Porady
Rankingi
Produkty
Wiadomości
Artykuły
Download
Tematy
Audio
Drukarki
Fotografia
Gry
Kamery sportowe
Laptopy
Projektory
Routery
Smartfony
Serwery NAS
Tablety
TV
WiFi
VR
Monitory
Hosting
Bezpieczeństwo
Mała Firma
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2020
Najlepszy antywirus 2020
Android 11
iPhone 12
Xbox Series X
PlayStation 5
Samsung Galaxy S21
Strona główna
Temat
globalizacja
Temat: globalizacja
Pracodawcy mówią o konkurencyjności
Europejskie stowarzyszenie pracodawców UNICE ogłosiło dokument “Competetivness Action Plan 2004”, w którym wzywa rządy państw Unii do działań na rzecz wzmocnienia konkurencyjności.
Globalna Irlandia i mało globalna Polska
W rankingu najbardziej zglobalizowanych krajów świata już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu znalazła się Irlandia. Polska zajęła dopiero 31. pozycję - wynika z raportu Globalization Index, przygotowanego przez A.T. Kearney i magazyn Foreign Policy.
Mniej podań o azyl w 2003 roku
W 2003 roku liczba osób szukających azylu w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim - podaje ONZ. Największą grupę uchodźców politycznych zabiegających w krajach uprzemysłowionych stanowili obywatele Rosji - przede wszystkim Czeczeni, z których wielu zabiegało o azyl także w Polsce. Liczba podań o azyl wzrosła w naszym kraju w ub. roku ogółem o 34%.
Bez kobiet e-rynek na Bliskim Wschodzie się nie rozwija
Kobiety w krajach Bliskiego Wschodu stanowią mniej niż ¼ użytkowników regionalnych portali internetowych. A to się przekłada na niskie przychody reklamowe branży internetowej - stwierdza raport Arab Advisors Group.
Kogo ominą inwestorzy
Według Economist Intelligence Unit, ramienia badawczego The Economist, Irak w 2004 roku jest najbardziej ryzykownym krajem dla zagranicznych inwestycji spośród wszystkich rynków wschodzących. Najbezpieczniejsze są – podobnie jak rok temu - Hong Kong i Singapur.
Korporacje poszukują społecznie odpowiedzialnych
Poza rygorystycznym przestrzeganiem lokalnego prawa, potencjalni partnerzy wielkich korporacji powinni wykazać się zgodnością ze standardami społecznej odpowiedzialności biznesu (ISO 1400, konwencje ILO itp.) - dowodzi raport Banku Światowego. Społeczna odpowiedzialność to coraz istotniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez międzynarodowe korporacje.
Giną głównie biedni
Klęski żywiołowe pochłaniały w latach 1980 - 2000 dziennie 184 ludzkie życia, w sumie w tym okresie - 1,5 mln osób. Ofiar śmiertelnych jest zdecydowanie więcej w krajach ubogich niż bogatych, nawet jeżeli niebezpieczeństwo jest ze względu na uwarunkowania ekologiczne podobne.
(mega) Outsourcing bije rekordy
Według Datamonitor przedsiębiorstwa i instytucje publiczne na świecie w sposób zasadniczy zwiększają swoje inwestycje w outsourcing IT i procesów biznesowych – w 2003 rok liczba kontraktów o wartości powyżej 100 mln USD wzrosła o niemal połowę, a ich wartość o 44%.
Chiny w centrum Davos
Niemal każda rozmowa prowadzona podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos schodzi na temat Państwa Środka – pisze BusinessWeek.
Europa wydajniejsza
Rośnie uzależnienie krajów Unii Europejskiej od dostaw energii, choć jednocześnie spada tempo wzrostu jej wykorzystania.
Pod górkę do wiedzy
Drenaż mózgów z krajów Unii Europejskiej rośnie, podczas gdy wydatki na badania i rozwoj są najniższe w historii. Firmy europejskie chcą inwestować w B+R, ale w Stanach Zjednoczonych - to smutne ustalenia nowych raportów Komisji Europejskiej.
Żółwie i smoki
Chiny rozwijają się w błyskawicznym tempie i potrzebują wykształconych, utalentowanych i obytych w świecie przedsiębiorców. Ludzie, którzy wyjechali na Zachód kształcić się i pracować, a teraz zdecydowali się na powrót są zatem witani z honorami – pisze The Economist.
Powiedz, ile emitujesz a powiem ci, ile jesteś wart
Nowe regulacje prawne dążące do powstrzymania negatywnych zmian klimatycznych będą mieć poważny wpływ na finansową efektywność i konkurencyjność motobranży. Zdaniem autorów raportu poświęconego tym zagadnieniom, szanse i ryzyko wypływające z nowych wymogów ekologicznych nie są uwzględniane przy wycenie wartości firm, choć do 2015 roku decydować mogą samodzielnie o nawet o 8-proc. części zysków.
W poszukiwaniu przywódców i świadomych pracowników
Dyrektorzy zarządzający z całego świata uważają, że rozwój liderów będzie rosnącym wyzwaniem jakie stawiają obecne czasy przed organizacjami biznesowymi. Ex aequo pod względem ważności stawiane jest zagadnienie pozyskania dla celów i wartości przedsiębiorstwa jego pracowników.
Ruchy pozorne
Reformy gospodarcze rozpoczęte w Korei Północnej ponad rok temu na razie nie przyniosły znaczących rezultatów, są raczej próbą odwrócenia światowej uwagi od całkowitego załamania gospodarczego kraju - pisze The Economist.
Europejczycy przestają lubić Busha
Europejczycy są coraz bardziej niechętni amerykańskiej dominacji w światowej polityce, negują sens wojny z Irakiem i gorzej niż rok temu oceniają politykę zagraniczną prezydenta USA.
Niedole produkcji
Czemu w najbogatszych krajach wybuchła panika wokół sektora produkcji – próbuje wyjaśniać The Economist.
Liberalna krytyka szans nowych członków UE
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są przekonane, że wejście do Unii Europejskiej podniesie ich pozycję konkurencyjną na rynkach światowych. Autorzy najnowszego badania Cato Institute - amerykańskiej fundacji zajmującej się studiami strategicznymi - dochodzą do wręcz odmiennych wniosków.
Poprzednia
strona
1
2
3
4
Następna
strona
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »