Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
cyfrówka
Temat: cyfrówka
WB2200F
Test aparatów z superzoomem
Olympus SH-21
Olympus SH-21
Olympus SH-21 jest przedstawicielem jednego z najciekawszych gatunków cyfrówek kompaktowych. "Kieszonkowe" superzoomy łączą w sobie dwie kuszące wielu fotoamatorów cechy: są małe i pozwalają wykonywać całkiem silne zbliżenia. Aparat wyposażono w matrycę o sporej rozdzielczości oraz spory dotykowy ekran.
Panasonic Lumix DMC-S1
Panasonic Lumix DMC-S1
Aparat należy do najniższej kasty Lumiksów z nowo powstałej serii S. O przynależności do świadczą zarówno prosta budowa i ograniczona funkcjonalność jak też... dramatycznie niska cena. Panasonica S1 można kupić za około 270 złotych! Przyjrzeliśmy się bliżej tej konstrukcji i napiszemy na co użytkownik DMC-S1 może liczyć.
Fujifilm FinePix X-S1
Fujifilm FinePix X-S1
Na pierwszy rzut oka X-S1 można pomylić z lustrzanką. Ma kształt aparatu SLR a także inną jego cechę - obiektyw obsługiwany jest ręcznie. Jest on tak łudząco podobny do optyki lustrzanek - szczególnie "kitowego" 18-55 mm Canona - że aż chce się go wykręcić. Jego atutem jest 26-krotny zoomem. FinePix X-S1 dysponuje bardzo dużą, w porównaniu do innych kompaktów matrycą typu 2/3-cala.
Samsung WB750
Nie tylko Nikon, Canon czy Panasonic ma w swojej ofercie "kieszonkowe superzoomy". Mały kompakt z imponującymi możliwościami fotograficznymi ma także Samsung. WB750 to niewielka cyfrówka wyposażona w 18-krotny szerokokątny zoom. W odróżnieniu od niektórych swoich konkurentów - Nikona S8200 czy Olympusa SH-21 - pozwala na ręczną kontrolę parametrami ekspozycji. Aparat rejestruje filmy w standardzie Full HD i dysponuje bardzo funkcjonalnym trybem tworzenia panoram - bardzo podobnym, jaki znamy z aparatów Sony (Sweep Panorama).
BenQ GH700
Benq nieco zaskoczył rynek wprowadzając dwa aparaty typu superzoom. Zaskoczył, ponieważ w czasie, gdy mocno staniały aparaty firm związanych z fotografią od dziesięcioleci czy takich gigantów RTV jak Sony, Panasonic czy Samsung modele oferowane przez koncerny IT przestały być dla użytkowników atrakcyjne cenowo. Dobrym przykładem jest HP, które już dawno przestało produkować aparaty cyfrowe (choć na rynku można jeszcze znaleźć jakieś proste modele firmowane przez ten koncern). Benq walczy dalej. O ile trudno jest pewnie konkurować z Canonem czy Nikonem w segmencie aparatów najtańszych, stara się dotrzeć do osób zainteresowanych kompaktami wyższej klasy, wprowadzając na rynek dwa modele, wyposażone w duży zoom. Najnowszym jest aparat GH700, który został uzbrojony w 21-krotny stabilizowany zoom optyczny. Sprawdziliśmy co jest wart.
Panasonic Lumix DMC-FZ150
To kolejny już superzoom w ofercie Panasonica. Ma bardzo wiele zalet ale i jedną podstawową wadę: nie jest tani, więc potencjalny nabywca może rozważać zakup modelu aparatu hybrydowego, na przykład jednego z tańszych Lumiksów z serii G lub Sony NEX. Co jednak będzie argumentem za zakupem tego modelu? Przede wszystkim możliwości optyki. Aparat oferuje jasny, 24-krotny zoom z optyczną stabilizacją obrazu. Jak sprawdza się w praktyce?
Aparaty cyfrowe firmy Panasonic do "zadań specjalnych"
Wkrótce na rynek trafią dwa nowe aparaty cyfrowe firmy Panasonic. Urządzenia, które noszą oznaczenia Lumix TS4 i TS20, wyróżniają się wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją. Pierwszy z nich oferuje też kilka przydatnych dodatków, które z pewnością docenią osoby wypoczywające w sposób bardzo aktywny.
Canon PowerShot S100
Mały, funkcjonalny i super jasny. Tak najkrócej można scharakteryzować trzecie wydanie niepozornego superkompaktu Canona z serii S. Aparat oznaczony jako PowerShot S100 (jego poprzednicy to S90 i S95) dysponuje obiektywem o wyjątkowym świetle - w położeniu szerokokątnym wynosi ono 1:2,0. Aparat jest bardzo niewielki, ale mimo to funkcjonalny - konstruktorzy na małej metalowej "kostce" umieścili dwa wygodne w obsłudze koła zmiany wartości. Zmieściło się także koło trybów pracy i odbiornik GPS.
Sony Cyber-shot DSC-HX100V
Otrzymaliśmy do testów aparat kompaktowy, który z powodzeniem może konkurować z lustrzankami jeśli chodzi o gabaryty i wagę. Sony Cyber-shot DSC-HX100V także lustrzankę przypomina - użytkownik ma do dyspozycji duży, wyraźnie wyprofilowaną rękojeść, jest wizjer (choć oczywiście elektroniczny) i klasyczna tarcza trybów PASM. Czy w takim razie jeden z najnowszych (listopad 2011) kompaktów giganta RTV może zastąpić lustrzankę?
Sony Cyber-shot DSC-HX9V
Jeden ciekawszych kompaktów Sony należy do grupy aparatów łączących dwie cechy - stosunkowo małe wymiary z optyką o sporych możliwościach w zakresie zbliżania i oddalania fotografowanego motywu. Cyber-shot DSC-HX9V dysponuje aż 16-krotnym, stabilizowanym zoomem optycznym. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią możliwość zmiany parametrów ekspozycji. Podróżnicy zaś fakt, że HX9 dysponuje odbiornikiem GPS.
Panasonic Lumix DMC-TZ18
Model ten jest uproszczoną wersją obecnego sztandarowego "kieszonkowego superzoomu" Panasonica - Lumiksa TZ20. Aparat dysponuje 16-krotnym zoomem optycznym, mechanicznym stabilizatorem obrazu Power O.I.S. i 3-calowym ekranem LCD. Zastosowano w nim matrycę typu CCD (TZ 20 ma CMOS-a) o rozdzielczości 14 megapikseli. Inna technologia, w której wykonano matrycę jest powodem znacznie mniej wydajnego trybu zdjęć seryjnych - TZ18 może rejestrować obrazy z częstotliwością 1,9 kl./s podczas, gdy wyższy model TZ20 aż 10 kl./s. Jak zmiana sensora wpłynęła na jakość zdjęć przeczytasz w dalszej części artykułu.
Panasonic Lumix DMC-FS16
Aparat jest jedną z najprostszych cyfrówek w ofercie elektronicznego giganta z Osaki. Panasonic Lumix FS16 jest bardzo mały, lekki i płaski, dzięki czemu użytkownik może stale nosić go przy sobie. Konstruktorzy wyposażyli go w czterokrotny zoom sygnowany logiem Leica oraz 14-megapikselową matrycę.
Olympus Tough TG-310
TG-310 jest kolejnym modelem tego producenta, który wytrzymuje złe traktowanie. Można nim fotografować burzę piaskową na pustyni, zabierać pod wodę czy bez większego ryzyka zrzucić z biurka. Aparat został wyposażony w szerokokątną optykę o krotności ogniskowej wynoszącej 3,6x oraz 14-megapikselową matrycę. Czy Olympus Tough TG-310 jest ją w stanie w pełni wykorzystać? Odpowiemy na to pytanie w dalszej części artykułu.
Nikon Coolpix S3100
Aparat łączy dwie cechy - jest bardzo mały i płaski oraz bardzo tani. Mijają już zatem czasy, w których za miniaturyzację aparatu cyfrowego trzeba było zapłacić ekstra. Nikon Coolpix S3100 kosztujący w chwili przeprowadzania tego testu około 350 złotych został wyposazony w 5-krotny zoom optyczny i matrycę o rozdzielczości 14 milionów pikseli. Czy szczegółowość obrazu zarejestrowanego Coolpiksem S3100 jest większa niż zdjęć zrobionych aparatami z matrycami uboższymi o dwa, cztery czy pięć milionów pikseli? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części testu.
Canon SX220 HS
Model ten jest kolejną konstrukcją z popularnych "kieszonkowych" superzoomów. Canon SX220 HS jest bowiem niewielki, a wyposażono go w optykę aż 14-krotnie zbliżająca i oddalająca fotografowaną scenę. Jeszcze niedawno w tej klasie cyfrówek standardem był zoom 10-12x. Nie tylko duży zakres ogniskowej jest nietypową cechą modelu SX220 HS. Uwagę zwraca panoramiczny ekran LCD, który sprawdzi się podczas rejestracji ruchomego obrazu Full HD.
Nikon Coolpix P500
Aparat ten jest przedstawicielem kompaktów typu megazoom. To, czym może zaimponować to niewątpliwie potężny zoom o krotności 36x. Co ciekawe ekwiwalent ogniskowej wynosi już nieco mniej - niewiele ponad 35x. Dlaczego? Na to pytanie raczej trudno odpowiedzieć. Proste działanie matematyczne polegające na podzieleniu maksymalnej fizycznej ogniskowej tego modelu (144 mm) przez minimalną (4 mm) daje wynik 36, a więc zgodny z deklaracją producenta. Gdy jednak podobne działanie przeprowadzimy na ogniskowych ekwiwalentnych, wyjdzie, że krotność ogniskowej wynosi nieco ponad 35,2x. Niekonsekwencję należy jednak traktować jako ciekawostkę. Ważniejsze jest bowiem, że zakres ogniskowej tego aparatu jest naprawdę imponujący. Najkrótsza ogniskowa odpowiada 23 mm, co jest ewenementem w aparatach kompaktowych - na ogół szerokokątna optyka kompaktów odpowiada 27-30 mm. Imponujące są także możliwości tele - użytkownik może bardzo silnie zbliżać motywy wykorzystując ekwiwalent 810 mm.
1
2
3
4
5
Następna
strona
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »