34UM95

LG 34UM95 przegrywa z innymi modelami pod względem liczby pikseli. Ma ich o prawie połowę mniej (4484160) niż inne monitory pracujące z rozdzielczością 4K (8294400), ale trudno go z nimi nie porównywać. Rozdzielczość poziomą ma prawie identyczną a jedynie rozdzielczość pionowa jest wyrażenie mniejsza (3440 x 1440 pikseli).

Co ważne, dzięki nietypowym proporcjom (21:9) matryca jest o ponad 10 cm dłuższa od monitora Della UP3214Q, większa jest również przekątna (LG 34 cale, Dell 31,5 cala). To olbrzymi obszar roboczy, który z powodzeniem może zastąpić tandem monitorów. Nie bez znaczenia jest też bez ramkowa konstrukcja obudowy, którą można wykorzystać do budowy szerokiej ściany wideo składającej się z dwóch tego samego typu monitorów. To zresztą bardzo kusząca alternatywa, bo za dwa monitory LG zapłacicie tyle co za jeden monitor Della UP3214Q. Monitor LG ma też lepszą kalibrację fabryczną i wyższy kontrast.

Interfejs programowy jest po prostu świetny, obsługuje się go za pomocą niewielkiego dżojstiku umieszczonego na środku dolnej krawędzi obudowy. To wygodne rozwiązanie, pozwalające w dosłownie kilka sekund znaleźć każdą opcję. Monitor wyposażany jest w dwa gniazda HDMI, jedno duże gniazdo DisplayPort, dwa gniazda Thunderbolt oraz trzy gniazda USB 3.0. Wszystkie umieszczone są z tyłu obudowy, co utrudnia podłączenia urządzeń do gniazd USB. Niestety nie został wyposażony w klasyczną podstawę ułatwiającą regulację położenia matrycy. Nie ma ona możliwości łatwej zmiany wysokości, czy obracania. Ma za to dwa zestawy otworów, które umożliwiają zmianę wysokości przykręcenia monitora, ale nie jest to intuicyjne rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Wiedźmin, sezon 3. Kiedy premiera? Obsada, fabuła, zwiastun serialu Netflixa
  • Zobacz, jak mało zapłacisz za monitor 4K. Monitory 4K w dobrej cenie

Zastosowana matryca IPS charakteryzuje się bardzo szerokimi kątami widzenia (178 stopni w pionie i poziomie), co jest wręcz wymagane dla tak długiego ekranu. Domyślna jasność (205 cd/m2) nie jest zbyt wysoka, ale i tak można ją zmniejszyć, aby dłuższe korzystanie z monitora nie męczyło wzroku. Fabryczna kalibracja jest bez zarzutu, średni wynik z pomiaru współczynnika deltaE nie przekroczył 2 pkt a maksymalny (3,8 pkt). To najlepszy wynik spośród testowanych monitorów. LG wyróżnia się też wysokim kontrastem (918:1), potrafi też wyświetlić 1,7 miliarda kolorów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: