Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
procesory Intel
Temat: procesory Intel
Intel przerabia Pentium 4 Extreme
Intel zamierza przerobić rdzeń procesorów Pentium 4 serii Extreme. Będą one wykonywane w technologii 0,09 mikrometra, a z nowości ujrzymy m.in. zmodyfikowany system zarządzania energią (pozwoli na zwiększenie częstotliwości układów).
P4 Prescott - nowy procesor, nowa technologia
Dzisiaj na rynek zostaje wprowadzony nowy procesor Intela, następca Pentium 4 o nazwie Prescott. Układ ten korzysta z rozbudowanej architektury NetBurst, jednak jedną z najistotniejszych jego cech jest to, że przełamał kolejną barierę technologiczną – jest wykonywany w procesie 0,09 mikrona. To pozwala nie tylko na tańszą produkcję, lecz również na osiągnięcie duży wyższych częstotliwości taktowania niż dotychczas. Prescott nie jest lekko podretuszowanym procesorem Northwood. Rdzeń dokładnie przekonstruowano dokonując szeregu bardzo istotnych zmian w jego budowie.
64-bitowy Xeon konkurentem Opterona?
Z nieoficjalnych źródeł jakie docierają do prasy i branży komputerowej wynika, że być może już na najbliższym forum technologicznym Intela (IDF), które odbędzie się w przyszłym miesiącu, zobaczymy 64-bitowy procesor serii Xeon, kompatybilny także z aplikacjami 32-bitowymi. Jest to tzw. projekt x86-64.
AMD nie obniży cen
Zapowiadana na początek lutego obniżka cen procesorów Intela, nie skłoniła tym razem AMD do podążenia śladami swego konkurenta. Intel wprowadza 2 lutego nowy procesor Prescott, który będzie oferowany w cenach niższych niż sprzedawane są obecnie porównywalne wydajnością układy P4 Northwood.
Podwójna granica Intela
Intel wyznaczył granice rozwoju dwóch serii procesorów. Pentium 4 3,4 GHz z podstawką Socket 478 ma być ostatnim układem przed wprowadzeniem do oferty modeli w opakowaniu LGA775, natomiast 3,3 GHz to częstotliwość taktowania, jaką osiągnie Celeron pod koniec 2004 roku. Procesor ten ma przejść wielką przemianę – będzie wykonany w procesie technologicznym 0,09 mikrona, otrzyma większą pamięć podręczną oraz nowe instrukcje multimedialne SSE3.
Pentium 4 EE z nową podstawką
Intel zamierza wprowadzić w drugiej połowie roku procesory wykonane w technologii 0,13 mikrona, które zostaną wyposażone w nowe opakowanie LGA775. Pierwszym układem tego typu będzie P4 Extreme Edition 3,4 GHz wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Prescott nadchodzi – tanieją procesory
Intel zdecydował się dokonać wcześniejszych niż planowano obniżek cen układów Pentium 4. Powodem jest chęć stworzenia na rynku "wolnej przestrzeni", która pozwoli na szybsze spopularyzowanie następcy P4, procesora Prescott.
Tajemniczy Tejas
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Intel dostarczył swoim współpracownikom w Azji, ok. 10 inżynierskich prototypów procesorów Tejas, które mają być następcami układu Prescott. Układy pracują z częstotliwością 2,8 GHz i spożywają aż 150 W energii.
"Przenośny" Athlon 64
Kilka tygodni temu informowaliśmy Was o wprowadzeniu przez Intela na rynek Celerona M, ekonomicznej wersji procesora wchodzącego w skład platformy Centrino. W dniu dzisiejszym firma oficjalnie poinformowała klientów o tym fakcie. Jednocześnie AMD zaprezentowało mobilne wersje Athlonów 64 – 2800, 3000 i 3200+.
Niedobór Pentium 4
Popyt na tańsze modele procesorów Pentium 4 przewyższył podaż. Dystrybutorzy obawiają się, że sytuacja ta może się jeszcze pogorszyć w momencie wprowadzenia do sprzedaży układów Prescott, które będą wykonywane w technologii 0,09 mikrona.
Domowe 64 bity Intela
W wywiadzie udzielonym dziennikowi Ivestor’s Business Daily, przedstawiciele Intela potwierdzili opracowanie 64-bitowego procesora należącego do linii układów x86. Kilka dni później rzecznik prasowy Intela zaprzeczył jakoby informacje podawane przez dziennikarzy były prawdziwe, a Intel zamierzał wprowadzać tego typu układy na rynek. Kto miał rację?
Prescott dopiero w 2004 roku
Wszystko wskazuje na to, że Intel nie zdoła wprowadzić na rynek procesora Prescott w tym roku, tak jak to zapowiadał wcześniej.
Celerony "Centrino" już na rynku
Intel oficjalnie potwierdził wprowadzenie na rynek mobilnych wersji procesorów Celeron opartych na architekturze znanej z bardzo udanych układów Pentium M. Premiera nastąpiła dość nieoczekiwanie, zdecydowanie wcześniej niż wynikałoby to z dotychczasowych planów Intela.
Intel vs AMD: procesorowy wyścig trwa
Z nieoficjalnych źródeł zbliżonych do Intela wyciekła informacja na temat daty premiery następcy procesora Pentium 4 – Prescotta. Układ wykonany w technologii 0,09 mikrona ma pojawić się na rynku 2 lutego 2004 roku. Prawdopodobnie układy te będą od razu występowały w kilku odmianach (o różnych częstotliwościach taktowania) występując pod starą nazwą P4. Wyposażone zostaną w nowy zestaw instrukcji multimedialnych SSE3. AMD chcąc skutecznie stawić czoła konkurencji również przezbraja swe szyki i dokonuje modyfikacji 64-bitowych układów Athlon 64 oraz Athlon FX.
4 GHz w przyszłym roku
Intel zapowiada, że do końca przyszłego roku procesory Prescott będą taktowane z częstotliwościami minimum 4 GHz.
Pierwsze benchmarki Prescotta
W Internecie pojawiły się wyniki pierwszych testów następcy Pentium 4 – procesora Prescott wyposażonego w nowe instrukcje multimedialne SSE3, 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz zmodyfikowaną technologię wielowątkowości.
Centrino na drodze zmian
Intel przygotowuje się do poszerzenia w przyszłym roku oferty produktów z rodziny Centrino. Wiąże się to z prawdopodobnym opóźnieniem premiery platformy Alviso, która trafi na rynek w czwartym kwartale 2004 roku.
Celeron przyspiesza do 2,8 GHz
Intel wprowadził wczoraj do swojej oferty nowy procesor z rodziny Celeron, taktowany zegarem 2,8 GHz. Układ kosztuje 117 USD.
Poprzednia
strona
1
...
3
4
5
6
7
...
18
Następna
strona
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »