Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
4004
Temat: 4004
Intel obchodzi 50. Rocznicę powstania procesora Intel 4004
AMD: "Po raz kolejny robimy rewolucję na rynku x86"
Athlon 64 4000+ kontra Pentium 4E 3,6 GHz
Athlon 64 4000+ kontra Pentium 4E 3,6 GHz
Dzisiaj na rynek trafiają dwa najszybsze w historii firmy procesory AMD - Athlon 64 4000+ oraz Athlon FX55. Do naszej redakcji dotarł ten pierwszy procesor, który zdążyliśmy już przetestować i porównać z najszybszym aktualnie dostępnym procesorem serii Pentium 4 taktowanym z częstotliwością 3,6 GHz. Sprawdziliśmy co nowego AMD zastosowało w nowym układzie i co najważniejsze - który procesor jest obecnie najszybszy!
x20, x30, x40 - nazwy dwurdzeniowych procesorów Intela
x20, x30, x40 - nazwy dwurdzeniowych procesorów Intela
Pojawiły się nowe tzw. roadmapy Intela, czyli harmonogramy wprowadzania na rynek kolejnych procesorów PC. Otrzymali je współpracownicy koncernu, a dowiedzieliśmy się z nich m.in. jakie nazwy otrzymają nowe, dwurdzeniowe procesory z rdzeniem "Smithfield".
Intel rezygnuje z 4 GHz P4
Intel rezygnuje z 4 GHz P4
Firma ogłosiła rezygnację z prac nad nową 4 GHz wersją Pentium 4, aby wszystkie siły skoncentrować na nowych projektach związanych z procesorami wielordzeniowymi lub posiadającymi więcej pamięci podręcznej. Jednocześnie Intel planuje wprowadzenie do oferty całej gamy nowych układów Intel Extreme Edition, które będą taktowane z częstotliwościami od 3,2 do 3,8 GHz.
Antywirusowe procesory Intela
Po AMD i Transmecie, teraz Intel wyposażył swe procesory w technologię NX bit, która w połączeniu z systemem operacyjnym Windows XP zwiększa ochronę antywirusową komputera.
Procesorowy atak wirtualnych klonów
Fizyczne mnożenie procesorów w obudowach nie ma sensu - taki wniosek płynie z IDF-u, forum technologicznego Intela, na którym tym razem dominują wielordzeniowe procesory, wirtualizacja komputerów oraz wielowątkowe, jednoczesne przetwarzanie danych. Już za rok, dwa, jeden "blaszak" będzie w pełni niezależnie wykonywał zadania, do których dotychczas oddelegować trzeba było kilka samodzielnych pecetów.
Pecet w pigułce od Intela
Intel planuje zdobyć duży udział w rynku miniaturowych, zintegrowanych platform sprzętowych wyposażonych m.in. we wbudowane procesory. Najnowsza platforma wyróżniająca się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, bazować ma na procesorze Shelton korzystającym z architektury układów Pentium M.
Celerony M teraz wydajniejsze
Intel zwiększył wydajność mobilnych Celeronów M bazujących na rozwiązaniach Pentium M wchodzącego w skład platformy Centrino. Układy Celeron M 350 (1,3 GHz) i 360 (1,4 GHz) są teraz produkowane w procesie technologicznym 0,09 mikrona i wyposażono je w szereg innych udoskonaleń.
Intel przygotowuje się na 65 nm
Intel informuje, że przygotowywana przez niego 65 nanometrowa technologia produkcji układów scalonych nie będzie się wiele różnić od używanej do tej pory technologii 90 nanometrowej. Dzięki temu firma będzie mogła płynnie przejść z jednej technologii na drugą, co ma nastąpić w 2005 r.
Trzy sieci w jednym chipie
Intel prawdopodobnie już w czwartek zaprezentuje nowy chip, obsługujący aż trzy najpopularniejsze standardy sieci bezprzewodowej - 802.11a, 802.11b oraz 802.11g. Koncern ma już w tej chwili w swojej ofercie układ oferujący wsparcie dla standardów 'b' i 'c' - jest on jednym z podstawowych elementów platformy Centrino.
Intel znów tnie ceny
Koncern poinformował o obniżeniu cen procesorów z kilku najpopularniejszych linii - informuje serwis TheInquirer.net. Tym razem staniały m.in. procesory Celeron i Celeron D, a także Pentium 4 - niektóry układy nawet o 35%.
Telewizory od Intela opóźnione
Intel poinformował o opóźnieniu premiery rynkowej procesorów LCOS, które pozwolić mają na produkowanie względnie tanich telewizorów wielkoekranowych, pozwalających na wyświetlanie obrazów o wysokiej rozdzielczości. Wcześniej zakładano, że chip o roboczej nazwie Cayley zadebiutuje na rynku pod koniec 2004 r.
FSB 1066 MHz jeszcze w tym roku
Intel zamierza przystosować procesory do pracy z magistralą systemową taktowaną 1066 MHz. Pierwsze modele z szybszą szyną mają pojawić się w sprzedaży w ostatnim kwartale br, a ich obsługę będzie zapewniał chipset i925XE.
64-bitowe P4 nie dla każdego
Intel debiutuje na rynku procesorów dla użytkowników domowych 64-bitową wersją procesorów Pentium 4. Po wcześniej wprowadzonych na rynek serwerowych układach 64-bitowych Itanium\Itanium 2 oraz Xeon Nocona, przyszedł czas na układ dla masowego odbiorcy. Czy aby na pewno? Okazuje się, że na razie procesory te przeznaczone są wyłącznie dla producentów komputerów. Nie kupimy ich swobodnie w sklepie komputerowym. Rozszerzenia pozwalające na uruchamianie aplikacji 64-bitowych nazwano EM64T. Do oferty trafiły 64-bitowe P4 3,6; 3,4 i 3,2 GHz. Układy, dla odróżnienia ich w masie innych modeli zyskały w nazwie literę F (np. P4 3,20F), a ich ceny będą identyczne jak odpowiadających im częstotliwościami taktowania "standardowych" odmian P4.
4 GHz Pentium 4 opóźnione
Intel oficjalnie poinformował o opóźnieniu premiery najszybszej wersji procesora P4 580 (4 GHz). Przyczyna to zdaniem firmy, chęć zapewnienia odpowiedniej ilości układów w momencie rozpoczęcia ich masowej sprzedaży.
64-bitowy Windows znów opóźniony
Microsoft po raz kolejny poinformował o przesunięciu premiery 64-bitowych wersji systemów Windows XP i Windows Server 2003. Jeszcze do niedawna oficjalnym terminem wprowadzenia na rynek tych produktów były, odpowiednio, pierwsza i druga połowa bieżącego roku - teraz wiadomo, że oba systemy trafią na rynek co najmniej pół roku później. Zdaniem ekspertów, kolejne opóźnienie Microsoftu jest szansą dla producentów innych systemów operacyjnych (szczególnie serwerowych), ponieważ wielu klientów, zamiast w nieskończoność czekać na premierę Windows Server 2003 64 bit, wybierze rozwiązania konkurencji.
Niskonapięciowe nowości Intela
Intel wprowadził do sprzedaży cztery nowe, energooszczędne procesory z rodziny Pentium M oraz Celeron M. Układy przeznaczone są do bardzo lekkich notebooków (tzw. mininotebooków i subnotebooków) oraz tabletów PC, których waga najczęściej nie przekracza 1,5 kg.
1
2
3
4
5
...
16
Następna
strona
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »