iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

Nosisz się z zakupem robota sprzątającego? Sprawdź, która spośród dostępnych w sprzedaży konstrukcji najlepiej radzi sobie z czyszczeniem różnych typów powierzchni. Przetestowaliśmy dziewięć modeli robotów sprzątających, w tym najnowszego iRobota Roomba 980, w którym zastosowano szereg innowacji, jak chociażby czujnik wykrywający dywany, moduł Wi-Fi i ulepszony algorytm poruszania się.

Wszystkie testowane przez nas roboty sprzątające można zaprogramować tak, aby uruchamiały się w ustalonych dniach o określonej godzinie. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony użytkownik. Najlepiej pod tym względem wypadł iRobot Roomba 980, którego harmonogram pracy można ustalić za pomocą smartfona.

Większość z obecnie produkowanych robotów sprzątających wyposażona jest w różnorakie czujniki. Informują robota np. o tym, że dojechał do ściany (czujniki zderzeniowe), lub że w pobliżu znajduje się przeszkoda (czujniki zbliżeniowe). Standardowym wyposażeniem są też czujniki przestrzenne, które dbają o to żeby robot podczas sprzątania nie spadł ze schodów, lub antresoli.

W przyszłości większość robotów sprzątających będzie potrafiła nie tylko skutecznie sprzątać, ale też komunikować z innymi urządzeniami, stanowiąc część systemu inteligentnego domu.

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

Skuteczne sprzątanie

Dobrej jakości roboty sprzątające konstruują głównie trzy firmy: iRobot, Neato oraz Samsung i to właśnie pomiędzy nimi rozgrywa się najbardziej zażarta rywalizacja, która popycha rynek automatycznych odkurzaczy do przodu. Świetnie sprawdzają się roboty systematycznie sprzątające całą powierzchnię mieszkania (modele Neato, najnowszy robot sprzątający iRobot Roomba 980).

Atualne ceny iRobot Roomba 980:

Te roboty sprzątające po rozładowaniu akumulatora potrafią powrócić do stacji dokującej, naładować baterię i potem dokończyć sprzątanie od miejsca, w którym zostało ono przerwane. Tego nie potrafi żaden robot preferujący losowy sposób poruszania się. Mają też dopracowaną konstrukcję i wyróżniają się wysoką skutecznością sprzątania.

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

Neato Botvac D85

Tańsze roboty sprzątające poruszają się chaotycznie, odbijając się od ściany, a w miejscach gdzie mają więcej miejsca zataczają coraz większe spirale. Po wyczerpaniu się baterii powracają do stacji dokującej. Bazują na uproszczonych algorytmach poruszania się i nie uzyskują dużej efektywności.

Najczęściej wyposażone są w niewielkie kółka, w miarę ładną obudowę, mechanizm sprzątający składający się z silikonowej rolki, szczotki z włosiem i niewielkiej turbiny wytwarzającej podciśnienie. Dobrze radzą sobie ze sprzątaniem dywanów i gładkich podłóg.

Zastosowane w nich algorytmy poruszania jednak czasami zawodzą, a mechanizm sprzątający nie jest tak efektywny jak te zastosowane w urządzeniach iRobota czy Neato. Doskonałym przykładem takich robotów jest Carneo Smart Cleaner 710,Smart Cleaner 770, Sencor SVC 9020RD CLEENO.

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

iRobot Roomba 776p

Roboty sprzątające iRobota mają ciągle dopracowywane i rozbudowywane schematy poruszania się, które znacznie podwyższają ich skuteczność sprzątania. Często wyposażone są też w dodatkowe czujniki zabrudzeń, które informują robota żeby w danym miejscu uruchomił tryb dokładnego sprzątania.

Najprostsze tego typu czujniki składają się z zamontowanej w pojemniku na śmieci blaszki i czujnika akustycznego. Wpadające do pojemnika śmieci uderzają o blaszkę, która wydaje dźwięki rejestrowane przez sensor. Bardziej zaawansowany jest czujnik akustyczno-optyczny, który zbiera informacje na podstawie przecięcia wiązki światła przez wpadające do pojemnika śmieci. Tym sposobem sprawdza czy w danym miejscu jest już posprzątane.

Podsumowanie

Wszystkie roboty Neato systematycznie sprzątają całą powierzchnię mieszkania a duże kółka sprawiają, że bez problemów przejeżdżają przez nawet wysokie progi i wjeżdżają na najgrubsze dywany. Najbardziej zaawansowane modele jak np. Neato Botvac D85, Botvac 75 wyposażone są w filtr HEPA.

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

iRobot Roomba 776p

Roboty sprzątające iRobota najczęściej dysponują mechanizmem sprzątającym opartym na dwóch rolkach (silikonowa i z włosiem) oraz mocnej turbinie wytwarzającej podciśnienie zasysające brud. Chociaż nie jeżdżą systematycznie to potrafią skutecznie posprzątać mieszkanie. To zasługa efektywnego mechanizmu sprzątającego i dopracowanych algorytmów odpowiedzialnych za sposób poruszania się.

iRobot Roomba 980 - zwycięzca jest tylko jeden

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

iRobot Roomba 980

Wyjątkiem jest najnowszy model Roomba 980, który systematycznie sprząta całą powierzchnię mieszkania. To pierwszy odkurzacz iRobota, który potrafi podjechać do bazy żeby naładować akumulator a potem powrócić do miejsca gdzie skończył sprzątać.

iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

Jego mechanizm sprzątający składa się z dwóch rolek silikonowych, dodatkowej turbiny zasysającej mniejsze brudy i zaawansowanego czujnika wykrywającego zabrudzenia.

Roomba 980 jako jedyny ma też czujnik wykrywający dywany. Skutecznie czyści różne powierzchnie a duże kółka sprawiają, że bez problemów przejdzie przez nawet wysokie progi. Co ważne używany przez niego mechanizm sprzątający praktycznie nie wymaga czyszczenia z włosów czy sierści zwierząt. To w tej chwili jeden z najlepszych robotów sprzątających, który w pełni zasługuje na miano inteligentnego.

Konkurencję dla niego stanowi jedynie Neato Botvac Connected, który również jeździ systematycznie, ma wbudowany moduł Wi-Fi i jeden z najlepszych mechanizmów sprzątających, który składa się z dużej rolki z włosiem. Co ważne Connected ma duże kółka (75 mm) i jest tańszy od Roomby 980.

Aktualne Ceny iRobota Roomba 980 sprawdzisz w sklepach: Komputronik.pl, Euro.com.pl, MediaMarkt.pl (kliknij wby przenieść się bezpośrednio do opisu produktu)

iRobot Roomba 980

Roombę 980 można programować za pomocą smartfona czy dowolnego urządzenia z Androidem lub iOS.

Zaprojektowana przez iRobota aplikacja pozwala na zgłaszanie ewentualnych problemów z pracą robota bezpośrednio do działu serwisowego. Producent przygotował też przydatne tutoriale pomagające niedoświadczonym użytkownikom w obsłudze robota.

Roomba 980 systematycznie sprząta całą powierzchnię mieszkania. Wbudowany system mapowania sprawia, że robot w razie konieczności potrafi podjechać do bazy żeby naładować akumulator a potem powrócić do miejsca gdzie skończył sprzątać. Mechanizm sprzątający składa się z dwóch rolek silikonowych, dodatkowej turbiny zasysającej mniejsze brudy oraz zaawansowanego czujnika wykrywającego zabrudzenia. Roomba 980 inteligentnie zwiększa wydajność mechanizmu czyszczącego podczas sprzątania na dywanach, a tego nie potrafi jak na razie żaden robot sprzątający. Skutecznie czyści różne powierzchnie a duże kółka sprawiają, że bez problemów przejdzie przez nawet wysokie progi. Mechanizm sprzątający praktycznie nie wymaga czyszczenia z włosów czy sierści zwierząt.

- pełna recenzja »

Neato Botvac D85

Neato Botvac D85 przy każdym uruchomieniu dokładnie sprząta całą powierzchnię mieszkania.

Dzięki zastosowaniu długiej szczotki z silikonowymi łopatkami oraz włosiem i dodatkowej turbiny ssącej robot skutecznie czyści nie tylko dywany i wykładziny, ale też twarde podłogi. Robi to równie dobrze jak Roomba 980, tyle, że Neato wymaga częstszego czyszczenia mechanizmu sprzątającego z włosów.

Zamontowany na górze obudowy czujnik monitoruje przestrzeń przed odkurzaczem. Dzięki niemu Neato D85 nie uderza o przeszkody a delikatnie do nich podjeżdża. Specjalnie zaprojektowana obudowa w kształcie litery „D” sprawia, że robot bez problemów wjeżdża do narożników pokoi.

Botvac B85 dzięki nietypowemu kształtowi oraz dosuniętemu do krawędzi obudowy mechanizmowi czyszczącemu bardzo dobrze sprząta przy krawędziach ścian i w rogach pokoi. Ma też duży pojemnik na śmieci z wbudowanym filtrem HEPA i sprawny mechanizm jezdny, który bez problemów poradzi sobie z wjechaniem na najgrubsze dywany czy przejechaniem przez wysokie progi. Dopracowane algorytmy sprawiają, że bezbłędnie porusza się po mieszkaniu. Wbudowany programator ma spolszczony interfejs i jest wygodny w obsłudze.

- pełna recenzja »

iRobot Roomba 776p

Z pozoru to taki sam robot jak Roomba 651.

Oba urządzenia dysponują identycznym mechanizmem sprzątającym opartym na dwóch rolkach (silikonowa i z włosiem) oraz mocnej turbinie wytwarzającej podciśnienie zasysające brud. IRobot Roomba 776p ma jednak nowszej generacji zbiornik na śmieci, który wyposażony jest w filtry HEPA, oraz zaawansowany czujnik zabrudzeń (optyczno-akustyczny). Ten robot skutecznie zapobiega przedostawaniu się podczas odkurzania do powietrza roztoczy, kurzu i alergenów.

iRobot Roomba 776p inteligentnie wybiera trasę i chociaż nie jeździ systematycznie to potrafi skutecznie wysprzątać 80 m2 mieszkanie bez konieczności ponownego ładowania akumulatora. Robot jest trochę głośniejszy od tańszych urządzeń Carneo czy Sencora, ale działa efektywniej. To zasługa dopracowanych algorytmów odpowiedzialnych za sposób poruszania się robota i wbudowanego czujnika zabrudzeń, który po wykryciu obecności większej ilości śmieci na podłodze, automatycznie przełącza robota w tryb punktowego sprzątania. Producent dodaje też do robota specjalne akcesoria, które ułatwiają czyszczenie szczotek z sierści zwierząt i włosów. W zestawie z robotem jest też wirtualna ściana i...

- pełna recenzja »

iRobot Roomba 651

Roomba 651 to jeden z tańszych robotów sprzątanych od iRobota, i to w sumie na tej konstrukcji często wzorują się producenci tańszych urządzeń.

Roomba 651 okazuje się jednak dużo lepiej zaprojektowana i staranniej wykonana od swoich tańszych odpowiedników. Co najważniejsze porusza się dużo inteligentniej, skutecznie sprzątając pod meblami, wokół krzeseł i nóg stołów. iRobot Roomba 651 ma pojemnik na śmieci o pojemności 0,35l, niestety nie jest on wyposażony w filtr HEPA.

Mechanizm sprzątający składa się z rolki z włosiem, dodatkowej rolki z silikonowymi łopatkami i dodatkowi turbiny zasysającej brud z podłogi. Na pierwszy rzut oka przypomina te montowane w Robotach Carneo czy Sencor, ale jest staranniej wykonany i wg nas skuteczniejszy. Co ważne jest też odpowiednio zabezpieczony przed wkręcaniem się do niego kabli. Roomba 651 ma też duże kółka i długie wysięgniki, które sprawiają, że bez problemów wjeżdża na grube dywany. Robot wyposażony jest w akustyczny czujnik zabrudzeń.

- pełna recenzja »

Neato Botvac 75

Neato Botvac 75 kształtem i jakością wykonania ten robot nie ustępuje droższemu D85.

Ma też identycznie skonstruowany mechanizm sprzątający tyle, że na wyposażaniu Botvaca 75 jest tylko jedna rolka z silikonowymi łopatkami. W efekcie robot bardzo dobrze radzi sobie ze sprzątaniem twardych i gładkich powierzchni, na dywanach spisuje się jednak gorzej od swojego droższego odpowiednika.

Dzięki długiej rolce sprzątającej, dodatkowej bocznej szczotce i obudowie w kształcie litery „D”, robot bez problemów sprząta śmieci z narożników ścian. Zamontowany na górze obudowy czujnik oraz systematyczny sposób jeżdżenia, sprawiają że Botvac 75 podczas każdego uruchomienia sprząta cała powierzchnię mieszkania. Producent dodaje do niego też stację dokującą, oraz listwę magnetyczną, za pomocą której można odgrodzić miejsca, które robot ma nie sprzątać. Duże kółka i długie wysięgniki sprawiają, że Neato D75 bez problemów przejeżdża przez nawet bardzo wysokie progi i najgrubsze dywany. W pojemniku na śmieci zamontowano filtr HEPA, a w pudełku jest też zapasowy filtr.

- pełna recenzja »

Carneo Smart Cleaner 770

Mechanizm czyszczący zastosowany w Carneo Smart Cleaner 770 jest identyczny jak w modelu 710.

Składa się z dwóch rolek (jedna z włosiem a druga z silikonowymi łopatkami). Dzięki niemu robot dobrze sprząta dywany i gładkie podłogi, ale nie jest tak efektywny jak np. odkurzacze Neato, które mają duże większe szczotki. Odkurzacz wyposażony jest też w niewielką turbinę, która dodatkowo zasysa kurz z podłogi. Zamontowana na spodzie lampka UV jest dosyć słaba i mała. Jak sprawdziliśmy średnica oświetlanej przez nią powierzchni ma dosłownie kilka centymetrów.

Carneo Smart Cleaner 770

Niska cena odbija się na jakości wykonania urządzenia. Czujniki zbliżeniowe umieszczone z przodu obudowy sprawiają, że odkurzacz delikatnie podjeżdża do przeszkód. Carneo wyposażony jest w stację dokującą z opcją automatycznego ładowania akumulatora. Dołączany pilot z wyświetlaczem służy do programowania robota.

- pełna recenzja »

Carneo Smart Cleaner 710

Mechanizm sprzątający przypomina te zastosowane w starszej generacji odkurzaczach Roomby z serii 500 czy 600.

Składa się ze szczotki z włosiem, dodatkowej rolki z silikonowymi łopatkami, która zgarnia drobniejsze śmieci z twardych powierzchni i niewielkiej turbiny wytwarzającej podciśnienie.

Carneo Smart Cleaner 710 całkiem dobrze radzi sobie ze sprzątaniem dywanów i gładkich podłóg. Zastosowane algorytmy poruszania jednak czasami zawodzą, a mechanizm sprzątający nie jest tak efektywny jak te zastosowane w urządzeniach iRobota czy Neato.

Carneo Smart Cleaner 710

Niewielkie kółka i dosyć krótkie wysięgniki sprawiają, że robot zawiesza się podczas czyszczenia grubych dywanów. Jakość wykonania poszczególnych elementów również pozostawia sporo do życzenia. Robota programujemy za pomocą dołączanego pilota wyposażonego w ekran ciekłokrystaliczny. Carneo nie sprawdzi się w mieszkaniach z wysokimi progami czy grubymi dywanami.

- pełna recenzja »

Philips SmartPro Active

Philips SmartPro Active to jeden z najdroższych robotów sprzątających spośród modeli wyposażonych tylko w turbinę zasysającą śmieci.

Wysoka cena idzie w parze ze starannością wykonania urządzenia oraz ciekawą stylistyką. Do budowy robota użyto bardzo dobrej jakości plastiku i nawet najmniejsze elementy są starannie wykonane, czego nie można powiedzieć tańszych robotach sprzątających. SmartPro Active prezentuje się nawet lepiej niż Roomba 980. Trzeba jednak pamiętać, że automatyczny odkurzacz ma przede wszystkim dobrze sprzątać śmieci z różnych powierzchni.

Philips SmartPro Active niestety nie jest wyposażony w szczotkę z włosiem i nie potrafi dokładnie wyczyścić wykładzin czy dywanów. Zastosowana turbina wytwarzająca podciśnienie należy do jednych z najmocniejszych i bardzo dobrze spisuje się tylko podczas sprzątania gładkich podłóg. Do zalet Philipsa należy zaliczyć dobre wyposażenie, bo wraz z odkurzaczem dostajemy jedną wirtualną ścianę, dwie zapasowe boczne szczotki. Odkurzacz programujemy za pomocą pilota i programatora zamontowanego w stacji dokującej odkurzacza.

- pełna recenzja »

Ariete Display evolution 2712

Główny mechanizm sprzątający składa się z turbiny zasysającej kurz i brudy z podłogi.

Brak szczotki z włosiem, lub innego mechanizmu potrafiącego skutecznie czyścić dywany sprawia, że Ariete nie nadaje się do mieszkań gdzie są wykładziny i dywany. Jest na nich mało skuteczny. Dobrze za to radzi sobie ze sprzątaniem paneli podłogowych, desek i innych gładkich powierzchni. Producent dodaje do niego stacje dokującą, a w pojemniku na śmieci zamontowany jest filtr HEPA. Na obudowie umieszczono wyświetlacz i przyciski do programowania pracy robota.

Płacimy głównie za jakość wykonania no Ariete Evolution 3.0 jak na swoje możliwości wydaje się za drogi. Tańsze roboty Carneo czy Sencora są bardziej uniwersalne dobrze sprzątając śmieci z dywanów i gładkich podłóg. Niestety Ariete nie ma na standardowym wyposażeniu wirtualnej latarni czy ściany.

- pełna recenzja »