Porady
Rankingi
Produkty
Wiadomości
Artykuły
Download
Tematy
Audio
Drukarki
Fotografia
Gry
Kamery sportowe
Laptopy
Projektory
Routery
Smartfony
Serwery NAS
Tablety
TV
WiFi
VR
Monitory
Hosting
Bezpieczeństwo
Mała Firma
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2020
Najlepszy antywirus 2020
Android 11
iPhone 12
Xbox Series X
PlayStation 5
Samsung Galaxy S21
Strona główna
Temat
globalizacja
Temat: globalizacja
Szósty stopień oddalenia, albo o Sieci ludzkiej
Proroczym okazał się, oceniany niegdyś jako "może nieco na wyrost", zaśpiew z songu Zbigniewa Wodeckiego sprzed lat - "Ziemia jest globalną wioską". Oto ludzkości coraz bliżej udowodnienia słynnej teorii socjologa Milgrana, że od każdego, dowolnego człowieka na Ziemi dzieli nas najwyżej sześciu ludzi. W najnowszych eksperymentach socjologom pomaga Internet, co opisuje renomowany Science.
Optymizm EBC
Europejski Bank Centralny wyraził optymizm co do perspektyw poprawy sytuacji gospodarczej w Eurolandzie w drugiej połowie 2003 roku i w roku przyszłym.
Nowa fala abonentów komórkowych
Liczba abonentów telefonii komórkowej wzrośnie do 2 miliardów w 2007 roku – przewiduje firma analityczna In-Stat/MDR. Jednak przez nadchodzące 5 lat wzrost liczby nowych użytkowników będzie spadał, co związane jest z nasyceniem się rynku.
Po pracę do Unii
Najnowszy raport Lombard Street Research to kolejne badanie z cyklu kto i ile zyska w obecnej Unii na rozszerzeniu o 10 nowych krajów. Wyniki analizy przeczą dotychczas przyjmowanym powszechnie prognozom, że największymi beneficjentami z grona obecnych członków UE będą Niemcy, Francja i Włochy. Rozszerzenie może natomiast pomóc Wielkiej Brytanii w wybiciu się na pozycję pierwszej gospodarki europejskiej w ciągu 20 lat. A wszystko to w związku z wielkimi migracjami pracowników.
Czas na Słowację
Tygrysem, drugą Japonią, Hong Kongiem albo Irlandią, rajem dla inwestorów w naszym regionie będzie Słowacja. Tak oto prorokuje miliarder Steve Forbes w artykule, który ogłoszony będzie drukiem 11 sierpnia. Tymczasem, tezy artykułu omawia internetowy periodyk Transition Online.
Ranking wolności ekonomicznej
W Hong Kongu panuje największa wolność ekonomiczna na świecie, zaś najgorzej pod tym względem jest w Kongo i Birmie. Polska znalazła się na 77. miejscu w stawce 123 krajów.
Wyspiarze w poszukiwaniu pracy: Londyn albo reszta świata
W maju br. 31% ankietowanych Brytyjczyków – pracowników i poszukujących pracy - planowało zmianę miejsca pracy połączoną ze zmianą miejsca zamieszkania w ciągu najbliższego roku. 30% dalszych – rozważało taką możliwość. Najpopularniejszym celem wędrówek pozostaje Londyn, ale wielu opuściłoby Wyspy albo i nawet Europę.
Niemodny luksus
Dawniej słynne, luksusowe marki takie jak Dior czy Gucci opierały się kryzysom gospodarczym ponieważ ich produkty były skierowane do indywidualnych, niezależnie od sytuacji ogólnej, zawsze zamożnych odbiorców. Teraz, kiedy markowe ubrania zapragnęły trafić pod strzechy, stały się nieodporne na wahania rynku, podobnie jak wszystkie inne produkty masowe – pisze The Economist.
Ukraińcy chcą do Unii
Niemal 65% Ukraińców opowiada się za integracją ich kraju z Unią Europejską.
Mniej fuzji i przejęć
KPMG Corporate Finance opublikował raport na temat klimatu na rynku transakcji, fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2003 r. Na świecie, w tym w Polsce, spadła zarówno wartość jak i liczba tego typu transakcji.
Wolny handel w niebezpieczeństwie
Niewiele jest dla świata tematów tak istotnych jak globalne zasady wymiany handlowej. Jednak wartość światowego handlu rośnie coraz wolniej - rocznie o mniej niż 2,5%, czyli znacznie słabiej niż w latach 90., kiedy średnia wynosiła 6,7% - pisze BusinessWeek.
Niski wzrost
Wzrost gospodarczy w krajach wchodzących w skład OECD w I kw. br. wyniósł 0,3%.
Stracona pięciolatka
W latach 90. - w dekadzie liberalnych reform, zwanej początkowo dekadą poprawy - stopa wzrostu osiągnęła w Ameryce Łacińskiej zaledwie połowę wartości osiąganej w regionie od połowy lat 40. po lata 70. Gorzka nauka wyniesiona z tego dziesięciolecia powinna być podstawą do reorientacji strategii rozwoju - pisze sekretarz Komisji Ekonomicznej ONZ ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Stabilna Polska
Węgry i Polska zostały uznane za najstabilniejsze gospodarki wśród rynków wschodzących.
Firmy rynku lokalnego
Polskie firmy sektora MSP z optymizmem oczekują integracji z Unią Europejską, mimo, że ich wiedza na temat struktur unijnych i nadchodzących zmian jest niewielka. Nie są też nastawione na eksport i nie posiadają międzynarodowych certyfikatów, a na nowym, powiększonym rynku będą się bronić raczej tradycyjnymi metodami – wynika z podsumowania pierwszego etapu badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy „Firma w Unii”.
Mistrzowie konsumpcji i emisji
Bogate kraje konsumują nieproporcjonalnie – w stosunku do reszty świata - dużo energii i zasobów naturalnych, wynika z najnowszej publikacji Banku Światowego "Little Green Data Book 2003".
Pierwszomajowe zobowiązanie ministra Kovacsa
Węgierski resort informatyki i telekomunikacji uczcił 1 maja podjęciem zobowiązania: w ciągu roku, po dzień przystąpienia Węgier do UE, rząd podłączy do Sieci 2004 wioski i przysiółki.
Poprzednia
strona
1
2
3
4
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »