Wybieramy najlepszą „kolorową” drukarkę laserową do 1000 zł.

Drukarki laserowe czy LED-owe potrafiące drukować w kolorze stają się coraz bardziej atrakcyjną ofertą nie tylko dla firm, ale i użytkowników domowych. To zasługa poszerzenia oferty urządzeń z tańszego segmentu cenowego czyli do 1000 zł i takie drukarki właśnie znajdziecie w naszym teście.

Spis treści

Na coraz większą popularność kolorowych drukarek laserowych i LED-owych wpływa wiele czynników. Z pewnością najważniejsza z nich to coraz przystępniejsza cena. Nie bez znaczenia jednak jest też budowa urządzeń, które jak zobaczycie na zdjęciach mają ładne i kompaktowe obudowy w niczym nie przypominające topornych biurowych konstrukcji.

W sprzedaży jest kilkadziesiąt tego typu urządzeń, my wybraliśmy 10 wg nas najciekawszych w cenie do 1000 zł i poddaliśmy je drobiazgowym testom. Sprawdziliśmy szybkość drukowania w trybie monochromatycznym i kolorowym. Oceniliśmy również działanie modułu druku dwustronnego, wyposażenie drukarki i jej budowę. Przyjrzeliśmy się też jak drukarki sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, np. podczas wymiany zużytych kaset z tonerem, czy instalacji na nowym stanowisku pracy. Testy sprawdzające szybkość działania poszczególnych mechanizmów przeprowadzone zostały w domyślnym trybie jakości (normalna). Dokumenty, które posłużyły nam do oceniliśmy jakość wydruków, były drukowane w trybie najlepszej jakości.

Koszty drukowania

Najtańsze drukarki laserowe drukujące w kolorze można kupić już za ok 600 zł, ale z punktu widzenia opłacalności zakupu, ważniejsze od ceny urządzenia są jego koszty eksploatacji. My wyliczyliśmy je na podstawie cen kaset z tonerami i ich wydajności.

Testowane przez nas kolorowe drukarki laserowe czy LED-owe i w ogóle większość tego typu urządzeń wyposażonych jest w cztery kasety z tonerami: czarnym, purpurowym, żółtym i błękitnym. Czarny toner najszybciej się zużywa, dlatego kasety z tym tonerem mają przeważnie więcej proszku i wyższą wydajność (liczba wydrukowanych stron) niż kolorowe. Co ważne czarne wkłady pomimo wyższej wydajności są często tańsze od swoich kolorowych odpowiedników.

Średni koszt wydrukowania strony w trybie monochromatycznym to ok 11 groszy. Najgorzej wypadają pod tym względem kompaktowe drukarki (np. Samsung SL-C410W – 13 groszy za stronę), czyli modele wyposażone w czarne tonery o niskiej wydajności (2000 stron). Ponad przeciętność pod względem kosztów drukowania B/W wybiły się za to urządzenia Kyocery ECOSYS P6021CDN i Ricoha Aficio SP C240DN (6 groszy za stronę). To zasługa dużych kaset z tonerem o wydajności powyżej 3000 stron.

Licząc koszt 5 % zużycia trzech podstawowych kolorów to średni koszt wydrukowania pojedynczej strony w kolorze wynosi ok 45 groszy. Tylko Ricoh Aficio SP C240DN, dzięki wykorzystaniu pojemnych wkładów o wydajności 6000 stron oferowała koszty na poziomie poniżej 30 groszy. Drukowanie w kolorze jest więc kilkukrotnie droższe od monochromatycznego.

Relacja z testów

Do testu drukarek wykorzystaliśmy szereg różnorakich dokumentów, od najprostszych tekstowych do sprawdzenia maksymalnej szybkości pracy mechanizmu drukującego, po dokumenty mieszane i zdjęcia do oceny jakości wydruków. Jak się okazało różnice w szybkości drukowania nie były duże. Wyjątkiem była drukarka Samsunga, która wyraźnie odstawała od reszty drukarek pod względem szybkości wydruków kolorowych. 10 stronicowy dokument z tekstem i grafikami drukował się średnio z szybkością 40 sekund. Najszybsze modele potrzebowały około pół minuty (np. drukarki OKI).

Część urządzeń oferowała bogate wyposażenie w interfejsy przewodowe i bezprzewodowe. Samsung SL-C410W obsługuje też technologię NFC. Niestety nie wszystkie drukarki wyposażono w moduł druku dwustronnego a to spora wada, która negatywnie wpływa na komfort drukowania, ale też zwiększa zużycie papieru. Na szczęście większość modeli w cenie powyżej 800 zł jest w niego wyposażona.

Podczas testów zauważyliśmy dużą poprawę jakości wydruków wychodzących z LED-owych drukarek. Nie oczekujcie jednak, że tego typu urządzenia zastąpią dobrej jakości drukarkę fotograficzną wykorzystującą atrament. Jakość wydrukowanych zdjęć za pomocą LED-owych czy laserowych drukarek jest w najlepszym wypadku dobra i to tylko wtedy gdy zastosujecie specjalny papier.

Nawet zaawansowane modele z opcją dynamicznego dostosowania siły światła lasera nie są w stanie sprawić żeby drukarki te mogły konkurować z atramentowymi odpowiednikami wyspecjalizowanymi w drukowaniu fotografii. Z drugiej strony większość osób korzystających z drukarek laserowych akceptuje taka jakość zdjęć, bo drukarki używają głównie do drukowania dokumentów tekstowych czy graficznych. W tym mechanizm laserowy czy LED - owy okazuje się sprawdzać bardzo dobrze.