Wszystko w jednym urządzeniu

Sprawdzamy, które urządzenia w wielofunkcyjne monochromatyczne wyposażone w laserowy lub LED-owy system druku są najlepsze. Do testów wybraliśmy modele w cenie do 2000 zł.

Xerox WorkCentre 3325

Xerox WorkCentre 3325

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zaawansowany kombajn wielofunkcyjny wyposażony w laserowy mechanizm drukujący, skaner, kopiarkę i faks. Jest jednym z najdroższych urządzeń uczestniczących teście i jednocześnie najszybszych i najlepiej wyposażonych. Obudowa chociaż na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia, to okazuje się bardzo mocna i staranie wykonana. Bez problemów wstrzyma lata intensywnego użytkowania. Urządzenie dzięki poziomo ustawionemu panelowi sterującemu i wbudowanemu dużemu ekranowi jest proste w obsłudze. Ma bardzo rozbudowane funkcje skanowania dokumentów, które mogą być automatycznie zapisywane w sieci, na komputerze stacjonarnym czy wysyłane bezpośrednio na pocztę elektryczną, lub na serwer FTP. Wszystkie informacje wyświetlane na wbudowanym ekranie są spolszczone, czytelne i dobrze widoczne zarówno w ciemnych jak i jasnych pomieszczeniach.

Z przodu obudowy umieszczono gniazdo USB, do którego można podłączyć zewnętrzne nośniki (pamięci...

Xerox WorkCentre 3325 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niskie koszty eksploatacji
 • Wydajny mechanizm drukujący
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Wysoka cena

OKI MB461dn

OKI MB461dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oki MB461dn pozbawiona to urządzenie nieco tańsze, ale bez faksu. Ma za to bardzo szybki mechanizm drukujący (do 33 str./min) i niskie koszty eksploatacji. Wyposażona jest w LED-owy mechanizm drukujący, który jest znakiem rozpoznawczym tego producenta.

Obudowa to zwarta konstrukcja wykonana z mocnego plastyku (455 x 427 x 425 mm). Standardowo wyposażona jest w pojemnik na 250 arkuszy i opcjonalnie pozwala na montaż dodatkowego na 500 kartek. Panel sterujący wyposażony jest w monochromatyczny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 320x128 pikseli. Wyświetlane informacje są czytelne (wyposażony jest w podświetlanie) a dzięki niemu i dodatkowym przyciskom zamontowanym z przodu obudowy sterownie pracą urządzenia i jego konfiguracja jest prosta i nie wymaga komputera. Urządzenie zapewnia prosty i wygodny dostęp do tonera i bębna (oba można wymieniać oddzielnie). Bęben wystarcza na wydrukowanie 25 000 stron. Ddoawany do drukarki toner wystarcza na wydrukowanie 3000 stron ale docelowy jest dużo większy i ma wydajność 7000 stron. Kupić go można za około 230 zł. Koszt eksploatacji urządzenia jest bardzo niski i wynosi tylko 6 groszy za stronę. Ekonomiczniejsze okazał osie tylko urządzenie Xeroxa WorkCentre...

OKI MB461dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tani i wydajny toner
 • Szybkość pracy
 • Łatwa instalacja i konfiguracja

Wady:

 • Brak faksu

Kyocera ECOSYS M2035dn

Kyocera ECOSYS M2035dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kyocera ECOSYS M2035dn to rozbudowany kombajn do pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jego największym atutem jest dobra korelacja ceny do możliwości. Jest 400 zł tańszy od zwycięzcy testu a oferuje bardzo podobne koszty eksploatacji .

Ma zainstalowany fabrycznie automatyczny system druku dwustronnego i podajnik dokumentów do szybkiego kopiowania mieszczący 50 kartek. . Wyposażony jest w szybki laserowy mechanizm drukujący, który osiąga prędkość 35 str./min, podczas gdy tańsze urządzenia osiągają prędkość 21-25 str./min. To odczuwalna różnica, bo za pomocą Kyocery dokumenty drukowane są o 1/3 szybciej. W testach osiąga zbliżoną prędkość jak urządzenie Xeroxa, choć kosztem nieco gorszej jakości. Dla przeciętnego użytkownika, który zwraca uwagę na szybkość pracy i rozsądną cenę nie ma to jednak większego znaczenia.

Obudowa wyposażona jest w podświetlany ekran (nie znajdziemy go w najtańszych urządzeniach) i wygodny panel sterujący. W przeciwieństwie do innych urządzeń wielofunkcyjnych pozbawiona jest przycisków do skanowania, który zastąpiono przyciskiem „Send”. Umożliwia on wysyłanie zeskanowanych dokumentów bezpośrednio na skrzynkę elektryczną, do folderu...

Kyocera ECOSYS M2035dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Dobre wyposażenie
 • Prosta instalacją i obsługa

Wady:

 • Brak faksu

Brother MFC-7360n

Brother MFC-7360n

Ocena redakcji PCWorld.pl

Brother MFC-7360n nie należy do urządzeń wielofunkcyjnych, które polecalibyśmy każdemu.

Jej maksymalne miesięczne obciążenie nie powinno być większe niż 10 000 stron, a zalecane to około 2000 stron. Sprawdzi się jednoosobowych firmach, dla których głównym kryterium jest jak najniższa cena i rozsądne koszty eksploatacji. Jest stosunkowo nieduże (405 x 399 x 316 mm) także zmieści się nawet na większym biurku (waży 11,4 kg). Wykorzystuje laserowy mechanizm drukujący, ma też płaski skaner, moduł kopiarki i faks. Niestety ten ostatni pracuje z prędkością 14,4 kbps, czyli dwukrotnie wolniej niż w pozostałych urządzeniach. Producent oszczędził tez na wyświetlaczu, który jest mały i pozbawiony podświetlenia. Nie sprawdza się one w silnie oświetlonych czy zaciemnionych pomieszczeniach bo wówczas wyświetlane informacje są mało czytelne. Główny pojemnik na papier mieści 250 kartek i nie można do niego dołączyć kolejnego.

Na pochwałę zasługuje prosta wymiana tonera, która trwa dosłownie kilka sekund. Wystarczy tylko unieść...

Brother MFC-7360n - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Małe rozmiary
 • Brak dupleksu

Wady:

 • Tylko dla małych firm

Testując urządzenia wielofunkcyjne nie trudno oprzeć się wrażeniu, że to kategoria sprzętowa, w której od dłuższego czasu niewiele się zmienia. Ciągle w sprzedaży są konstrukcje sprzed kilku lat a nowsze wykorzystują te same podzespoły co starsze modele. Zmienia się za to polityka producentów, którzy starają się wyspecjalizować w określonej grupie urządzeń. Epson np. porzucił urządzenia laserowe na rzecz atramentowych z systemem stałego zasilania tuszem. Część firm rezygnuje też z produkcji urządzeń z taniego segmentu do 1000 zł, jak np. OKI czy Konica Minolta. Poszerzając i unowocześniają za to ofertę droższych modeli. Nie oznacza to bynajmniej, że trudno jest znaleźć tanie urządzenia wielofunkcyjne.

Modeli w cenie poniżej 1000 zł jest sporo, ma je w swojej ofercie między innymi HP, Canon, Brother, Kyocera. Jednak są one gorzej wyposażone i droższe w eksploatacji niż ich droższe odpowiedniki. Mają mniejsze wyświetlacze, które pozbawione są podświetlania (Brother MFC-7360n) co negatywnie wpływa na komfort pracy z urządzeniem i dużo wolniejsze mechanizmy drukujące. Niestety większość nie posiada też modułu druku dwustronnego a to realnie zwiększa koszty eksploatacji. Cena ryzy (500 kartek) nawet przeciętnego papieru to wydatek około 14 zł. Przy niezbyt dużym obciążeniu (2500 stron w miesiącu) zużywamy ich pięć a to wydatek około 70 zł. W ciągu roku koszty te wzrosną do 900 zł, podczas gdy druk dwustronny pozwoliłby oszczędzić nam połowę z tej kwoty. Co istotne urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w mechanizm druku dwustronnego są tylko o 200 - 300 zł droższe. Nawet zakładając, że liczba wydruków w ciągu miesiąca wynosi 1500 stron, to i tak już po roku zwraca się koszt zakupu urządzenia z dupleksem. Także zakup jak najtańszego modelu to tylko pozorna oszczędność. Korzystniej jest wybrać model o większych możliwościach i lepszych parametrach pracy. W dłuższej perspektywie zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą w postaci zaoszczędzonego czasu i niższych kosztów eksploatacji.

Na ten ostatni parametr istotny wpływ ma też konstrukcja mechanizmu drukującego a dokładniej wielkość tonera. W tanich urządzeniach tonery mają stosunkowo małą objętość (wydajność poniżej 3000 stron) i zintegrowany z tonerem bęben światłoczuły. Podnosi to cenę i koszty eksploatacji. Przeciętny bęben wystarcza na wydrukowanie 25 000 stron, toner na kilka lub kilkanaście tysięcy. Teoretycznie nie ma więc potrzeby ich jednoczesnej wymiany. Niektóre drukarki i urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w bęben wystarczający na wydrukowanie nawet 100 000 stron. Wymieniamy go więc tylko raz na kilka lat. Według nas pojemność tonera i żywotność wałka światłoczułego ma istotniejsze znacznie od tego czy jest to drukarka laserowa czy LED-owa. Bo chociaż obie technologie mają wady i zalety, to dla przeciętnego użytkownika nie ma to większego znaczenia.

Każda drukarka przystosowana do pracy w biurze musi za to być wyposażona w kartę sieciową. Sprawdzi się nawet podstawowy model o prędkość 10/100 Mb/s. Wszystkie testowane przez urządzenia wyposażone są w intuicyjne oprogramowanie i specjalne kreatory pomagają podłączyć urządzenie do sieci lokalnej lub za pomocą interfejsu USB. Także z instalacją zakupionej drukarki poradzi sobie nawet niedoświadczony użytkownik. Podłączając drukarkę do komputera za pomocą interfejsu USB trzeba tylko pamiętać o tym, aby najpierw zainstalować oprogramowanie (najlepiej jest ściągnąć z Internetu najnowszą wersję) a dopiero potem podłączyć urządzenie do komputera.