Wideorejestratory samochodowe na wakacje

Podczas wakacji drogi są szczególnie niebezpieczne. Kamera samochodowa nie ochroni nas przed wypadkiem. Pozwoli natomiast udowodnić swoją niewinność i dochodzić roszczeń od sprawców zdarzenia. Niewielki wydatek ułatwi uniknięcie nieprzyjemności w czasie wakacyjnych wypraw.

Wideorejestrator to urządzenie, które w ogólnym rozrachunku ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele tanich modeli – wiele z nich nie posiada nawet oznaczeń producentów. Zakup tego typu konstrukcji jest całkowicie pozbawiony sensu, ponieważ nie ma gwarancji, że sprzęt sprawdzi się w krytycznej sytuacji. Kupując wideorejestrator należy bezwzględnie poszukiwać rozwiązań markowych. Podstawową informacją prezentowaną przez producentów jest rozdzielczość kamery oraz płynność nagrań. Szczególnie ta pierwsza informacja jest istotna w przypadku wideorejestratorów samochodowych. Wysoka rozdzielczość zapewnia większą ilość detali na nagraniu – takich jak twarz sprawcy albo numery rejestracyjne jego pojazdu.

Kolejnym wartym uwagi elementem jest czujnik przeciążeń. Większość kamer rejestruje obraz zapętlając nagranie. Jeśli doznamy poważnego wypadku i nie damy rady zastopować nagrywania, istnieje szansa, że materiał zostanie nadpisany. Wbudowany akcelerometr ma zapobiegać takim zdarzeniom, automatycznie zapisując dane tuż po wykryciu dużego przeciążenia.

Dobra kamerka powinna obsługiwać ponadto tryb nocny z wysokim ISO lub wykorzystaniem diod IR. Częstym dodatkiem jest także czujnik ruchu, aktywujący kamerę w przypadku nagłego pojawienia się obiektów w obiektywie. Najlepsze urządzenia posiadają wbudowany moduł GPS. Jego zadaniem jest rejestrowanie prędkości oraz położenia pojazdu. Wśród ciekawych dodatków można wymienić moduły komunikacji bezprzewodowej usprawniające wymianę danych z rejestratorem. Fajnym rozwiązaniem okazują się również wirtualni asystenci czyli algorytmy kamer, ostrzegające przed wypadkiem czy informujące o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu. Inną ciekawostką są tryby parkingowe, automatycznie aktywujące kamerę gdy w stojącym aucie odnotowane zostaną wstrząsy. Dzięki nim istnieje szansa na identyfikowanie sprawców stłuczek parkingowych. Niektórzy producenci decydują się nawet na sprzedaż zestawów z dwoma kamerami – przednią oraz wsteczną. Nieco mniej istotnym elementem okazuje się pojemność obsługiwanych kart. Ważne zdarzenia są zazwyczaj odnotywane natychmiast więc nie ma potrzeby zachowywania wielu godzin materiałów. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić w sieci jakość oferowanych nagrań – zarówno za dnia jak i nocą. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zredukuje wad słabego obiektywu i niedopracowanego systemu.

Navroad myCAM HD QUICK GPS

Navroad myCAM HD QUICK GPS

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navroad myCAM HD QUICK GPS to pierwsze urządzenie w ofercie marki NavRoad wyposażone w uchwyt z modułem GPS. Dzięki jego obecności materiał wideo może zostać uzupełniony o współrzędne pojazdu oraz prędkość. Rozwiązania może okazać się niezwykle przydatne podczas wystąpienia spornych sytuacji na drodze.

Navroad myCAM HD QUICK GPS to urządzenie wyposażone w matrycę 4 Mpix produkcji SONY, pozwalającą na rejestrowanie obrazu 1080p przy prędkości 30 kl./s. Obiektyw o jasności f = 1,8 dysponuje kątami widzenia 170 stopni. Ponadto kamera może rejestrować i wydawać dźwięki. Istotnym atutem okazuje się również obecność akcelerometru reagującego na ewentualne przeciążenia. Dzięki temu nie istnieje ryzyko, że nagranie zostanie nadpisane w razie wypadku. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą przycisków, a bieżący podgląd zapewnia wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala. Nie zabrakło również detektora ruchu i złączaminiHDMI do wygodnego przesyłania obrazu.

Navroad myCAM HD QUICK GPS zapisuje nagrania na kartach pamięci microSD o pojemności do 64 GB. Producent zachwala dedykowany system NightVision+ wspartego przez technologię HDR dzięki czemu obraz może być wiernie odwzorowany nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Navroad myCAM HD QUICK GPS - pełna recenzja »

Mio MiVue 733

Mio MiVue 733

Ocena redakcji PCWorld.pl

MiVue 733 to najnowszy wideorejestrator w ofercie renomowanej marki Mio. Urządzenie zostało skierowane do wymagających użytkowników.

Najważniejszym wyróżnikiem Mio MiVue 733 jest obecność modułu Wi-Fi, pozwalającego na szybką transmisję danych bez użycia kabli. Rejestrator poradzi sobie z nagrywaniem materiału Full HD z prędkością 30 kl./s. Pliki będą zapisywane w formacie MP4 (H.264). Zastosowana optyka może pochwalić się kątami widzenia na poziomie 130 stopni. MiVue 733 posiada wbudowany mikrofon do rejestrowania dźwięków. Zaawansowane funkcje obejmują również tryb nagrywania nocnego oraz wbudowany czujnik przeciążeń, automatycznie zapisujący dane w razie wypadku. Nie zabrakło również modułu GPS uzupełniającego nagrania o dane dotyczące położenia i prędkości auta. Zaawansowane oprogramowanie może komunikować ryzyko wypadku, opuszczenia pasa ruchu, zmianę prędkości czy przemęczenie kierowcy.

Kamera Mio MiVue 733 przypomni również o włączeniu świateł. Wideorejestrator współpracuje z kartami pamięci microSD o maksymalnej pojemności 128 GB, a całość jest obsługiwana z poziomu ekranu o przekątnej 2,7 cala.

Mio MiVue 733 - pełna recenzja »

Prestigio Cube

Prestigio Cube

Ocena redakcji PCWorld.pl

Prestigio Cube to wideorejestrator, który - w przeciwieństwie do konkurentów - ma być ozdobą auta.

Odważnie zaprojektowana obudowa Prestigio Cube jest dostępna w kilku wariantach kolorystycznych: czarnym, złotym, różowym, srebrnym, bordowo-czarnym i bordowo-białym. Pomysłowe podejście do projektu widać również w przypadku ładowarki. Posiada ona dwa złącza USB dzięki czemu umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń. Ponadto wideorejestrator dysponuje modułem komunikacji Wi-Fi, a jego obsługa odbywa się za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne. Podstawowe ustawienia można również wprowadzać z wykorzystaniem przycisków i 1,5 calowego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 320 x 240 px. Sensor optyczny o rozdzielczości 2 Mpix rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD przy prędkości 30 kl./s.

Szerokokątny obiektyw Prestigio Cube oferuje zakres widzenia do 140 stopni. Istotnym dodatkiem jest akcelerometr. Dzięki niemu nagrania nie znikną podczas wypadku. Nie zabrakło również czujnika ruchu i funkcji nagrań cyklicznych. Kamera obsługuje karty pamięci microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

Prestigio Cube - pełna recenzja »

Navitel RE900 COMBO

Navitel RE900 COMBO

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navitel RE900 COMBO to nietypowa konstrukcja, prezentowana jako rozwiązanie typu 2 w 1.

Navitel RE900 COMBO łączy w sobie funkcje wideorejestratora i nawigacji samochodowej. Kompleksowe rozwiązanie pozwoli na poprawę estetyki instalacji u użytkowników, którzy korzystają z obydwu produktów osobno. Sercem urządzenia jest system Android napędzany procesorem Cortex-A7 QuadCore. Wszelkie dane są wyświetlane na 5-calowym wyświetlaczu dotykowym pracującym w rozdzielczości HD. Urządzenie posiada wbudowaną kość pamięci o pojemności 16 GB. Dodatkowo może ona zostać rozbudowana z zastosowaniem kart pamięci microSD o maksymalnej pojemności 64 GB. Rejestrowanie obrazu za pomocą wideorejestratora odbywa się w rozdzielczości Full HD z szybkością 30 kl./s. Kąty widzenia szerokokątnego obiektywu osiągają 140 stopni.

Wbudowany w Navitel RE900 COMBO odbiornik GPS współpracuje z rejestratorem zapisując dane o położeniu auta i jego prędkości. Jego podstawowym zadaniem jest natomiast obsługa map Navigator obejmującą 47 krajów. Co istotne, producent zapewnia dożywotnie aktualizacje map odbywające się 4 razy do roku. Urządzenie posiada moduł Wi-Fi oraz gniazdo na karty SIM, dzięki czemu oferuje komunikację z bezprzewodowym Internetem.

Navitel RE900 COMBO - pełna recenzja »

Blaupunkt BP 2.5 FHD

Blaupunkt BP 2.5 FHD

Ocena redakcji PCWorld.pl

BP 2.5 FHD to najnowsze urządzenie z oferty marki Blaupunkt. Wideorejestrator wyróżnia się estetyczną konstrukcją i nietypową metodą montażu.

W Blaupunkt BP 2.5 FHD zamiast przyssawki zastosowana została dwustronna taśma 3M. Według zapewnień producenta, rozwiązanie takie ma rozszerzyć pole widzenia kierowcy względem konkurencyjnych rozwiązań. Kamera zapisuje obraz Full HD w formacie MOV (H.265) pracując przy tym w trybie HDR. Zastosowany szerokokątny obiektyw rejestruje obraz w zakresie 170 stopni. Nie zabrakło również czujnika przeciążenia zachowującego dane w razie wypadku. Zastosowany czujnik ruchu automatycznie aktywuje nagrywanie. Sensory można wykorzystać w trybie monitoringu parkingowego. Dzięki niemu kamera automatycznie włączy się gdy w czasie postoju odnotuje nietypowe drgania. Materiały mogą być wyświetlane na wbudowanym wyświetlaczu LCD o przekątnej 2 cali.

Model BP 2.5 FHD posiada wbudowany mikrofon i głośnik, jak także złącze HDMI do wyświetlania obrazu na ekranach zewnętrznych. Wszelkie dane mogą być rejestrowane na karcie pamięci microSD o maksymalnej pojemności 65GB.

Blaupunkt BP 2.5 FHD - pełna recenzja »

DOD RC500S

DOD RC500S

Ocena redakcji PCWorld.pl

DOD RC500S to zaawansowany zestaw kamer samochodowych, skierowany do najbardziej wymagających użytkowników.

Pakiet DOD RC500S składa się z dwóch wideorejestratorów – przedniego i wstecznego, zapewniających pełen monitoring otoczenia samochodu. Wyróżnikiem kamer jest wysokie ISO 12800 pozwalające na rejestrowanie obrazu nawet w nocy bez trybu nocnego IR. Kamery wyposażono w szerokokątne obiektywy o kącie widzenia 145 stopni. Ich wyróżnikiem jest sześciowarstwowa konstrukcja z filtrem polaryzacyjnym. Przesłona f 1.6 zapewnia wysoką jasność nagrań. Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala na skomunikowanie kamer z dedykowaną aplikacją do obsługi urządzenia. Wbudowany GPS bada nie tylko położenie i prędkość auta, ale również umożliwia wyliczanie czasu, dystansu i średniej prędkości pojazdu.

Sensor przeciążeniowy DOD RC500S chroni dane przed nadpisaniem w razie wypadku. Wideorejestrator otrzymał również tryb parkingowy uruchamiający nagrywanie w wypadku przeciążeń odnotowanych na wyłączonym silniku. Dodatkowym wyróżnikiem produktu DOD jest funkcja powiadomień o radarach. Wszelkie nagrania mogą być zapisywane w na karcie microSD XC osiągając łączny czas do 18 godzin.

DOD RC500S - pełna recenzja »

Xblitz GO se

Xblitz GO se

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xblitz GO se to następca niezwykle popularnego wśród kierowców modelu Xblitz Go. Po raz kolejny urządzenie wyróżnia się atrakcyjnym stosunkiem ceny do możliwości.

Najnowsza odsłona wideorejestratora Go została wyposażona w sensor SONY IMX 323 oraz chipset NTK 96658. Dzięki temu kamera Xblitz GO se może rejestrować obraz 1080p z prędkością 30 kl./s. Zastosowana sześciowarstwowa soczewka z przesłoną F1.7 oferuje kąty widzenia na poziomie 170 stopni. Tryb nocny został oparty nazestawie diod IR zapewniających widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Nie zabrakło również wbudowanego mikrofonu rejestrującego dźwięki dobiegające do wnętrza auta. Producent przewidział automatyczny start nagrywania, aktywowany tuż po włączeniu zapłonu auta.

Moduł zasilania kamery Xblitz GO se został umieszczony w samym uchwycie, dzięki czemu urządzenie można błyskawicznie wypiąć wysiadając z auta. Zastosowany sensor przeciążeniowy zapewnia, że nagranie nie zostanie nadpisane w razie wypadku lub gwałtownego hamowania. Maksymalny rozmiar dedykowanej karty pamięci to 64GB zapewniający do 10 godzin filmu w najdłuższej jakości.

Xblitz GO se - pełna recenzja »

Forever VR-500

Forever VR-500

Ocena redakcji PCWorld.pl

Forever VR-500 to interesujący wideorejestrator o nietypowej, smukłej stylistyce. Urządzenie ma zaledwie 12 mm grubości, nie licząc wystającego na 16 mm obiektywu.

Forever VR-500 wykorzystuje procesor Ambarella A7 do nagrywania obrazu o rozdzielczości 2560 x 1080 px z płynnością 30 kl./s. lub 1920 x 1080 px z płynnością do 45 kl./s. Odpowiednią widoczność zapewnia obiektyw szerokokątny o kątach widzenia do 120 stopni. Urządzenie posiada wbudowany czujnik przeciążeń zabezpieczający nagrania w chwili wypadku lub nagłego hamowania. Detektor ruchu pozwala na aktywowanie nagrywania, gdy tylko jakiś obiekt pojawi się w zasięgu obiektywu. Istotnym dodatkiem jest również moduł GPS rejestrujący prędkość i położenie auta. Nagrania można podglądać na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 2 cali.

Zasilanie rejestratora Forever VR-500 zostało ukryte w uchwycie, dzięki czemu jego wypinanie jest niezwykle proste. Oprogramowanie urządzenia posiada algorytmy ostrzegające o przeszkodach, przekroczeniu prędkości czy nagłej zmiany pasa. Kamera poinformuje również, kiedy stwierdzi, że kierowca jest zbyt zmęczony. Dzięki złączu miniHDMi obrazy mogą być transmitowane na większy ekran. Sprzęt obsługuje karty pamięci microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

Forever VR-500 - pełna recenzja »