Artykuły
Porady
Rankingi
Testy
Wiadomości
Tematy
AGD
Biznes
Fotografia i wideo
Gry
Hosting
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
RTV
Sieci
Smartfony
CES 2023
Diablo II Resurrected
Halloween 2022 - miesiąc grozy
Strefa Kibica PCWorld.pl
Black Week 2022
Galaxy Unpacked
Gorące tematy:
Najlepszy VPN 2023
Najlepszy antywirus 2023
Android 13 - kto dostanie?
PlayStation 5
Strona główna
Temat
ZPAV
Temat: ZPAV
ZAiKS i inne OZZ będą pod większym nadzorem. Zakłada to projekt nowej ustawy
ZAiKS: możecie kopiować utwory na własny użytek
Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy 2011
Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy 2011
Złote Blachy to honorowe nagrody za skuteczną walkę z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym, które przyznawane są przez Koalicję Antypiracką. Tym razem trafiły one do przedstawicieli jednostek Policji z Warszawy, Opola oraz Białegostoku.
"Zawiasy" i grzywna dla złodziei płyty Kultu
"Zawiasy" i grzywna dla złodziei płyty Kultu
Prawdopodobnie na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata zostanie skazany Andrzej J., który we wrześniu poprzedniego roku nielegalnie umieścił w Sieci utwory z płyty "hurra!" zespołu Kult. Jego trzem towarzyszom grożą niższe kary. Cała czwórka przyznała się do winy.
Złote Blachy 2009 za zamknięcie OdSiebie.com
Złote Blachy 2009 za zamknięcie OdSiebie.com
Koalicja Antypiracka wręczyła nagrody krajowym jednostkom policji, które w ciągu minionych dwunastu miesięcy odniosły szczególne sukcesy w zwalczaniu piractwa komputerowego, filmowego i muzycznego. Wśród wyróżnionych znalazła się Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu - jej funkcjonariusze w listopadzie br. zatrzymali administratorów serwisu społecznościowo-hostingowego OdSiebie.com.
Pirackie Windows - tylko dla ryzykantów
Na każde 10 aplikacji będących w posiadaniu statystycznego użytkownika komputera w Polsce 6 pochodzi z nielegalnego źródła - według firmy badawczej IDC współczynnik piractwa oprogramowania w naszym kraju wynosi bowiem właśnie 59 %. Ta sama firma w innym, zaprezentowanym właśnie badaniu, dowodzi, że pozyskując aplikacje z nieautoryzowanych źródeł użytkownicy narażają na szwank stabilność i bezpieczeństwo swoich komputerów. Można nawet uznać, iż raportowi przyświeca hasło: "Jeśli nie chcesz porzucić piractwa dla nas, przynajmniej zrób to dla siebie". Tym bardziej, że dzisiejsza uroczystość wręczenia "Złotych Blach" dowodzi, że wysiłki policji w walce z piractwem nasilają się z roku na rok.
Złote Blachy 2006
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Markiem Staszewskim - pełnomocnikiem ZPAV, po uroczystości "Złote Blachy" 2006. Są to nagrody przyznawane przez Koalicję Antypiracką jednostkom policyjnym, które szczególnie odznaczyły się w zwalczaniu przestępczości w zakresie naruszania praw autorskich. W tym roku nagrodzone zostały: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji w Koszalinie oraz Komenda Rejonowa Policji Warszawa III.
Doisz z P2P - wydoją i Ciebie?
"Dobrowolna opłata rekompensacyjna" - to sformułowanie odbiło się w ostatnim czasie szerokim echem wśród członków internetowej społeczności oraz przedstawicieli branży fonograficznej, wywołując wiele kontrowersji i lawinę komentarzy. Zaproponowana przez Jacka Skubikowskiego, prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP, nowelizacja ustawy o prawie autorskim przewiduje dobrowolną opłatę za pobieranie plików z Internetu. Pomysłodawca projektu jest przekonany, że istnieją duże szanse na wejście nowelizacji w życie. Muzyczna branża studzi jego zapał - obecny parlament ma bowiem nieco inne priorytety - i natychmiast przechodzi do kontrataku. "Duże nieporozumienie", "Zbyt daleko idąca inicjatywa", "Wygodna przykrywka do kontynuowania przestępczego procederu z czystymi rękami" - tego typu sformułowania usłyszeliśmy od naszych rozmówców: prawników, przedstawicieli muzycznych e-sklepów oraz członków organizacji ochrony praw autorskich.
P2P "opodatkowane" w Polsce?
Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP przygotowało projekt ustawy przewidującej legalizację pobierania nieautoryzowanych kopii plików muzycznych i filmów z Internetu. Podstawą projektu jest wprowadzenie dobrowolnej "opłaty rekompensacyjnej", doliczanej do abonamentu za dostęp do Internetu.
Digital File Check - suma wszystkich strachów?
Czy naprawdę myśleliście, że możecie bezkarnie pobierać z Internetu setki megabajtów muzyki i filmów w szkole, w pracy czy w kafejce internetowej, sądząc, że przemysł fonograficzny da Wam spokój? Mamy nadzieję, że nie jesteście aż tak naiwni. Przemysł fonograficzny poczyna sobie bowiem coraz śmielej w walce z sieciami P2P i muzycznym piractwem. Kolejnym pomysłem Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego, wspartym dodatkowo prestiżem MPAA jest aplikacja do kontroli zawartości dysków twardych komputerów, Digital File Check. "Jest to jeden z bardziej trafnych kroków podjętych w ostatnim czasie, trafniejszy niż kolejne porcje pozwów ze strony posiadaczy praw autorskich, gdyż - umożliwiając dobrowolne usunięcie materiałów nielegalnych - może ochronić użytkownika przed odpowiedzialnością z tego tytułu" - komentuje Mariusz Kaczmarek, dyrektor Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA).
"Złote Blachy" dla pogromców piratów
Koalicja Antypiracka dziś po raz siódmy przyznała swoje nagrody - "Złote Blachy" - jednostkom policji, które szczególnie wyróżniły się skutecznym zwalczaniem przestępczości w zakresie naruszania praw autorskich. Nagrody powędrowały do jednostek we Wrocławiu, Radomiu i Gorzowie Wielkopolskim - przypomnijmy, że ta ostatnia jednostka w ubiegłym roku zlikwidowała grupę 'warezową' Warez City.
Pozwy dla Polaków: w poszukiwaniu antidotum
"Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w połowie 2004 roku iTunes i Napster rozpoczną działalność również w Europie. Duży wybór legalnych serwisów w Internecie wydaje się być najlepszym sposobem na ograniczenie nielegalnej wymiany plików" – twierdzi Jan Bałdyga (ZPAV). Czy aby na pewno? Według badań analityków NPD Group, przez ostatnie miesiące zauważalne są kilkuprocentowe wzrosty liczby użytkowników sieci P2P, co może dowodzić, iż po pierwszym okresie boomu internetowych sklepów muzycznych, entuzjazm użytkowników zaczyna się powoli wypalać, a sytuacja wraca do przysłowiowej 'normy'.
Pozwy dla Polaków: nie tylko od RIAA
W Polsce działają co najmniej 4 organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które podobnie jak RIAA mogą prowadzić akcje przeciwdziałające nielegalnemu udostępnianiu plików w Internecie. Uprawnione do tego organy zamykają strony internetowe, które zawierają nielegalnie udostępnianą muzykę. "Takie działania już są prowadzone i należy przypuszczać, że będą się nasilać" - twierdzi Jan Bałdyga z grupy antypirackiej w Związku Producentów Audio Video (ZPAV).
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »