Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
jądro
Temat: jądro
Wnętrze Ziemi ochładza się coraz szybciej. Czy czeka nas drugi Mars?
Linux 3.0 dostępny! "To tylko numer..."
Linus Torvalds wydał jądro Linux 2.6.38
Linus Torvalds wydał jądro Linux 2.6.38
Twórca jądra Linux udostępnił jego kolejne wydanie oznaczone numerem 2.6.38. Zawiera ona liczne modyfikacje, usprawniające funkcjonowanie systemu operacyjnego. Dwie najważniejsze dotyczą działania środowiska graficznego oraz systemu plików.
Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat - wersja RC do pobrania
Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat - wersja RC do pobrania
Można już pobierać wersję "Release Candidate" Ubuntu 10.10. Najnowsza edycja jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa nosi nazwę Maverick Meerkat i korzysta z jądra 2.6.35-22.33.
7 GeForce'ów, zmodyfikowane jądro Linuksa - akademicki superkomputer biurkowy
7 GeForce'ów, zmodyfikowane jądro Linuksa - akademicki superkomputer biurkowy
Pracownicy uniwersytetu w Antwerpii zbudowali biurkowy superkomputer. FASTRA II, bo taką nosi nazwę, jest już drugim dzieckiem belgijskich naukowców z serii komputerów desktop o nieprzeciętnej mocy obliczeniowej.
Mac OS X Snow Leopard 10.6.2 zhakowany. Znów działa na Atomach
Na początku poprzedniego tygodnia Apple wydało aktualizację 10.6.2 dla systemu Mac OS X Snow Leopard. Wśród licznych poprawek przyniosła ona również oficjalny brak wsparcia dla procesorów Intel Atom. "Problem" ten został już jednak rozwiązany...
Debian 4.0 - przełom, czy niepotrzebne innowacje?
Po setkach testów i ponad dwudziestu miesiącach pracy, ekipa projektu Debian ogłosiła wydanie długo oczekiwanego Debian GNU/Linux "etch" 4.0. Tak długi okres przygotowań i prób nie poszedł na marne. Nowy system spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje. Mimo, iż nie różni się on wizualnie od swojego poprzednika tak, jak Windows Vista od XP, to nowości w nim wprowadzone są bardzo dużym krokiem naprzód w rozwoju projektu. Oprócz standardowych aktualizacji pakietów, wersja 4.0 zmienia wiele kluczowych dla systemu narzędzi oraz wykorzystuje całkowicie nowy proces instalacji komponentów. Dużą innowacją jest także jej pełna współpraca z architekturami AMD64 i Intel EM64T.
Open source od Suna
Sun Microsystems ma zamiar udostępnić kolejne części kodu OpenSolaris, darmowej wersji systemu operacyjnego Solaris 10. Użytkownicy będą mogli pobrać jądro systemu i oprogramowanie sieciowe po czym korzystać z niego za darmo w ramach licencji. Oprócz tego w opublikowanych źródłach znajdą się biblioteki oraz komendy i polecenia.
Nie będzie oddzielnych projektów jądra Linuksa
Andrew Morton, opiekun wersji 2.6 jądra Linuksa, oznajmiał w listopadzie 2004 roku, że w celu uwzględnienia rozmaitych zbiorów łat, powstanie wiele równolegle rozwijanych projektów jądra. W tym tygodniu wycofał się jednak z tego twierdzenia.
Xen w kernelu
Z zapowiedzi programistów wynika, że do kolejnych wydań kernela systemu operacyjnego Linux z serii 2.6 ma zostać włączony kod z projektu Xen, odpowiedzialny za tworzenie wirtualnych maszyn, na których można uruchamiać całe systemy operacyjne. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to się stanie - podano jedynie, że 'w najbliższym czasie'.
Ile kosztuje jądro?
Na grupie dyskusyjnej Linux Kernel Mailing List ukazał się post z propozycją... kupna kodu jądra systemu Linux. Ta niezwykła oferta wywołała nie tylko gorącą dyskusję, ale i sprowokowała do próby wyliczenia, ile tak naprawdę wart jest kernel Linuksa.
Twórca Linuksa nagrodzony
Twórca systemu operacyjnego Linux, Linus Torvalds, uhonorowany został nagrodą Computing Innovation przyznawaną przez magazyn The Economist osobom, które osiągnęły wyjątkowy sukces w dokonywaniu finansowych przemian na rynku i w branży komputerowej.
Reiser4 wydany
Oficjalnego wydania doczekał się system plików Reiser4 obsługujący systemy linuksowe. Ze strony producenta można już pobrać łatkę na standardowe jądro. Producent zaleca jednak wstrzymać się do ukazania kolejnych wersji Linuksa, które mogą już wcielić ten system do kernela serii 2.6.x.
Czterocyfrowe jądro
Dostępna jest już nowa wersja kernela z serii 2.6.x, najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii oznaczona czterema cyframi. Jądro 2.6.8.1 zawiera praktycznie tylko jedną, za to bardzo istotną poprawkę.
Gentoo załatał dziurę w kernelu
Producent dystrybucji Gentoo Linux wprowadził poprawkę do kernelu systemu Linux serii 2.6, eliminującą błąd, który mógł być wykorzystany do przeprowadzania ataku typu DoS (denial-of-service).
Jądro jednak niebezpieczne
Pomimo wielu nowych możliwości, nowych opcji dotyczących bezpieczeństwa, najnowszy kernel systemu Linux z serii 2.6 nie jest jednak do końca bezpieczny.
Linux Slackware 10.0 - dwujądrowa dystrybucja
Ukazała się pełna, stabilna wersja jednej ze starszych i najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux - Slackware 10.0. Slackware to dystrybucja z ponad 10-letnią tradycją. Za główny cel jej twórcy postawili sobie połączenie prostoty obsługi z wyjątkową stabilnością i wydajnością systemu. Z tego też powodu nadaje się ona zarówno do zastosowań domowych, jak i jako stacja robocza czy serwer. Znany z dostarczania zawsze najnowszych wersji oprogramowania Slackware, dodatkowo posiada teraz aż dwa jądra.
Nowy błąd kernela
Niedawno odkryto nowy błąd w jądrze Linuksa, dzięki któremu można spowodować zawieszenie systemu. Podatne na ten błąd są niemal wszystkie jądra z serii 2.4 oraz 2.6.
1
2
Następna
strona
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »