Zasilacze komputerowe o mocy 550-560 W

Silentium Supremo FM2 Gold 650W

Przetestowaliśmy 5 modeli zasilaczy o mocy od 550 do 650 W, w cenie od 300 do 400 zł.

Silentium Supremo FM2 Gold 650W

Silentium Supremo FM2 Gold 650W

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zasilacz Supremo FM2 w wersji 650W to niekwestionowany zwycięzca testu zasilaczy do desktopów o mocy 550-650 W.

Omawiany model wyróżnia się w pełni modularnym okablowaniem. Takie udogodnienie nie pojawiło się u żadnego z bezpośrednich konkurentów. Czarne wiązki o konstrukcji taśmowej zapewniają wysoką estetykę instalacji. Zestaw zawiera również opaski z rzepami, ułatwiające zarządzanie przewodami. Lista oferowanych złączy obejmuje cztery wtyczki PCIe oraz dziewięć złączy S-ATA i trzy wtyki Molex.

Zastosowane chłodzenie to wentylator w rozmiarze 120 mm z cichym łożyskiem FDB. Jego standardowa szybkość kształtuje się na poziomie poniżej 900 obr./min i jest utrzymywana do obciążenia na poziomie 350 W. Od strony technicznej zasilacz oferuje szereg najistotniejszych zabezpieczeń oraz układ z konwerterami DC-DC. Producent zachwala zastosowanie japońskich kondensatorów, mogących pracować w temperaturach do 105 °C. Model ma również certyfikat sprawności 80 PLUS Gold.

Deklaracje wysokich parametrów odnalazły odzwierciedlenie w testach. Na uwagę zasługuje wysoka sprawność zasilacza oraz niemalże wzorowe napięcia na wszystkich liniach. Supremo FM2 Gold 650W zaliczył wszystkie testy oraz wykazał się stosunkowo niskimi szumami na wszystkich...

Silentium Supremo FM2 Gold 650W - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka sprawność
 • Estetyka instalacji

LC-Power LC6650GP4

LC-Power LC6650GP4

Ocena redakcji PCWorld.pl

Model ten oferuje najlepsze wyniki w zakresie sprawności spośród całej stawki zasilaczy 550-650 W, przetestowanych przez redakcję.

LC-Power LC6650GP4 w teście zasilaczy zajął drugie miejsce, ustępując jedynie zasilaczowi Silentium Supremo FM2 Gold 650W.

Produkt marki LC-Power jest tańszy o około 40 zł od zwycięskiego produktu Silentium. Zasadniczą różnicą w tym wypadku okazuje się półmodularne okablowanie. Przewody przytwierdzone na stałe do zasilacza otrzymały oplot, natomiast wiązki dopinane wykonano w konstrukcji taśmowej.

Lista złączy obejmuje po cztery wtyczki PCIe i Molex oraz sześć wtyczek S-ATA. Miłym gestem ze strony producenta jest dołączenie do zestawu woreczka na kable modularne. Za chłodzenie odpowiedzialny jest wentylator o średnicy 140 mm. Duże rozmiary przekładają się na dobrą wydajność oraz cichą pracę.

Zaglądając do środka obudowy, dowiemy się, że cała elektronika została żywcem wyjęta z zasilacza Corsair CS 650W – świadczą o tym nawet opisy na PCB. W zasadzie jest to dobra informacja, oznacza bowiem, że do dyspozycji użytkownika oddano konwertery DC-DC i japońskie kondensatory o temperaturze pracy do 85 °C. LC-Power LC6650GP4 jest sygnowany...

LC-Power LC6650GP4 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wydajność
 • Cicha praca

Wady:

 • Krótki okres gwarancji

Cooler Master G650M

Cooler Master G650M

Ocena redakcji PCWorld.pl

Dzięki atrakcyjnemu stosunkowi ceny do możliwości Cooler Master G650M został nagrodzony wyróżnieniem w teście zasilaczy komputerowych 550-650 W.

Jeden z dwóch zasilaczy w teście, obok Aerocool VP-650, dysponujących certyfikatem 80 PLUS Bronze. Nieco niższa sprawność nie przeszkodziła Cooler Masterowi w zajęciu trzeciego miejsca.

Omawiany model wykorzystuje okablowanie półmodularne ze stałymi przewodami w oplocie i dopinanymi wiązkami taśmowymi. Zestaw złączy obejmuje cztery wtyczki PCIe, sześć wtyczek Molex i aż osiem wtyczek S-ATA. Zastosowany wentylator w rozmiarze 120 mm pracuje na łożyskach kulkowych. Niestety, rozwiązanie nie należy do najcichszych. Nawet podczas pracy z normalną szybkością (700 obr./min do obciążenia 50%) słychać delikatne stukanie chłodzenia.

Wnętrze zasilacza kryje aktywne PFC oraz konwertery DC-DC. Producent zadbał również o pełen pakiet podstawowych zabezpieczeń. Wyniki zasilacza mieszczą się w ryzach akceptowalnych dla normy 80 PLUS Bronze. Również napięcia i szumy na liniach w pełni spełniają wymogi normy ATX. Wszelkie testy technologiczne zostały zaliczone.

Dzięki atrakcyjnemu stosunkowi ceny do możliwości konstrukcja została nagrodzona w kategorii opłacalności.

Zasilac...

Cooler Master G650M - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobry stosunek ceny do wydajności

Wady:

 • Slyszalna praca chłodzenia

Antec EarthWatts Gold PRO 550W

Antec EarthWatts Gold PRO 550W

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zasilacz, który jako jedyny w teście dysponuje mocą 550W. Jednakże oferuje przy tym certyfikat sprawności 80 PLUS Gold.

Podobnie jak większość produktów w teście, jest to konstrukcja półmodularna ze stałymi kablami w oplocie i doczepianymi wiązkami taśmowymi. Przez wzgląd na niższą moc Antec ma tylko dwa złącza PCIe. Dostęp do sześciu złączy S-ATA i trzech wtyków Molex również nie imponuje.

Wykorzystany wentylator w rozmiarze 120 mm jest mocną stroną konstrukcji. Działając ze standardową szybkością 500 obr./min, okazuje się właściwie bezgłośny. Liczba obrotów jest zwiększana dopiero po osiągnięciu obciążenia na poziomie 70%.

Producent zachwala zastosowanie wysokiej klasy japońskich kondensatorów, a także układu LCC z konwerterami DC-DC. Nie zabrakło również pokaźnej listy zabezpieczeń. Sprawność zasilacza podczas pomiarów okazała się minimalnie niższa niż ta deklarowana przez certyfikat, jednak wciąż wyraźnie wyprzedza możliwości konstrukcji z oznaczeniami Silver i Bronze.

Zarówno napięcia na liniach, jak i testy technologiczne wypadły wzorowo. Również pomiar szumów prezentuje się zadowalająco. Atutem modelu jest 7-letnia gwarancja producenta.

Antec EarthWatts Gold PRO 550W - pełna recenzja »

Zalety:

 • 7-letnia gwarancja
 • Wzorowe wyniki testów
 • Bezgłośna praca wentylatora

Wady:

 • Mała liczba złączy

Aerocool VP-650

Aerocool VP-650

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zasilacz marki Aerocool to konstrukcja, którą łowcy okazji kupią nawet 100 zł taniej niż konkurencyjne rozwiązania.

Niestety, dysproporcja cen jest wyraźnie widoczna w specyfikacji i przeprowadzonych testach. Przede wszystkim zasilacz ma wyłącznie kable przytwierdzone na stałe. Ponadto nie zostały one zorganizowane za pomocą oplotu, przez co estetyka całości może pozostawiać wiele do życzenia.

Zasilacz jest wyjątkowo lekki i stosunkowo mały. Wentylator w rozmiarze 120 mm nie należy do najcichszych, ale jego głośność mieści się w akceptowalnych ramach. Standardowa szybkość pracy poniżej 900 obr./min jest utrzymywana do chwili osiągnięcia obciążenia na poziomie 60%.

Certyfikat 80 Plus Bronze w tej cenie można potraktować jako atut modelu. Jednakże grupowa regulacja napięć zamiast konwerterów DC-DC to już spore rozczarowanie. Niestety, wady takiej konstrukcji widać szczególnie w przypadku niezaliczonych testów Cross Load.

Ponadto nawet w tradycyjnym teście napięć większość wartości jest niemalże na granicy norm ATX, a w przypadku linii 5VSB odnotowaliśmy nawet wynik poniżej standardu.

Ten sam problem pojawił się w teście z obciążeniem 110%. Dobre wyniki zasilacz uzyskał w testach ERP, OPP i zwarciowym. Również odnotowane szumy są na...

Aerocool VP-650 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena

Wady:

 • Krótka gwarancja (2 lata)
 • Kable przytwierdzone na stałe
 • Niezadowalające wyniki niektórych testów

Jak testowaliśmy

Testy zasilaczy rozpoczęliśmy od pomiaru głośności układów chłodzących. Aby wychwycić różnice między stosunkowo cichymi jednostkami, konieczne było ustawienie decybelomierza w bardzo bliskiej odległości od urządzeń. Pomiary były dokonane z niskim obciążeniem w celu odwzorowania głośności w codziennej pracy domowej lub biurowej.

Pozostałe pomiary zostały wykonane na specjalistycznym urządzeniu marki Soon Moon, zapewniającym sztuczne obciążenie zasilaczy i precyzyjne pomiary. Wskazania zostały uzupełnione o pomiary z oscyloskopu cyfrowego marki Rigol. Przed testem urządzenia pomiarowe były kalibrowane.

Pierwsze umieszczone w tabeli testowej pomiary dotyczą sprawności zasilacza obciążonego w 20, 50 i 100%. Weryfikowana była nie tylko sprawność, ale również zgodność wyników z deklarowanym certyfikatem na tabliczce znamionowej urządzenia.

Kolejne testy polegały na sprawdzeniu napięć na poszczególnych liniach zasilających przy obciążeniu zasilacza na poziomie 100%. Głównym parametrem branym pod uwagę była zgodność rezultatów z normą ATX, której szczegóły prezentujemy w tabeli.

Pierwszy z testów technologicznych dotyczył zgodności zasilaczy z dyrektywą ErP/EuP Lot 6, która wymaga, aby zasilacze w stanie spoczynku nie pobierały więcej niż 0,5 W mocy. Kolejny obejmował weryfikację sprawności zabezpieczenia przeciążeniowego OPP. Odpowiednio reagujący zasilacz powinien wyłączyć się w reakcji na duże, krótkotrwałe przeciążenia, jednakże nie wcześniej niż po osiągnięciu 110% mocy nominalnej.

Następnie wykonane były testy zwarciowe. Maszyna testowa powodowała drobne zwarcia, na które zasilacz powinien zareagować wyłączeniem bez doznania uszkodzeń. Po nich przeprowadzono testy cross load, polegające na weryfikacji napięć na liniach podczas obciążeń krzyżowych. Listę testów technologicznych uzupełnił test napięć na liniach w obciążeniu osiągającym 110% mocy nominalnej.

Ostatnie wykonane testy dotyczyły tętnienia napięć. Prawidłowe wartości w tym zakresie są określane normą ATX, której szczegóły zamieściliśmy w tabeli.

Zasilacze do desktopów - tabela testowa.

Zasilacze do desktopów - tabela testowa.