Wybieramy najlepsze urządzenia drukujące w kolorze, dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Szukasz wszechstronnej drukarki, do pracy w firmie? Polecamy urządzenia wielofunkcyjne drukujące w kolorze. Można je wykorzystać do drukowania dokumentów ale też ulotek czy innych materiałów reklamowych, bez konieczności angażowania do tego drukarni. Większość z urządzeń potrafi też komunikować się ze smartfonami i ma szereg opcji związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Urządzenia drukujące w kolorze dla firm nie są tanie. Jednak odpowiednio dobierając sprzęt do potrzeb firmy możesz liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Kluczowe czynniki i parametry, które pomogą ci wyborze odpowiedniego modelu to koszty drukowania, wyposażenie podstawowe, oraz możliwości rozbudowy.

Szybkość drukowania

W drukarkach biurowych, które pracują z szybkością 20 - 30 str./min. różnice w szybkości drukowania są małe a czasami wręcz niezauważalne. Tak jest np. z szybkością wydrukowania pojedynczej strony. Niezależnie od tego czy drukarka pracuje z szybkością 20 czy 30 str./min to na wydruk trzeba czekać kilkanaście sekund. W najszybszych drukarkach jest to 10 - 12 sekund w wolniejszy 18 – 20 sekund. Procentowo jest to duża różnica, ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

W drukarkach pracujących z szybkością 20- 22 str./min dokument 10 stronicowy drukuje się w kilkadziesiąt sekund a w drukarce o szybkości 30 str./min. o kilkanaście sekund dłużej. Nawet jeśli drukujemy dokumenty 50 stronicowe to różnice nie przekraczają minuty. Dopiero drukowanie dużych 100 stronicowych i większych dokumentów pozwala docenić szybkie drukarki pracujące z szybkością 28 – 30 str./min.

Koszty drukowania warto sprawdzić samemu.

Producenci drukarek zawsze podają wydajność tonerów (najczęściej przy 5% pokryciu). Wystarczy wówczas poszukać w internecie cen wkładów i obliczyć jaki jest szacunkowy koszt wydrukowania pojedynczej strony. Warto przy okazji sprawdzić też wydajność i cenę bębna, bo ten element też w przeciągu kilku lat korzystania z urządzenia trzeba będzie wymienić. Najczęściej ma on żywotność 60 000 str.

Dodatki, które musisz mieć.

Pamiętaj o tym, że to co w drukarkach domowych jest opcją, jak np. moduł druku dwustronnego, czy podajnik dokumentów do kopiowania to w biurowym urządzeniu powinno być na podstawowym wyposażeniem. Karta sieciowa i bezprzewodowa to też obecnie standard.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na drukowaniu to zainwestuj w urządzenie, które ma możliwość drukowania w chmurze czy opcję bezpiecznego druku. Wówczas osoba, która zleciła drukarce wydrukowanie dokumentu, będzie musiała stojąc przy urządzeniu potwierdzić chęć wydruku. To znacznie zredukuje liczbę nieodebranych dokumentów, które ktoś wydrukował a potem zapomniał odebrać.

Jak testowaliśmy

Szybkość mechanizmu drukującego sprawdzaliśmy z wykorzystaniem 50 stronicowego dokumentu zawierającego grafikę oraz tekst. Mierzyliśmy czas drukowania w trybie monochromatycznym i kolorze.

Większość wydruków w firmie odbywa się z wykorzystaniem modułu druku dwustronnego, który zamontowany jest w torach drukarki. Dlatego ten element sprawdzaliśmy dwukrotnie. Pierwszy test polegał na pomiarach czasu drukowania dokumentu 50 stronicowego w trybie dwustronnym. Oprócz tego zmierzyliśmy szybkość pracy mechanizmu dupleksu drukując 10 stronicowy dokument, który składał się z jednej litery wydrukowanej po środku kartki.

Szybkość kopiowania dokumentów sprawdzaliśmy z wykorzystaniem automatycznego podajnika dokumentów, do którego wsadzaliśmy 25 kartkowy dokument.

Wybieramy najlepsze urządzenia drukujące w kolorze, dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ceny drukarek z powyższego rankingu

1. Brother MFC L9550CDW - aktualna cena w: Morele.net, eMag.pl

2. Xerox WorkCentre 6515 - aktualna cena w: Morele.net,

3. OKI MC573dn - aktualna cena w: Morele.net, eMag.pl

4. HP M477MFD

5. Brother MFC-L8650CDW - aktualna cena w: Komputronik.pl, Morele.net,

6. OKI MC363dn - aktualna cena w: Komputronik.pl, eMag.pl

7. Canon i-SENSYS MF729x - aktualna cena w: Mediaexpert.pl

Brother MFC L9550CDW

Brother MFC L9550CDW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Brother MFC L9550CDW pozbawiony jest klasycznego panelu sterującego z przyciskami. W niczym nie przypomina kanciastego i nijakiego urządzenia biurowego. Nowoczesna stylistyka (zaokrąglone brzegi obudowy) i sterowanie za pomocą dużego kolorowego ekranu dotykowego o przekątnej 4,85 cali idealnie pasują do nowoczesnego biura.

Sterowanie urządzeniem za pomocą dotykowego ekranu okazuje się przyjazne i intuicyjne. Graficzny interfejs z dużymi kolorowymi ikonkami i czytelne podpisy ułatwiają znalezienie potrzebnej funkcji. Wygodny dostęp do dodatkowych możliwości z poziomu ekranu, jak np. opcji bezpiecznego drukowania to spora zaleta. Widać, że Brother włożył sporo pracy w to, żeby urządzenie spełniało potrzeby nowoczesnej firmy, które coraz częściej zamiast papieru używają elektronicznego obiegu dokumentów.

L9550CDW wyposażona jest w komplet interfejsów przewodowych (LAN, USB) i bezprzewodowych (Wi-Fi). Dzięki technologii NFC można szybko sparować drukarkę z przenośnymi urządzeniami wyposażonymi w ten moduł.

Mechanizm drukujący Brothera MFC L9550CDW okazuje się jednym z najszybszych (30 str./min w kolorze i trybie monochromatycznym). 50 – stronicowy dokument drukował się przez 165 s w kolorze, a w trybie monochromatycznym w 106 s. Widać różnicę w szybkości wydruków kolorowych i monochromatycznych.

Brother MFC L9550CDW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dodatkowe możliwość
 • Szybkość drukowania
 • Prosta obsługa
 • Wyposażenie

Xerox WorkCentre 6515

Xerox WorkCentre 6515

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xerox 6515 to najnowszej generacji urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w komplet interfejsów przewodowych (USB, LAN) i bezprzewodowych (Wi-Fi, NFC).

Urządzenie Xeroxa kompatybilne jest też z technologiami związanymi z drukowaniem w chmurze: Apple AirPrint, Google Cloud Print. Współpracuje z urządzeniami przenośnymi (Xerox Print Service Plug-In dla Androida). Poza tym to rozbudowany kombajn wielofunkcyjny, który można wykorzystać do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania dokumentów.

Ma bardzo ciekawy mechanizm drukujący, który pracuje w rzeczywistej rozdzielczości 1200 x 1200 dpi, co przekłada się na lepszą jakość wydruków. Mając Xeroxa ulotki czy niewielkie foldery reklamowe można drukować w firmie, bez konieczności angażowania drukarni.

Widać, że Xerox chciał zaprojektować urządzenie, które będzie się wyróżniało nie tylko możliwościami, ale też dodatkowymi rozwiązaniami ułatwiającymi korzystanie z urządzenia. Kasety z tonerem wkłada się z przodu obudowy, do specjalnych otworów. Proste i bardzo przyjazne dla użytkownika rozwiązanie. Wyciągnięcie zaciętej kartki papieru, to też żaden problem. Wystarczy wyciągnąć szufladę na papier a potem wysunąć moduł umieszczony nad nim. Trwa to chwilę. Większość urządzeń trzeba obrócić, żeby odchylić klapkę...

Xerox WorkCentre 6515 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Prosta obsługa
 • Jakość wydruków
 • Dodatkowe możliwości

OKI MC573dn

OKI MC573dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

OKI MC573dn to klasyczny biurowy kombajn, który można wykorzystać do faksowania, drukowania, kopiowania i skanowania.

Sercem OKI MC573dn jest mechanizm drukujący, który wykorzystuje diody LED zamiast światła lasera. Dzięki temu drukarka jest nie tylko szybka, ale też energooszczędna. Automatyczny podajnik zamontowany na górze obudowy mieści 50 arkuszy i umożliwia dwustronne kopiowanie dokumentów. W torach drukarki zamontowano moduł dupleksu, który okazuje się jednym z najszybszych. Na dole urządzenia umieszczono szufladę na 250 arkuszy papieru. W przyszłości można zamontować kolejny podajniki papieru, dzięki temu OKI można szybko dostosować do potrzeb powiększającej się firmy.

Ogromny 7 calowy wyświetlacz z dotykowym ekranem zamontowany na obudowie drukarki i czytelny interfejs programowy sprawiają, że obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Co ważne OKI ma szereg przydatnych opcji, jak np. funkcję bezpiecznego drukowania, skanowania do pliku, bezpośrednio do poczty elektronicznej.

Użytkownik ma wygodny dostęp do kaset z tonerem, bębna itp. elementów. Przydałoby się jednak wyraźniejsze oznaczenie kolorów tonerów, tak żeby wykluczyć ewentualne pomyłki. To co zachwyca w tym urządzeniu to niskie koszty drukowania. Wkład z czarnym tonerem o...

OKI MC573dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozdzielczość drukowania
 • Szybkość pracy
 • Możliwość dalszej rozbudowy

Wady:

 • Brak Wi-Fi

HP M477MFD

HP M477MFD

Ocena redakcji PCWorld.pl

HP M477MFD to jedno z mniejszych urządzeń wyposażonych w laserowy mechanizm drukujący w kolorze.

HP M477MFD ma funkcje drukowania, kopiowania, skanowania i faksu. Pracuje z szybkością 28 str./min, ma podajnik dokumentów do szybkiego kopiowania (50 kartek) i szufladę na papier mieszcząca 250 arkuszy.

Możliwość podłączenia drukarki do sieci firmowej LAN i bezprzewodowej (HP ma wbudowany moduł Wi-Fi) to dodatkowe zalety. Duży kolorowy wyświetlacz z czytelnym graficznym i w pełni spolszczonym interfejsem ułatwiają zarządzanie pracą urządzenia.

Wymiana materiałów eksploatacyjnych zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony użytkownik. Wystarczy odchylić przednią klapę i wyciągnąć rusztowanie z kasetami.

Drukarka okazała się szybka i jednocześnie jest jedną z cichszych. Na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu w kolorze HP potrzebuje tylko 124 sekund. Pochwalić należy też ją za dobrą jakość wydruków i rozsądne koszty eksploatacji.

Największy wkład z czarnym tonerem wystarcza na wydrukowanie 6500 stron przy 5% pokryciu i kosztuje ok 530 zł. Wkład z kolorowym tonerem ma wydajność 5000 stron i kosztuje ponad 700 zł.

HP M477MFD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Nie zajmuje dużo miejsca
 • Bogate wyposażenie
 • Dodatkowe możliwości

Brother MFC-L8650CDW

Brother MFC-L8650CDW

Ocena redakcji PCWorld.pl

Brother MFC-L8650CDW oferuje funkcje: drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania.

Kolorowy wyświetlacz dotykowy LCD o przekątnej 9,3 cm ułatwia obsługę urządzenia (ma spolszczony interfejs programowy).

Podajnik dokumentów do kopiowania mieści 35 arkuszy, główna szuflada na papier – 250 arkuszy, ręczny podajnik – 50 arkuszy. Takie wyposażenie idealnie wpisuje się w potrzeby małej firmy. Drukarkę można podłączyć do firmowej sieci, lub Wi-Fi.

Wymiana kaset z tonerem nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy odchylić przednie drzwiczki i wysunąć tackę z zespołem tonerów. Do drukarki pasują kasety tonerami kolorowymi o wydajności do 3500 stron i czarny o wydajności 5000 stron (przy 5% pokryciu).

Wyniki testów potwierdzają że drukarka jest szybka, aczkolwiek wydruki kolorowe przygotowuje wolniej niż monochromatyczne. Na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu w kolorze potrzebowała 170 sekund, w trybie monochromatycznym – 120 sekund. Drukowanie dwustronicowego dokumentu 50 stronicowego zajęło jej 215 sekund.

Jedynym mankamentem urządzenia jest to, że nie można go rozbudować o kolejny podajnik papieru. Poza tym to jedno z najlepszych urządzeń w swojej klasie cenowej, zarówno pod względem możliwości, szybkości...

Brother MFC-L8650CDW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Moduł Wi-Fi
 • Dodatkowe możliwości

OKI MC363dn

OKI MC363dn

Ocena redakcji PCWorld.pl

OKI MC363 ma cztery funkcje (drukowanie, kopiowanie, skanowanie, faks), jest wyposażone w podajnik dokumentów do kopiowania, z funkcją dwustronnego skanowania.

Rozbudowany panel sterujący i 3,5 calowy wyświetlacz monochromatyczny LED ułatwiają obsługę urządzenia, ale pod względem możliwości nie odstają od standardu. Są przyciski do uruchamiania podstawowych funkcji, klawiatura faksu. Wyświetlacz można odchylać, ma intuicyjny i prosty w obsłudze tekstowy interfejs programowy. Nawiguje się po nim za pomocą przycisków umieszczonych na obudowie urządzenia.

OKI MC636 wyposażona jest w kartę sieciową LAN, gniazdo USB do łączenia z komputerem i port USB HOST umieszczony z przodu obudowy (do skanowania i drukowania z nośników USB). Szuflada na papier mieści 250 arkuszy. Można też zamontować opcjonalną szufladę. Szerokość i wysokość urządzenia nie jest duża (nie przekracza 45 cm).

Energooszczędny LED-owy mechanizm drukujący pracuje z teoretyczną szybkością 24 str./min drukując w trybie monochromatycznym i 22 str./min drukując w kolorze. Przeprowadzone przez nas testy szybkości drukowania pokazują wyraźną różnicę w szybkości drukowania dokumentów z wykorzystaniem wszystkich kolorów i w trybie monochromatycznym. 50 stronicowy dokument graficzno tekstowy w trybie monochromatycznym drukował...

OKI MC363dn - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość pracy
 • Prosta obsługa
 • LED-owy mechanizm drukujący

Wady:

 • Brak Wi-Fi

Canon i-SENSYS MF729x

Canon i-SENSYS MF729x

Ocena redakcji PCWorld.pl

Canon po raz kolejny udowodnił, że potrafi produkować urządzenia drukujące, które są nie tylko użyteczne, ale też niedrogie w eksploatacji.

Zamontowany z przodu obudowy, ekran dotykowy sprawia, że obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Skalowanie dokumentów, wybór jakości drukowania to żaden problem. Użytkownik ma też wygodny dostęp do zaawansowanych ustawień. Obok ekranu jest klawiatura numeryczna do obsługi faksu.

Na górze obudowy umieszczono podajnik dokumentów z opcją dwustronnego kopiowania (50 kartek). Szuflada na papier mieści 250 arkuszy. Można też dokupić dodatkowy pojemnik na 250 arkuszy. Wnętrze drukarki kryje laserowy mechanizm drukujący, który wg producenta pracuje z szybkością 20 str./min - niezależnie od tego czy drukuje w kolorze czy trybie monochromatycznym. Rzeczywista rozdzielczość drukowania nie odbiega od standardu i wynosi 600 x 600 dpi.

Opcje konwertowania dokumentów na formaty cyfrowe czy funkcja bezpiecznego drukowania to tylko niektóre z możliwości tego kombajnu, które mają istotny wpływ na zredukowanie wydruków papierowych. Kasety z tonerami kolorowymi mają wydajność 2900 str. przy 5% pokryciu. Wkład z czarnym tonerem wystarczy na wydrukowanie do 3400 str. przy 5% pokryciu. Canon sprzedaje też zestawy dwóch czarnych kaset, które bez problemu...

Canon i-SENSYS MF729x - pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosta obsługa
 • Dodatkowe możliwości
 • Wi-Fi , NFC