Zamienniki do drukarek atramentowych - Wielki Test 2019

Przetestowaliśmy najpopularniejsze na rynku zamienniki do drukarek atramentowych. Prezentujemy wyniki naszego corocznego testu. Podpowiadamy jak bezpiecznie i oszczędnie kupować materiały eksploatacyjne do drukarki.

Niedziałające kartridże, przeciągające się procedury gwarancyjne i piekielnie trudne przeprawy z dystrybutorami. Pierwszy w wieloletniej historii "wielkiego testu zamienników" spotkały nas nieprzyjemności, których obawia się większość konsumentów w związku z zakupem alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarki. Jak sobie poradziliśmy? Czy naprawdę jest czego się obawiać? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz kolejnych akapitach naszego artykułu.

Założenia wielkiego testu zamienników

Tegoroczny test zamienników atramentowych został skoncentrowany na kartridżach HP 302-XL, przeznaczonych do niewielkich urządzeń drukujących marki HP. Rolę platformy testowej pełniła budżetowa drukarka HP Deskjet Ink Advantage 2135 w wersji z początków produkcji i bez dodatkowych aktualizacji. Czysta wersja sterowników jest w tym wypadku niezwykle istotna. Marka HP co jakiś czas wypuszcza aktualizacje urządzeń, które blokują możliwość skorzystania z części zamienników, wyprodukowanych przed jej wprowadzeniem. Wszystkie produkty wykorzystane w testach zakupiliśmy anonimowo w popularnych sklepach internetowych. Poprosiliśmy również producentów o przesłanie dodatkowych zestawów wprost z ich magazynów, które posłużyły jako próbki zapasowe. Testy przeprowadzaliśmy na standardowych planszach ISO pozwalających wiarygodnie określić wydajność tuszu.

Czy zamienniki tuszów są bezpieczne?

Bezpieczeństwo w kontekście zamienników atramentowych można postrzegać dwojako. Pierwszą kwestią jest bezpieczeństwo ulokowania pieniędzy w produkt, który z definicji jest nieoryginalny. Większość z nas obawia się, że zamiennik będzie gorszej jakości, zapewni niższą wydajność albo po prostu okaże się niesprawny. Logika podpowiada, że jakaś pułapka musi stać za znacznie niższą ceną produktu. Całe szczęście takie obawy okazują się bezpodstawne. Na rynku można bez problemu odnaleźć producentów zamienników cieszących się równie dobrą renomą co producenci oryginałów i to pomimo niższej ceny produktów. Marki które na przestrzeni ostatnich lat otrzymywały od nas wyróżnienia jeszcze nigdy nas nie zawiodły. Testy takie jak ten to najlepszy sposób aby zabezpieczyć się przed problemami z materiałami niskiej jakości.

Drugim istotnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo samego sprzętu drukującego. Wielu producentów bez ogródek wskazuje, że szkody wyrządzone w urządzeniu podczas korzystania z zamienników pozbawiają użytkownika możliwości skorzystania z gwarancji. Warto jednak widzieć, że awaryjność jest w tym wypadku dosyć mała. Większość zamienników do drukarek HP to tak na prawdę refilowane lub refabrykowane oryginały. Lepsi producenci oczyszczają kartridże i wymieniają w nich chipy, a słabsi jedynie dopełniają brakujący atrament. Oznacza to, że nie ma dużych różnic jakościowych między zamiennikami, a oryginałami. Co więcej wielu z producentów materiałów eksploatacyjnych rozszerza gwarancję, obejmując nią również uszkodzenia urządzenia drukującego powstałe na skutek użytkowania zamiennika.

Ile można oszczędzić stosując zamienniki w drukarce?

Oryginalne tusze HP 302-XL kosztują około 210 zł za komplet. Większość zamienników kupimy za mniej niż 150 zł za komplet. Co ciekawe, zamienniki często mogą poszczycić się również wyższą wydajnością. Zestaw od HP jest w stanie wydrukować około 330 stron. Oznacza to, że za stronę zapłacimy około 63 grosze. Najbardziej ekonomiczny zestaw z naszego testu był w stanie wydrukować stronę za równowartość 35 groszy. Należy jednak oddać sprawiedliwość marce HP, która coraz skuteczniej obniża ceny oryginałów, utrudniając producentom zamienników skuteczną rywalizację cenową - jeśli kilka lat temu oszczędności z zastosowania alternatywnych produktów były kilkukrotnie większe.

Wsparcie gwarancyjne jest równie ważne co wydajność!

Każdego roku podkreślamy wagę gwarancji w finalnych rezultatach naszych testów. Tym razem musieliśmy skorzystać z niej aż dwukrotnie. Pierwszy problem dotyczył tuszów marki Asarto zakupionych w sklepie Morele.net. Gwarancja zadziałała w tym wypadku wzorowo. Niesprawny kartridż (przestał działać po zadrukowaniu 1 strony) został wymieniony na nowy i sprawny w przeciągu nieco ponad tygodnia i bezpłatnie dostarczony do naszego biura.

Druga awaria dotyczyła produktu Inkdigo - tusz kupiony w sklepie BlackGames.pl był rozpoznawany przez drukarkę jako wyczerpany. Tusz odesłaliśmy na gwarancję, robiąc przypadkowo błąd w adresie zwrotu (prawdopodobnie trafił do biura obsługi zamiast osoby odpowiedzialnej za gwarancje). Sklep dołożył jednak wszelkich starań aby finalnie produkt trafił na wymagany adres bez obciążania nas dodatkowymi kosztami. Niestety kilka dni później obsługa sklepu wróciła do nas z informacją o odrzuceniu roszczenia przez producenta. Dopiero po naszej interwencji producent przyznał się do błędu w weryfikacji reklamacji i przesłał nowy tusz. Winny miał być czynnik ludzki - osoba odpowiadająca za weryfikację produktów zważyła kartridż i stwierdziła, że został on wyczerpany przez użytkownika. Decyzja została jednak podjęta na bazie błędnych założeń co do wagi (serwisant bazował na wagach zamiennika 302, a reklamowany był model 302 XL). Pozostaje nam wierzyć, że prośba o ponowną weryfikację byłaby równie skuteczna w przypadku każdego innego użytkownika. To jednak nie był koniec problemów. Nowa próbka również okazała się niesprawna. W chwili publikacji po tygodniowym oczekiwaniu, sklep podjął decyzję o wysłaniu kuriera po odbiór drugiego niesprawnego egzemplarza. Cały proces reklamacji trwa w w tym wypadku już ponad miesiąc i trudno doszukiwać się w tym jakiejś winy samego sklepu.

Wnioski z naszych testów

Nasze testy objęły 7 popularnych produktów. Tradycyjnie nie rozczarowały nas marki Activejet i BlackPoint, TFO i Asarto. Wprawdzie ostatnia z wymienionych firm zaliczyła małe potknięcie związane z niesprawnym kartridżem, ale sprawna obsługa gwarancyjna potwierdza, że mamy do czynienia z poważnym producentem. Pozostałe firmy niestety wypadły poniżej oczekiwań. Poniżej prezentujemy pełną tabelkę testową.

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7
Producent Activejet BlackPoint Asarto TFO Expression premium Myoffice Inkdigo
Model AH-302BRX (CZ), AH-302CRX (K) BPH302XLBK (CZ), BPH302XLC (K) AS-H302BXL (CZ), AS-H302CMYXL (K) H-302BRXL (CZ), H-302CRXL (K) KHI-302XLB (CZ), KHI-302XLC (K) MOH302XLBKR (CZ), MOH302XLCR (K) HP-302XB-2 (CZ), HP-302XC-2 (K)
Cena (zestaw) 148 203 149 140 165 138 124
Wykonanie 9.2 8.7 8.5 7.0 10 7.9 6.1
Wydajność 8.7 8.3 7.4 8.5 5.1 6.1 7.1
Opłacalność 9.5 7.8 8 8.2 5.3 6 6.8
Ocena końcowa 9.0 8.5 8.0 7.8 7.6 7.0 6.6
PARAMETRY TECHNICZNE
Opakowanie kartonik kartonik kartonik kartonik kartonik kartonik kartonik
Pojemność (czarny/kolor) 20/21 13/13 b/d 17/15 18/18 18/15 20/18
Zabezpieczenie przed rozlaniem dobre, jednoelementowe dobre, dwuelementowe dobre, dwuelementowe dobre, dwuelementowe dobre, jednoelementowe dobre, dwuelementowe dobre, dwuelementowe
Deklarowana wydajność (czarny/kolor) brak danych 390/550 480 / 330 brak danych brak danych b/d brak danych
Cena (czarny) 92 99 75 62 72 69 59
Cena (kolor) 94 104 74 78 93 69 65
INSTALACJA I EKSPLOATACJA
Instrukcja szczegółowa podstawowa szczegółowa brak szczegółowa brak brak
Odczyt pojemności zasobnika przez drukarkę poprawny błędny poprawny poprawny poprawny błędny błędny
Awarie brak brak kartridż czarny niewykrywany odczyt po czwarej próbie brak problem z identyfikacją tuszu kartridż czarny niewykrywany
Gwarancja (lata) 5 dożywotnia dożywotnia 1 dożywotnia dożywotnia dożywotnia
WYIKI TESTÓW
Realna waga atramentu (K/CZ) (14,37/18,22) 14,35/15,90 13,79/10,67 (14,28/14) 6,81/13,26 10,49/9,78 (12,72/12,58)
Liczba wydrukowanych stron - tusz czarny 1010 687 510 780 673 583 707
Liczba wydrukowanych stron - tusz kolorowy 426 366 367 362 122 186 234
Pierwszy wyczerpany kolor Y B Y Y M M B
Jakość wydruku - grafika 4 10 9 10 3 7 8
Jakość wydruku - tekst 9 10 10 10 9 9 9
Koszt wydruku 1 strony (gr) 35 55 41 39 135 73 53

Activejet AH-302BRX

Activejet AH-302BRX

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najlepszy na rynku zamiennik tuszu HP 302 XL to produkt marki Activejet. Zwycięzca testu zbiorczego wyróżnia się wysoką wydajnością oraz atrakcyjną ceną

Zamienniki od Activejet od lat zdobywają najwyższe wyróżnienia w testach przeprowadzanych przez redakcję PCWorld. Tym razem dzięki wzorowej wydajności i świetnej opłacalności trafiły na pierwsze miejsce naszego testu. Kartridże są sprzedawane w kartonowych pudełkach z wyraźnie naniesioną informacją o zastępowanym produkcie. Wewnątrz opakowania odnajdziemy również szczegółową instrukcję, pomocną podczas instalacji tuszu w drukarce. Producent zadbał o należyte zabezpieczenie całości przed rozlaniem lub uszkodzeniem w transporcie.

Zarówno instalacja jak i praca kartridżów przebiegła bez najmniejszych problemów. Urządzenie drukujące bezbłędnie odczytywało aktualny stan atramentu, a sam czynnik został wykorzystany właściwie do ostatniej kropli. Producent deklaruje że kartridże mają pojemność 20 i 21 ml. Testy wskazały jednak na wartości 14 ml (czarny) i 18,2 ml (kolor). Różnice nie mają w tym najmniejszego znaczenia, ponieważ zestaw Activejet jako jedyny w całym teście pozwolił na zadrukowanie ponad 400 stron. Dokładny wynik to 426 stron w kolorze i 1010 stron w czerni i bieli. Tak wysoka wydajność przekłada się na koszt...

Activejet AH-302BRX - pełna recenzja »

Zalety:

 • wzorowa wydajność
 • niski koszt wydruku pojedynczej strony
 • właściwy odczyt stanu napełnienia
 • 5-letnia gwarancja

Wady:

 • drobne niedoskonałości przy wydruku zdjęć

BlackPoint BPH302XLBK

BlackPoint BPH302XLBK

Ocena redakcji PCWorld.pl

Produkty BlackPoint to wybór dla użytkowników ceniących jakość wydruków ponad duże oszczędności. Zamienniki dla HP 302 zajęły drugie miejsce w naszym teście.

Zamienniki do drukarek HP od marki BlackPoint zazwyczaj utrzymują podobne ceny i wydajności co tusze oryginalne. Jednocześnie stanowią dowód, że zamiennik może zaskoczyć jakością stosowanego atramentu i precyzją wykonania. Bez wątpienia jest to ciekawy wybór dla użytkowników planujących drukowanie fotografii i grafik o dużej szczegółowości.

Zamienniki od BlackPoint są sprzedawane w kartonowych opakowaniach. Doceniamy staranność zabezpieczenia kartridży przed uszkodzeniem. Trochę szkoda, że producent nie dołącza w zestawie nawet prostej instrukcji instalacji. Pochwały należą się natomiast na rzadko spotykane deklaracje dotyczące wydajności. Kartridże przy pojemnościach 13 ml mają osiągać 390 zadrukowanych stron w kolorze i do 550 w czerni. Same pojemności zostały podane z dużą dawką ostrożności - według naszych pomiarów w kartridżach znajdowało się 14,3 oraz 15,9 g atramentu. Trafnie prezentują się natomiast zapewnienia co do wydajności. Podczas testów zadrukowaliśmy 366 stron w kolorze i 687 stron w czerni. Stosunkowo wysoka cena zestawu, sprawia że pomimo niezłej wydajności, koszt pojedynczej strony na poziomie 55 gr...

BlackPoint BPH302XLBK - pełna recenzja »

Zalety:

 • wzorowa jakość wydruków
 • dożywotnia gwarancja

Wady:

 • błędny odczyt zużycia tuszu czarnego

Asarto AS-H302BXL

Asarto AS-H302BXL

Ocena redakcji PCWorld.pl

Produkty Asarto regularnie meldują się w czołówce testu zamienników atramentowych. Wysoka wydajność i atrakcyjna cena, pozwoliły w tym roku na zajęcie trzeciego miejsca.

Asarto jest jedną z czołowych marek na polskim rynku zamienników. Wysoka wydajność sprawiła, że nawet pomimo awarii producent trafił na podium zestawienia. Kartridże są sprzedawane w kartonowych opakowaniach wraz z zabezpieczeniami przed rozlaniem. Wewnątrz pudełka można odnaleźć również szczegółową instrukcję pierwszej instalacji zamiennika.

Odwrotnie niż większość konkurentów, Asarto nie wskazuje pojemności tuszów, ale deklaruje ich wydajność. Według zapewnień producenta zestaw powinien być w stanie zadrukować 480 stron w czerni i 330 stron w kolorze. Uzyskane przez nas rezultaty, zdają się potwierdzać te wyniki. Bez problemu wydrukowaliśmy 367 stron kolorowych i 510 w czerni i bieli. Co ciekawe sama waga czynnika drukującego nie była szczególnie duża i wynosiła 13,79 g dla kolorów i 10,6 g dla czerni. Biorąc pod uwagę cenę zestawu, pojedynczą stronę można wydrukować za około 41 gr, czyli 30% taniej niż w przypadku oryginalnych produktów HP.

Jakość wydruków okazała się bardzo dobra. Bez zarzutów wypadł również odczyt poziomu atramentu przez drukarkę. Mały zgrzyt zafundował nam jednak kartridż czarny....

Asarto AS-H302BXL - pełna recenzja »

Zalety:

 • niska cena pojedynczego wydruku
 • poprawny odczyt pozostałego atramentu
 • dożywotnia gwarancja

Wady:

 • jeden niesprawny kartridż podczas testów

TFO H-302BRXL

TFO H-302BRXL

Ocena redakcji PCWorld.pl

Marka TFO to prawdziwy specjalista od niskobudżetowego drukowania. Przyzwoita jakość połączona z niezwykle atrakcyjną ceną przełożyły się na czwarte miejsce w naszym teście.

Produkty TFO zazwyczaj zdobywają lokaty tuż za czołówką w naszych testach. Mocną stroną producenta okazuje się atrakcyjna wycena oraz stabilna jakość zamienników. Kartridże są sprzedawane w kartonikach, a producent zadbał o ich odpowiednie zabezpieczenie przed rozlaniem. Niska cena przekłada się niestety na brak instrukcji oraz zaledwie roczne wsparcie gwarancyjne.

Pomimo drobnych niedogodności tusze TFO mogą pochwalić się dobrą wydajnością. Producent deklaruje, że jego kartridże mają pojemność 17 ml i 15 ml. Nasze pomiary wskazały na blisko 14 ml atramentu w obydwu zasobnikach. Pomimo tego wydajność zestawu nie zostawia nic do życzenia. Udało się zadrukować 362 strony w kolorze i 780 stron w czerni i bieli. To jedne z najlepszych rezultatów w teście. Taka wydajność w połączeniu z niską ceną zestawu przekłada się na koszt wydruku pojedynczej strony na poziomie 39 groszy, a więc o 40% mniejszy niż w przypadku produktów HP.

Podczas pierwszej instalacji, styki kartridżów wymagały przeczyszczenia - dopiero po czwartej próbie drukarka zaczęła pracować.

TFO H-302BRXL - pełna recenzja »

Zalety:

 • wysoka jakość wydruków
 • wysoka wydajność
 • niska cena

Wady:

 • krótka gwarancja
 • błędy przy instalacji

Expression KHI-302XLB

Expression KHI-302XLB

Ocena redakcji PCWorld.pl

Marka Expression to dość egzotyczny, ale widoczny na polskim rynku producent zamienników. Poprawna jakość ale niska wydajność tuszu sprawiają, że produkt uplasował się na piątym miejscu naszego testu.

Tusze Expression są sprzedawane w kartonowych opakowaniach. Producent zadbał o ich odpowiednie zabezpieczenie przed rozlaniem. Dodatkowo wewnątrz pudełka można odnaleźć również szczegółową instrukcję ich instalacji. Na plus zaliczamy ponadto dożywotnią gwarancję. Sprzęt poprawnie odczytuje pojemność kartridżów, a podczas pracy i instalacji nie odnotowaliśmy jakichkolwiek błędów. Niestety na tym atuty zamienników dla HP 302 XL od Expression zdają się kończyć.

Realna zawartość tuszu jest znacznie niższa niż deklarowana - udało nam się zużyć zaledwie 6,8 g w kolorze oraz 13,26 g w czerni. Zamienniki zakończyły test z wynikiem na poziomie 122 zadrukowanych stron kolorowych i 673 stron czarno białych. Dodając do tego dość wysoką cenę zakupu, koszt zadrukowania 1 strony to 1,35 zł, czyli przeszło 2 razy wyższy niż w przypadku zastosowania oryginałów HP. Sporo do życzenia pozostawia również jakość wydruków - głowice wyraźnie się zacinały, powodując powstawanie pasów na wydrukach.

Expression KHI-302XLB - pełna recenzja »

Zalety:

 • dożywotnia gwarancja
 • poprawny odczyt pojemności

Wady:

 • niska wydajność
 • słaba jakość wydruków

My Office MOH302XLBKR

My Office MOH302XLBKR

Ocena redakcji PCWorld.pl

My Office to jeden z młodszych uczestników naszych testów zamienników. Pomimo tego producent ma na swoim koncie już pierwsze wyróżnienia. Niestety tym razem firma znalazła się dopiero na szóstej lokacie zestawienia.

Zamienniki od My Office są sprzedawane w kartonowych opakowaniach. Producent stosuje standardowe zabezpieczenia przed rozlaniem. Niestety w zestawie nie odnajdziemy instrukcji instalacji. Według deklaracji producenta tusz czarny powinien mieć objętość 18 ml, a tusze kolorowe w okolicach 15 ml. Zestawy są sprzedawane w bardzo atrakcyjnej cenie poniżej 140 zł.

Pomiary masy tuszu, wskazują że producent nieco przesadził z deklaracjami. Atrament kolorowy ma w tym wypadku 10,5 g, natomiast tusz czarny zaledwie 9,8 g. Podczas testów udało nam się wydrukować 186 stron w kolorze oraz 583 strony czarno-białe. To jeden z najsłabszych rezultatów w teście. Koszt wydruku pojedynczej strony to 73 grosze, a więc o blisko 10 gr więcej niż w przypadku drukowania tuszem oryginalnym od HP. Jakość wydruków jest na poprawnym poziomie. Przez cały czas testów drukarka sygnalizowała, że kartridż trójkolorowy został wyczerpany, jednak nie miało to wpływu na dalszą pracę urządzenia. Warto podkreślić, że producent udziela dożywotniej gwarancji na swoje produkty oraz ewentualne uszkodzenia sprzętu spowodowane stosowaniem zamienników.

My Office MOH302XLBKR - pełna recenzja »

Zalety:

 • atrakcyjna cena

Wady:

 • niska wydajność
 • problemy z identyfikacją tuszu
 • błędne odczyty poziomu tuszu

Inkdigo HP-302XB-2

Inkdigo HP-302XB-2

Ocena redakcji PCWorld.pl

Marka Inkdigo to tegoroczny debiutant w teście zamienników atramentowych. Niestety los nie był łaskawy dla producenta - problemy techniczne sprawiły, że produkty trafiły na ostatnie miejsce naszego zestawienia.

Zamienniki Inkdigo zapowiadały się jako niezwykle ciekawa nowość w zestawieniu. Najtańsza cena zestawu w połączeniu z zachęcającym opakowaniem przyciąga wzrok kupujących. Producent dorobił się już nawet kilku solidnych certyfikatów na swoje zamienniki, chociaż akurat obejmują one tonery. Modele HP-302XB-2 i HP-302XC-2 są sprzedawane w typowych kartonikach, a zabezpieczenie przed rozlaniem stanowią standardowe nakładki na kartridż. Wewnątrz pudełka brakuje instrukcji.

Przy pierwszym teście kartridż z tuszem czarnym został oznaczony jako wyczerpany. Korzystając z dożywotniej gwarancji, odesłaliśmy produkt do sklepu, a on do producenta. Niestety otrzymaliśmy informację, że waga tuszu wskazuje na to, że sami go wyczerpaliśmy a roszczenie gwarancyjne jest niezasadne. Skontaktowaliśmy się z producentem odkrywając naszą tożsamość i prosząc o wyjaśnienie. Dzień później sklep poinformował nas, że producent przyznał się do błędu - wzięta pod uwagę została waga tuszu HP 302, a nie HP 302 XL w związku z czym bez dodatkowych opłat otrzymaliśmy kolejny kartridż. Niestety również ten egzemplarz okazał się niesprawny. Nie udało nam...

Inkdigo HP-302XB-2 - pełna recenzja »

Zalety:

 • niska cena
 • dobra jakość wydruków

Wady:

 • niska wydajność
 • błędny odczyt pojemności
 • powtarzające się awarie
 • problemy gwarancyjne