Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
cert polska
Temat: cert polska
Koronawirus - uwaga na cybeprzestępców!
Jak zablokować spam w SMS-ach?
Koniec botnetu Dorkbot
Koniec botnetu Dorkbot
Microsoft poinformował o unieszkodliwieniu groźnego botnetu Dorkbot. Udział w tym sukcesie miał zespół CERT Polska.
Polscy specjaliści IT zajęli trzecie miejsce w ćwiczeniach NATO
Polscy specjaliści IT zajęli trzecie miejsce w ćwiczeniach NATO
Locked Shields 2015 to organizowane corocznie przez NATO, największe na świecie ćwiczenia ze zwalczania cyberzagrożeń. Ekipa z Polski zajęła w nich wysoką, trzecią pozycję.
TOP 20: internetowe dziury 2004
TOP 20: internetowe dziury 2004
Już od czterech lat instytut SANS wspólnie z centrum National Infrastructure Protection Center, publikuje coroczne zestawienie najgroźniejszych, internetowych luk bezpieczeństwa. To właśnie dziury w programach oraz określonych usługach przyczyniają się w największym stopniu do rozprzestrzeniania się w Sieci niebezpiecznych robaków oraz wirusów. Dużą niespodzianką tegorocznej edycji raportu, jest w opinii ekspertów, coraz większe zagrożenie niebezpiecznymi lukami w aplikacjach do bezpośredniej wymiany plików oraz komunikatorach internetowych.
Szef CERT Polska na naszym Forum
We wtorek gościem naszego forum był Mirosław Maj, szef CERT Polska - zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo Internetu. Podczas dyskusji z ekspertem internauci poruszali najróżniejsze tematy - dominowały jednak kwestie związane z działalnością spammerów, hakerów oraz 'dziurawym' oprogramowaniem.
ARAKIS: polski system wczesnego ostrzegania
CERT Polska udostępnił testowo strony systemu ARAKIS (czyli: Agregacja, Analiza i Klasyfikacja Incydentów Sieciowych). Celem projektu jest wykrywanie i identyfikowanie zagrożeń występujących w polskim Internecie. "Dzięki ARAKISowi będziemy (a właściwie juz jesteśmy) w stanie wcześnie wykrywać "nielegalną aktywność" w sieci - np. nowe robaki" - powiedział nam Mirosław Maj, szef CERT Polska.
Wirusy to dochodowy biznes
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Internecie pojawiło się wyjątkowo wiele bardzo groźnych robaków i wirusów. Rozprzestrzeniają się poprzez pocztę elektroniczną, błędy w oprogramowaniu, czy też wykorzystując ignorancję i naiwność użytkowników. "Coraz więcej firm zainteresowanych jest tym, żeby w Sieci pojawiały się groźne, skuteczne wirusy" - mówi w wywiadzie dla PC World Online Mirosław Maj, kierujący CERT Polska. Z szefem Computer Emergency Response Team rozmawialiśmy również o historii "insektów", wirusie idealnym, podziemiu spamowym, zadaniach CERT Polska oraz o tym, co użytkownicy i producenci oprogramowania mogą zrobić, by w Internecie było bezpieczniej.
CERT: niebezpieczniej w Sieci
CERT Polska opublikował raport, podsumowujący ubiegły rok działalności organizacji. Z opracowania "CERT Polska 2003" wynika, że w ubiegłego roku do CERTu zgłoszono 1196 doniesień o "incydentach sieciowych". Najczęstsze incydenty to: przypadki skanowania związane z próbą zbierania informacji przed ewentualnym atakiem sieciowym, obraźliwe i nielegalne treści oraz "złośliwe" oprogramowanie (wirusy, robaki, dialery, konie trojańskie).
Luty miesiącem zagłady?
Luty 2004 był miesiącem najwyższej aktywności wirusów i robaków pocztowych w historii Internetu - twierdzą zgodnie eksperci. Internautom najbardziej dały się we znaki różne mutacje Netsky'a, MyDooma, Bagle'a oraz Nachi. "Użytkownicy programów antywirusowych nie uaktualniają ich tak często, jak powstają nowe odmiany robaka, przez co postawiona zapora w postaci programu antywirusowego nie jest w pełni skuteczna." tłumaczy Jakub Dębski z firmy MKS. Nie bez znaczenia jest też fakt, że trwa "wojna" twórców wirusów, którzy w ramach rywalizacji, prześcigają się w tworzeniu nowych wirusów i ich mutacji. Możemy więc być pewni, że przygotowują kolejne, mordercze niespodzianki...
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »