Wielofunkcyjne drukarki atramentowe - test

Klasyczne drukarki atramentowe zostały niemal całkowicie wyparte z rynku przez urządzenia wielofunkcyjne. Klienci mają powody do zadowolenia, bo dobrej jakości urządzenia atramentowe o przyzwoitych kosztach eksploatacji kupić można już za około 500 zł. W naszym teście sprawdziliśmy możliwości ośmiu modeli.

Brother MFC-J5720DW

Brother MFC-J5720DW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Urządzenie wielofunkcyjne sporej wielkości, które zajmie dużo miejsca na biurku.

Brother MFC-J5720DW wyposażony jest w dwa podajniki na papier i duży kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 8,8 cm. Ekran może być ustawiony pod kątem, co ułatwia odczytywanie wyświetlanych na nim informacji. Na górze obudowy umieszczono podajnik dokumentów na 50 kartek, który przyśpiesza proces kopiowania i faksowania dokumentów.

Kartridż z czarnym atramentem wystarcza na wydrukowanie 2400 stron (koszt wydruku pojedynczej strony w czerni to tylko 4 grosze). Pojemniki z kolorowym tuszem również oferują dużą wydajność (1200 stron). W torach drukarki zamontowano moduł druku dwustronnego. Standardowe wyposażenie obejmuje kartę sieciową 10/100 Mb/s oraz Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n). Mocną stroną Brothera MFC-J5720DW jest obsługa formatu A3. To spore osiągnięcie, bo rozmiary drukarki są niewiele większe od typowych urządzeń biurowych z obsługą papieru w formacie A4.

Nietypowo zaprojektowane są podajniki na papier i sposób drukowania, bo kartki A4 wjeżdżają w mechanizm drukarki nie krótszym, a dłuższym bokiem. To spore wyzwanie dla mechanizmu druku dwustronnego, który musi być bardzo precyzyjny, tak aby wydruki były...

Brother MFC-J5720DW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Bogate wyposażenie
 • Dwa pojemniki na papier

Canon Maxify MB5350

Canon Maxify MB5350

Ocena redakcji PCWorld.pl

Wydajne i doskonale wyposażone urządzenie wielofunkcyjne dla małych biur.

Oprócz drukarki kombajn wyposażony jest w skaner z automatycznym podajnikiem dokumentów mieszczącym 50 kartek, moduł druku dwustronnego i faks. Ma dwa podajniki na papier, które mieszczą w sumie 500 kartek A4. Skaner pracuje w technologii CIS i ma rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Canon Maxify MB5350 ma trzy interfejsy, USB, LAN i Wi-Fi, a także gniazdo USB Host. W sterowaniu urządzeniem pomaga duży ekran dotykowy o przekątnej 9,3 cm z prostym w obsłudze graficznym menu.

Canon Maxify MB5350 wyposażony jest w 4 - atramentowy system druku. Mechanizm drukujący jest bardzo szybki i dotyczy to zarówno tekstu jak i wydruków mieszanych. Drukowanie 10-stronicowego dokumentu trwało 79 sekund, lepsza była tylko drukarka Brother MFC-J5720DW. Canon ma za to lepszą jakość wydruków i najszybszy mechanizm drukowania dwustronnego. Najlepiej też poradził sobie z kopiowaniem 10 stronicowego dokumentu z wykorzystaniem podajnika ADF.

Drukowanie za pomocą Canon Maxify MB5350 jest również tanie. Producent oferuje kartridże w dwóch pojemnościach: zwykłej i...

Canon Maxify MB5350 - pełna recenzja »

Zalety:

 • szybkość pracy
 • koszty eksploatacji
 • jakość wykonania
 • dwa pojemniki na papier

HP Officejet Pro 6830

HP Officejet Pro 6830

Ocena redakcji PCWorld.pl

Klasyczny kombajn wielofunkcyjny do zastosowań domowych i małych firm będący połączeniem drukarki, skanera, kopiarki i faksu.

Nie jest tak duży jak Brother MFC-J5720DW czy Canon Maxify MB5350, a oferuje równie bogate wyposażenie. Pierwsze co rzuca się w oczy to duży kolorowy wyświetlacz, który wyposażony jest w nowoczesny graficzny interfejs. Dzięki niemu obsługa drukarki to czysta przyjemność. Z przodu obudowy zamontowano gniazdo USB Host a drukarka doskonale dogaduje się z wszelkiej maści dyskami i pamięciami USB.

HP włożył sporo wysiłku, aby drukarka jak najbardziej odpowiadała potrzebom nowoczesnego biura. Dzięki wbudowanej karcie Wi-Fi i darmowym aplikacjom Officejet Pro 6830 może współpracować z przenośnymi urządzeniami korzystającymi z Androida czy systemu Apple. Darmowa aplikacja mobilna HP All-in-One Printer Remote pozwala zarządzać pracą drukarki. HP Officejet Pro 6830 ma też wbudowaną kartę sieciową 10/100 Mb/s i bez problemów można podłączyć go do firmowej sieci przewodowej.

Główny podajnik na papier mieści 225 kartek, tj. dwukrotnie więcej kartek niż...

HP Officejet Pro 6830 - pełna recenzja »

Zalety:

 • bogate wyposażenie
 • duży ekran
 • przystępna cena

Wady:

 • przeciętna wydajność tuszy

Epson L210

Epson L210

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niewielkie urządzenie wielofunkcyjne, wyposażone w płaski skaner i system zewnętrznego zasilania atramentem.

Z komputerem komunikuje się za pomocą interfejsu USB, niestety nie ma faksu, dupleksu czy podajnika ADF. Główny podajnik papieru mieści 50 arkuszy, a szybkość drukowania wynosi 6 str./min w trybie monochromatycznym i 3 str./min w kolorze. Z przodu obudowy zamontowano cztery przyciski: dwa z nich służą do kopiowania dokumentów w kolorze i mono, kolejny do uruchamiania i wyłączania urządzenia. Za pomocą ostatniego przycisku można przerwać proces drukowania.

Epsona L210 wybraliśmy nie ze względu na wyposażenie, a niskie koszty eksploatacji. Pod tym względem ten maluch wygrywa nawet z biurowymi kombajnami, bo umożliwia wydrukowanie z każdego zestawu tuszy do 4000 stron w trybie monochromatycznym i 6500 stron w kolorze (testy wykonane zgodnie z normą ISO/IEC24712). To zasługa nietypowej konstrukcji mechanizmu drukującego, który ma duże, 70-mililitrowe pojemniki na atrament wyprowadzone na zewnątrz obudowy.

Cena buteleczki z czarnym tuszem to ok. 29 zł, co przy ich wysokiej wydajności pozwala na najtańsze drukowanie wśród urządzeń atramentowych (poniżej jednego grosza za stronę). Specjalna konstrukcja i technologia...

Epson L210 - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo niskie koszty eksploatacji
 • prosta obsługa
 • brak wyświetlacza

Wady:

 • podstawowe wyposażenie

W urządzeniach atramentowych, w przeciwieństwie do laserowych, szybkość pracy nie ma aż tak dużego znaczenia, liczy się raczej jakość wydruków i koszty eksploatacji, tak aby można było je wykorzystać do taniego drukowania dokumentów, ale też zdjęć. Użytkownicy coraz świadomiej podchodzą do zakupów i wybierają urządzenia droższe, ale tanie w eksploatacji. Dla producentów to spory problem, bo materiały eksploatacyjne to ich największe źródło dochodów.

Wielofunkcje są proste w obsłudze i instalacji. Wystarczy ściągnąć najnowszą wersję oprogramowania, lub zainstalować ją z dołączonej do urządzenia płyty i po chwili można skanować i drukować. Należy tylko pamiętać żeby najpierw zainstalować oprogramowanie a dopiero potem podłączyć urządzenie wielofunkcyjne do komputera.

W naszym teście atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych w szranki stanęło osiem modeli: HP Officejet Pro 6830, Brother MFC-J200, HP Ink Advantage 4515, Brother MFC-J5720DW, Canon Pixma MG7550, Canon Maxify MB5350, Epson XP610 i Epson L210. Brother MFC-J5720DW, Canon Maxify MB5350 i HP Officejet Pro 6830 to typowe biurowe kombajny o wysokiej wydajności i bogatym wyposażeniu (mają karty LAN, wbudowany moduł drukowania dwustronnego i podajniki dokumentów). Z kolei Epson XP610 i Canon Pixma MG7550 to świetne drukarki do domowych zastosowań i idealnie nadają się do drukowania zdjęć. Pozostałe urządzenia z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domach i małych firmach.

Sprawdziliśmy szybkość drukowania i kopiowania, ocenialiśmy jakość wydruków oraz łatwość obsługi i instalacji urządzenia. Zbadaliśmy też wydajność mechanizmów drukowania dwustronnego i podajnika dokumentów. Testy sprawdzające szybkość działania poszczególnych mechanizmów przeprowadzone zostały w domyślnym trybie jakości (normalna). Plansze testowe, na podstawie których oceniliśmy jakość wydruków, były drukowane w trybie najlepszej jakości.

Z prawie 10 przetestowanych urządzeń wybraliśmy cztery najciekawsze. Brother MFC-J5720DW i Canon Maxify MB5350 to najlepsze kombajny biurowe do 1000 zł. Epson L210 okazał się liderem jeśli chodzi o koszty drukowania i według nas to jedna z najlepszych drukarek do małego domowego biura. HP Officejet Pro 6830 jak na swoją cenę okazuje się bardzo dobrze wyposażony.

Budowa

W większości atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych system drukujący opiera się na czterech kolorach: błękitnym, purpurowym, żółtym i czarnym. Tanie modele wyposażone są w dwa kartridże: czarny i kolorowy. To najdroższe rozwiązanie pod względem kosztów eksploatacji, które zmusza użytkownika do wymiany całego kolorowego naboju po wyczerpaniu się tylko jednego koloru. Niższe koszty drukowania zapewniają urządzenia wyposażone w oddzielne kartridże dla każdego koloru – im, pojemniejsze, tym lepiej. Szczególnie ważna jest wydajność czarnego kartridża pigmentowego, bo to on jest wykorzystywany do drukowania dokumentów tekstowych. W większości drukarek ma on dwukrotnie większą wydajność niż tusze barwnikowe.

Gigantyczne pojemniki z czarnym tuszem mają testowane drukarki Brothera. Pozwalają one na wydrukowanie 2400 stron (zgodnie z normą ISO/IEC 24711), czyli 6-krotnie więcej niż np. czarny wkład do drukarki HP Ink Advantage 4515 (HP 650 – 360 stron). Przekłada się to na ponad dwukrotnie niższe koszty drukowania dokumentów.

Najoszczędniej drukują jednak drukarki Epsona wyposażone w system zewnętrznego zasilania atramentem (w naszym teście urządzeniem takim był Epson L210). Głowica drukująca znajduje się w obudowie urządzenia, natomiast pojemniki na tusze umieszczone są na zewnątrz. Atrament dostępny jest w specjalnych buteleczkach o pojemności 70 ml i może być uzupełniany przez użytkownika. To kilkukrotnie większa pojemność niż nawet największe pojemniki z tuszami do klasycznych drukarek. Mechanizm drukujący jest tak zaprojektowany, aby straty tuszu były jak najmniejsze a system specjalnych filtrów redukuje możliwość dostania się kurzu czy innych drobin podczas nalewania tuszu do pojemników.

Spora grupa drukarek atramentowych wyposażona jest w bezprzewodowe karty Wi-Fi. Tego typu modele to dobry wybór dla klienta planującego drukowanie z urządzeń przenośnych. Gdy nie ma takiej potrzeby, można z tego modułu zrezygnować, bo karta Wi-Fi podwyższa cenę urządzenia, a w domu czy firmie bezprzewodowy interfejs i tak nie zapewnia dobrej jakości połączenia z oddalonymi komputerami. Wybierając urządzenie wielofunkcyjne lepiej sprawdź, czy ma ono gniazdo USB Host. Dzięki niemu można podłączyć do drukarki dysk czy inną zewnętrzną pamięć USB, na której są zapisane piliki do drukowania. Pamiętaj też, że dużą rolę w obsłudze urządzenia wielofunkcyjnego odgrywa wbudowany wyświetlacz. Najlepsze modele, takie jak Brother MFC-J5720DW czy Canon Maxify MB5350, są wyposażone w duże kolorowe ekrany i przyjazne graficzne interfejsy.

Drukowanie z internetu

Większość z testowanych drukarek ma opcję drukowania w chmurze. Aby móc z niej skorzystać, trzeba zarejestrować drukarkę na stronie internetowej producenta. Otrzymuje ona wówczas unikatowy adres, na który można wysyłać dokumenty do drukowania. Co ważne wysłane dokumenty do drukowania przechowane są na serwerach, także nawet w razie awarii sieci firmowej można je wydrukować w późniejszym terminie.

Z prawie 10 przetestowanych urządzeń wybraliśmy cztery najciekawsze. Brother MFC-J5720DW i Canon Maxify MB5350 to najlepsze kombajny biurowe 1000 zł. Epson L210 okazał się liderem jeśli chodzi o koszty drukowania i według nas to jedna z najlepszych drukarek do małego domowego biura. HP Officejet Pro 6830 jak na swoją cenę okazuje się bardzo dobrze wyposażony.

Wnioski z testów

Gdy najważniejsza jest jakość wydruków, drukarki 6-atramentowe nie mają sobie równych. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest Canon Pixma MG7550 (659 zł), która oprócz trzech podstawowych kolorów ma też szary i czarny tusz barwnikowy. To lider naszego testu jeżeli chodzi o jakość wydruków: świetnie nadaje się do drukowania zdjęć. Co ważne, drukowanie zdjęć jest bardziej ekonomiczne, bo podstawowe tusze barwnikowe (żółty, błękitny, purpurowy) są w dużo mniejszym stopniu wykorzystywane do uzyskania koloru czarnego czy szarego.

Wyniki testu atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych

Wyniki testu atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych