich przycisków nikt nie powinien mieć problemów z obsługą drukarki. Podświetlany monochromatyczny ekran nie jest duży, ale w zupełności wystarcza do wygodnej obsługi urządzenia czy zmiany jego ustawień. Tuż obok niego są dodatkowe przyciski, za pomocą których można nawigować po interfejsie programowym.

Urządzenie ma bardzo rozbudowane funkcje skanowania dokumentów, które mogą być automatycznie zapisywane w sieci, na komputerze stacjonarnym czy wysyłanej bezpośrednio na pocztę elektryczną lub do foldera FTP. Niestety Kyocera to jedyny producent, który nie spolszczył interfejsu przysłanych do naszego testu drukarek. Z przodu obudowy...

Kyocera Ecosys M3040DN - pełna recenzja »

Zalety:

 • wytrzymały bęben
 • niskie koszty eksploatacji
 • duży wyświetlacz

Wady:

 • wysoka cena

Brother DCP-8250DN

Brother DCP-8250DN

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne w swojej grupie cenowej. Jest spore 491 × 415 × 477 mm, ale dzięki temu, że podajnik papieru schowany jest w obudowie, to podstawa ma mniejsze rozmiary niż góra obudowy.

Na dole urządzenia wielofunkcyjnego umieszczono szufladę na 600 kartek. Tuż nad nią jest ręczny podajnik papieru. Odbiornik papieru mieści 150 kartek i umieszczony jest wewnątrz obudowy. Laserowy mechanizm drukujący pracuje z szybkością 40 str./min i przystosowany jest do montażu tonerów o wydajności 3000, 8000 i największego 12000 stron. Bęben jest oddzielony od tonera i wystarcza na wydrukowanie 30000 stron. Koszt wydrukowania pojedynczej strony z wykorzystaniem największego tonera to tylko 4 grosze. To świetny wynik, klasyfikujący urządzenie Brothera, tuż za znacznie droższą Kyocerą Ecosys M3040DNI. Xerox WorkCentre 3615DN oferuje podobne koszty drukowania, jest jednak znacznie droższa za to ma prawie trzykrotnie trwalszy bęben (85 000 stron).

Panel sterujący Brothera DCP-8250DN jest prosty w obsłudze i logicznie zaprojektowany. Duży kolorowy wyświetlacz LCD jest doskonale widoczny w dzień czy w nocy. Umożliwia nie tylko uruchamianie procesów kopiowania, skanowania czy drukowania, ale też zarządzanie ustawieniami urządzenia. Pod względem jakości wygodny i obsługi Brother otrzymał 9/10 pkt, zabrakło mu tylko możliwości zmiany kąta...

Brother DCP-8250DN - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobry stosunek ceny do możliwości
 • jakość wykonania
 • niedrogi w użytkowaniu

Wady:

 • brak Wi-Fi

Xerox WorkCentre 3225

Xerox WorkCentre 3225

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niedrogie i ekonomiczne urządzenie laserowe monochromatyczne w cenie nieco ponad 1000 zł.

Wyposażone jest w moduł drukarki, skaner, kopiarkę i faks. Ma też opcje druku dwustronnego, skaner, kopiarkę i faks. Na górze obudowy umieszczono automatyczny podajnik dokumentów do skanera (40 stron), który przyspiesza kopiowane dużych dokumentów. Maksymalne miesięczne obciążenie drukarki to 30 000, ale zalecane to kilka tysięcy stron. Z uwagi na małe rozmiary urządzenia i przystępną cenę to bardzo dobry wybór dla małej firmy. Szuflada na główny podajnik kartek (250 stron) i taca wyjściowa (120 stron) mieszczą się obrysie głównej bryły obudowy.

Panel sterujący wyposażony jest w niewielki monochromatyczny wyświetlacz. Niestety nie można ustawić jego kąta położenia a tekstowy interfejs programowy jest bardzo ascetyczny. Brak gniazda USB Host uniemożliwia podłączanie dodatkowych napędów czy nośników do drukarki. Pozostałe gniazda (LAN, USB, telefoniczne) umieszczone są z tyłu obudowy. Moduł drukujący umożliwia zastosowanie tonerów o wydajności 3000 i 6000 stron. Bęben światłoczuły można wymieniać niezależnie od tonera, ale jego żywotność nie jest zbyt długa (10000 stron).

Uwzględniając sam toner to koszty drukowania...

Xerox WorkCentre 3225 - pełna recenzja »

Zalety:

 • niska cena
 • jakość wykonania
 • wbudowany faks

Wady:

 • niewielki wyświetlacz

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne są szybkie i mają rozsądne koszty eksploatacji choć podczas ich zakupu warto mieć oczy szeroko otwarte i nie wybierać najtańszych, bo te w praktyce okazują się drogie w eksploatacji. Modele do 2000 zł oferują dobry stosunek ceny do możliwości i są często wybierane przez jedno lub kilkuosobowych firmy. Nie zajmują tyle miejsca co droższe kombajny biurowe a mają podobne możliwości. Umożliwiają drukowanie, skanowanie, kopiowanie a nawet faksowanie. Wszystkie urządzenia uczestniczące w teście wyposażone są też w mechanizm druku dwustronnego i automatyczny podajnik dokumentów do kopiarki (skanera). Te dwa elementy mają istotny wpływ na obniżenie kosztów, szybkość drukowania i kopiowania dokumentów.

W drogich urządzeniach biurowych szybkość mechanizmu drukującego często przekracza 35 str./min). Szybszy procesor, więcej pamięci to nie tylko większa wydajność, ale też większe możliwości, jak np. dodatkowa kolekcja czcionek, możliwość nanoszenia znaku wodnego na wydrukach. W droższych urządzeniach wielofunkcyjnych konstrukcja mechanizmu drukującego, umożliwia też zastosowanie bardzo wydajnych tonerów, które obniżają koszty eksploatacyjne.

Większość drukarek wyposażona jest w interfejsy bezprzewodowe i przewodowe. Podstawowy to karta sieciowa LAN, która umożliwia podłączanie drukarki do firmowej sieci i korzystanie z niej z każdego komputera. Nie musi oferować dużej wydajności (wystarczą 10/100 Mb/s), droższe modele wyposażone są w dużo szybsze gigabitowe karty sieciowe. Każde z testowanych urządzeń można też podłączyć do komputera za pomocą interfejsu USB.

Spora grupa urządzeń ma bezprzewodową kartę Wi-Fi. Producenci drukarek udostępniają do nich darmowe aplikacje w Google Play czy iStore. Za ich pomocą można drukować dokumenty, zdjęcia, strony internetowe i zarządzać ustawieniami drukarki z poziomu smartfona czy tabletu. HP dostarcza nawet specjalną aplikację za pomocą, której można edytować na smartfonie sfotografowane dokumenty a potem wysyłać je do drukarki. Interfejs Wi-Fi jest jednak niestabilny, a jego wydajność nie zawsze jest odpowiednia do przesyłania dużej ilości danych do drukarki. Jak urządzenie wielofunkcyjne stoi daleko od punktu dostępowego to często drukowanie nie kończy się sukcesem i trzeba je ponawiać.

Wielofunkcje w testach

Wszystkie urządzenia sprawdzone zostały pod kątem wydajności mechanizmu drukującego, kopiującego, pracy dupleksu (funkcja druku dwustronnego) i automatycznego podajnika dokumentów do skanera. Dużych niespodzianek nie było, najszybsze okazały się urządzenia najdroższe. Wydrukowanie 100 stronicowego dokumentu na tańszych drukarkach trwa nieco ponad cztery minuty a na najszybszych jest o połowę krótsze. Przebiega więc z różną prędkością, ale przecież nikt nie będzie płacił czterokrotnie więcej żeby zaoszczędzić kilka minut na wydrukach.

Jest jednak kilka cech, które sprawiają, że zakup najdroższych urządzeń jest opłacalny. To możliwość zastosowania wręcz ogromnych tonerów a przez to niższe koszty eksploatacji. Średnio toner do urządzenia wielofunkcyjnego do 2000 zł ma wydajność 2 000 – 3000 stron. W dobrych urządzeniach można stosować tonery o wydajności 6000 stron. Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne jak np. Xerox WorkCentre 3615 (3000 zł) umożliwiają wydrukowanie na jednym tonerze ponad 20000 stron. Oczywiście przekłada się to na niższe koszty drukowania.

Należy przy tym wspomnieć o drugim istotnym elemencie drukarek laserowych: bębnie światłoczułym. Z uwagi na jego wysoką wydajność (nawet kilkunastokrotnie wyższą od tonerów) nie wymienia się go tak często jak tonera. Średnia wydajność bębnów w tańszych drukarkach to 20000 - 30000 stron. Droższe kombajny biurowe wyposażone są w wytrzymalsze bębny wystarczające na wydrukowanie nawet ponad 50 000 stron. Wyróżnia się pod tym względem Kyocera, która opracowała technologię produkcji superwytrzymałych ceramicznych bębnów o wydajności nawet ponad 100000. Wiele osób zapomina o regularnej wymianie bębna i uważa, że może on pracować dużo dłużej niż podaje to specyfikacja producenta. Dzieje się to jednak kosztem jakości wydruków a często pojawiające się białe paski, przebarwienia, czy też brak szczegółowości na wydrukach to efekt pracy starego bębna a nie kończącego się tonera.

Podsumowanie

Koszt wydrukowania pojedynczej strony na urządzeniach w cenie ponad 2000 zł jak OKI MB491dn (5 groszy), Xerox WorkCentre 3615DN (4 grosze), Kyocera Ecosys M3040DN (3 grosze) to zaledwie kilka groszy. Podczas gdy większość urządzeń w cenie do 2000 zł umożliwia drukowanie za ponad 10 groszy. Do małej firmy drukarki nawet w cenie do 1500 zł oferują wystarczająca szybkosć pracy. Bardzo ważna jest również wygoda obsługi a na nią w dużej mierze składa się konstrukcja i sposób działania panelu sterującego. Jego nieodłącznym elementem jest wyświetlacz. W tanich drukarkach jest to niewielki ekran wyświetlający tylko informacje tekstowe, które często są słabo widoczne. W droższych urządzeniach montowany jest duży ekran dotykowy, który wyposażony jest w wygodny w obsłudze graficzny interfejs oparty na ikonkach. Niestety tylko drukarka HP ma ekran osadzony na ruchomym wysięgniku co umożliwia regulację kątu położenia, tak aby wyświetlane informacje były dobrze widoczne.