6840 LTE

Zaawansowany router LTE z wbudowaną bazą DECT oraz „sekretarką”, a jednocześnie najbardziej „standardowa” konstrukcja z trzema zewnętrznymi antenami i klasyczną obudową.

Dwie zewnętrzne anteny są dużo większe od środkowej i służą do komunikacji z nadajnikami GSM. Środkowa antena odpowiedzialna jest za zasięg sieci Wi-Fi. Router wyposażony jest w cztery gigabitowe gniazda LAN, ma też jedno gniazdo USB, ale nie jest wyposażony w gniazdo WAN. Moduł sieci bezprzewodowej (WLAN 802.11 n) działa z częstotliwością 2,4 / 5 GHz i ma szybkość 300 Mb/s. Z przodu routera umieszczono diody sygnalizujące pracę urządzenia (zasilanie / LTE), stacji DECT i sieci bezprzewodowej. Na górze obudowy są dwa przyciski: DECT (do logowania telefonów bezprzewodowych ) i WLAN. Router ma też gniazdo RJ11 do podłączenia analogowego telefonu, automatycznej sekretarki lub faksu oraz gniazdo USB, do którego można podłączyć zewnętrzny dysk i używać go jak sieciowego nośnika.

Interfejs programowy jest spolszczony i rozbudowany, ma jednak archaiczny wygląd. Podzielony jest na trzy części: ustawienia routera, konfiguracja podłączonego do routera dysku jako pamięci sieciowej i konfiguracja połączeń, automatycznej sekretarki lub dodatkowych urządzeń Smart Home. Po pierwszym zalogowaniu uruchamia się kreator, który pomaga przygotować router do pracy.

Wysoka cena FritzBoksa 6840 LTE nie ma niestety wiele wspólnego z jego wydajnością czy raczej bogatym wyposażeniem. Wbudowany modem LTE działa z teoretyczną szybkością 100 Mb/s. W praktyce najwyższa wydajność, jaką odnotowaliśmy, to 49 Mb/s, a średnia – 24 Mb/s (laptop podłączony do routera za pomocą sieci LAN). Połączenie w smartfonie umiejscowionym w pobliżu routera działało z podobną wydajnością (24,7 Mb/s). Jak na warunki, w których testowany był router, to bardzo dobry wynik. Mieliśmy jednak nadzieję na więcej.

Reasumując, FritzBox 6840 to dobry sprzęt, ale jeżeli szukasz rozwiązania do domu, zastanów się czy na pewno chcesz płacić za możliwości, z których i tak nie będziesz korzystać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: