Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
GNU
Temat: GNU
Technologie stare, ale używane po dziś dzień
15 narzędzi open-source dla adminów
Władze Turynu przechodzą z XP na Linuxa
Władze Turynu przechodzą z XP na Linuxa
Przywiązanie do Windowsa XP jest na świecie spore, a użytkownicy nie wykazują entuzjazmu do przechodzenia na Windows 8. Władze Turynu stwierdziły, że skoro nie ma już wsparcia dla XP, w użyciu będzie Linux.
Co to jest GNU/GPL?
Co to jest GNU/GPL?
Wśród wielu aplikacji dostępnych na stronach naszego portalu można natknąc się na takie, które jako rodzaj licencji mają podane GNU/GPL. Co to oznacza?
Richard Stallman: "Oprogramowanie powinno szanować naszą wolność"
Richard Stallman: "Oprogramowanie powinno szanować naszą wolność"
Niekórzy ludzie nigdy nie zrezygnują z wygód korzystania z Windows czy Mac OS X by przejść na wolne oprogramowanie - mówi Richard Stallman, ikona ruchu wolnego oprogramowania. "Ja jestem gotów pracować przez długie lata, aby uniknąć zamkniętego oprogramowania w moim komputerze".
System operacyjny GNU ma już 25 lat
Fundacja FSF (Free Software Foundation) planuje cykl imprez związanych z tegorocznym jubileuszem 25-lecia powstania systemu operacyjnego GNU.
Debian 4.0 - przełom, czy niepotrzebne innowacje?
Po setkach testów i ponad dwudziestu miesiącach pracy, ekipa projektu Debian ogłosiła wydanie długo oczekiwanego Debian GNU/Linux "etch" 4.0. Tak długi okres przygotowań i prób nie poszedł na marne. Nowy system spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje. Mimo, iż nie różni się on wizualnie od swojego poprzednika tak, jak Windows Vista od XP, to nowości w nim wprowadzone są bardzo dużym krokiem naprzód w rozwoju projektu. Oprócz standardowych aktualizacji pakietów, wersja 4.0 zmienia wiele kluczowych dla systemu narzędzi oraz wykorzystuje całkowicie nowy proces instalacji komponentów. Dużą innowacją jest także jej pełna współpraca z architekturami AMD64 i Intel EM64T.
Stallman: nie będę wspierał Creative Commons
Richard Stallman - guru ruchu na rzecz wolnego oprogramowania - ostro skrytykował w rozmowie z serwisem LinuxP2P.com standard Creative Commons. "Nie zamierzam dłużej wspierać rozwoju tego standardu, ponieważ niektóre z wchodzących w jego skład licencji są nie do zaakceptowania" - powiedział Stallman.
Sukces polskiej Wikipedii
Polska Wikipedia, czyli wolna internetowa encyklopedia, pod koniec stycznia przekroczyła liczbę 200 tysięcy haseł. Obecnie polska edycja jest czwartą pod względem wielkości wersją językową Wikipedii w światowym Internecie. Przodująca w klasyfikacji Wikipedia angielska powoli zbliża się do miliona haseł.
GPL3 - jedna licencja dla wszystkich
Free Software Foundation opublikowała pierwszy szkic (draft) trzeciej wersji GNU General Public License - najpopularniejszej na świecie licencji używanej w oprogramowaniu open source. Mają się w niej znaleźć trzy fundamentalne zmiany w stosunku do używanej od 15 lat GPL2: 1) GPL3 chce ograniczyć możliwość objęcia patentami kodu, który powstał ze źródeł open source oraz redefiniuje pojęcie "kodu, który jest objęty licencją", 2) GPL3 ma zamiar trzymać znacznie większą "kompatybilność" licencji z prawem międzynarodowym, a nie tylko z amerykańskim, 3) GPL3 chce przeciwdziałać szkodliwym dla użytkowników regulacjom związanym z DRM.
Uwolniony Flash
Użytkownicy Linuksa często spotykają się z problemem dotyczącym obsługi formatu SWF. Stworzenie open-source'owego odtwarzacza Flash było od dawna jednym z najbardziej palących zadań, jakich podejmowali się linuksowi programiści. Swego czasu trwały prace nad aplikacją GPLFlash2, obecnie rozwija się kolejny, obiecujący projekt - o nazwie Gnash.
GNU ma 22 lata - wszystkiego najlepszego!
27 września 1983 roku na grupach net.unix-wizards i net.usoft Richard Stallman ogłosił powstanie projektu GNU. GNU miał być zbiorczą nazwą dla systemu operacyjnego i zbioru oprogramowania kompatybilnego z Uniksami, ale dostępnego dla wszystkich, bez potrzeby zakupu kosztownej licencji.
GPL3 niebezpieczna dla wolnego oprogramowania?
Najczęściej wykorzystywaną w linuksowym świecie licencją jest druga wersja GPL (GPL2). Mimo tego, że rozwijana aktualnie wersja trzecia (GPL3) ma radzić sobie lepiej z problemami patentowymi i obowiązującym poza Stanami Zjednoczonymi prawem, deweloperzy obawiają się, że jej wprowadzenie spowoduje zamieszanie w świecie oprogramowania.
Azja promuje Debiana
Firmy VA Linux Systems Japan (VA Linux) oraz Sun Wah Linux Limited (SWL) ogłosiły podpisanie strategicznego porozumienia, które ma na celu stworzenie uniwersalnej infrastruktury opartej na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux, a także aktywną promocję dystrybucji Debian na rynkach azjatyckich.
Otwarty komunikator
Ukazała się nowa wersja programu kf, komunikatora internetowego o otwartych źródłach dla systemu operacyjnego GNU/Linux, a działającego w sieci Jabber.
Sabotaż w ekipie ClamAV?
Z popularnego open source'owego programu antywirusowego ClamAV usunięto nietypowy błąd, sprawiający, że w każdym programie, rozprowadzanym na licencji GPL, aplikacja wykrywała wirusa.
GNU obchodzi rocznicę
Projekt GNU obchodzi 21 urodziny. Dokładnie 27 września 1983 roku, Richard Matthew Stallman opublikował w Usenecie zapowiedź powstania projektu, mającego na celu stworzenie wolnodostępnego systemu operacyjnego kompatybilnego z systemem Unix.
Cztery razy Gimp
Niemal jednocześnie pojawiły się aż cztery nowe wersje darmowego programu do obróbki grafiki Gimp (the GNU Image Manipulation Program). Jedną z nich jest wersja stabilna 2.0.4. Kolejne to wersje testowe, które choć mogą zawierać jeszcze sporo błędów, przynoszą zarazem sporo wartościowych zmian.
1
2
Następna
strona
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »