AMD A8-3850

AMD A8-3850 to procesor przeznaczony dla zwykłych użytkowników. Konstrukcja ta nie należy do demonów wydajności, jednak może spodobać się ze względu na zintegrowany z nią układ graficzny. Co więcej, nie mamy tu do czynienia z jednostką pokroju Intel GMA, ale z kartą graficzną, która jest w stanie poradzić sobie z nowymi grami w średnich ustawieniach szczegółowości. Sprawdzamy, czy A8-3850 jest jednostką konkurencyjną i czy jej wydajność usatysfakcjonuje większość użytkowników.

Zupełnie nowa architektura

AMD A8-3850 to konstrukcja, która charakteryzuje się zupełnie nowymi rozwiązaniami. O dziwo, jej zadaniem nie jest zwiększenie wydajności względem Phenomów, a stworzenie platformy przystosowanej nie dla entuzjastów, lecz dla zwykłego użytkownika. Z tego powodu firma zdecydowała się też na uproszczenie nazwy. Nie ma już Phenomów, Athlonów i Sempronów. Mamy przeznaczone do netbooków procesory C i E, wydajne A oraz przeznaczone dla entuzjastów jednostki FX.

AMD A8-3850 znacząco różni się jednak od dotychczasowych procesorów AMD. Pierwszą, najbardziej widoczną zmianą jest tu zastosowanie dodatkowego rdzenia graficznego o nazwie kodowej HD6550D. Może on pracować jako samodzielna karta graficzna lub jako wzmocnienie dedykowanego akceleratora. Połączenie karty graficznej z serii Radeon HD 6000 z tym procesorem może zatem dać nawet 75% większą wydajność niż przy użyciu samej karty graficznej. Zintegrowana z testowanym dziś procesorem karta to Radeon HD 6550D i możemy ją łączyć z kartami Radeon HD 6670, 6570 oraz 6450. Funkcja ta działa jednak tylko w grach obsługujących DirectX 11.

Zobacz również:

  • Karty graficzne mogą być jeszcze droższe, ale tym razem nie stoi za tym chciwość producentów

AMD A8-3850 jest jednak przede wszystkim czterordzeniowym procesorem o nazwie kodowej Stars. Nie jest to jednak nowe nowe rozwiązanie, gdyż powstał on na bazie znajdującego się w Athlonach X4 układu Propus. Z tego powodu możemy spodziewać się wydajności zbliżonej właśnie do tych procesorów.

Kolejna nowość to tryb Turbo Core, który pozwala zwiększyć taktowanie procesora. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Zastosowany wewnątrz procesora układ monitoruje pracę procesora, jego temperaturę i wykorzystanie rdzeni. Jeśli jest taka potrzeba, zegar procesora jest zwiększany, wskutek czego mamy większą wydajność. Jeśli jednak zaskutkuje to przekroczeniem temperatury, taktowanie zostanie obniżone. Technologia ta będzie dostępna tylko w procesorach z końcówką "00". Nie znajdziemy więc jej w testowanym dziś A8-3850.

Zastosowanie tak wielu zmian wymusiło na AMD zastosowanie nowej podstawki - FM1. Nie jest ona kompatybilna z AM3 oraz AM3+, nie zadziałają więc na niej procesory Phenom, Athlon oraz FX. Płyty główne dostępne są z dwoma chipsetami - A55 oraz A75. Różnią się między sobą tylko tym, że 75 udostępnia cztery porty USB3.0 (i dziesięć USB2.0) oraz sześć SATA 3.0. Tańsza odmiana FCH, A55, oferuje jedynie porty USB2.0 (w łącznej licznie czternastu) oraz sześć SATA 2.0. Jedną z płyt wyposażonych w nią jest Gigabyte GA-A75-UD4H.

Więcej informacji na temat procesorów Llano znajdziecie w poświęconym jej dłuższym artykule. Opisaliśmy tam inne nowości, które znajdziecie w procesorach Llano. Artykuł na jego temat znajdziecie też w październikowym numerze PCWorlda.

Budowa

AMD A8-3850 to najwydajniejsza konstrukcja z serii Llano. Jest to czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 2,9GHz. Znajdziemy tu też 4MB pamięci cache drugiego poziomu (po 1MB na rdzeń). Procesor obsługuje instrukcje MMX(+), 3DNow!(+), SSE (1,2,3, 4A), AMD-V oraz x86-64. Niestety nie ma tu instrukcji AVX oraz szyfrujących.

Z kolei zastosowany układ graficzny to Radeon HD 6550D. Ma on 400 procesorów strumieniowych i 8 jednostek ROP. Jego zegar pracy wynosi 600MHz dla rdzenia. Nie został on wyposażony we własną pamięć, korzysta więc z pamięci systemowej. GPU obsługuje DirectX 11, OpenGL 4.1, Shader Model 5.0 i Open CL 1.1.

AMD A8-3850 charakteryzuje się TDP na poziomie 100W i jest to współczynnik wspólny dla procesora i układu graficznego. Nie mamy zatem do czynienia z jednostką wybitnie gorącą.

Wyniki testów

AMD A8-3850
AMD A8-3850

AMD A8-3850 w większości testów wypada dosyć kiepsko w porównaniu z topowymi jednostkami. Nie możemy jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z jednostką przeznaczoną głównie dla zwykłych użytkowników, nie entuzjastów.

Podkręcanie

AMD A8-3850 nie jest najlepszym procesorem dla overclockerów. Maksymalny uzyskany przez nas zegar wyniósł 3,6GHz. Nie pociągnęło to za sobą znacznego wzrostu wydajności procesora, jednak zintegrowana grafika zyskała kilkadziesiąt procent wydajności.

Wnioski

AMD A8-3850 jest konstrukcją bardzo ciekawą. Ze względu na zintegrowaną kartę graficzną o stosunkowo dobrej wydajności jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą kupić nowych komputer, ale fundusze na dedykowaną grafikę zdobędą dopiero za jakiś czas. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to jednostka dla entuzjastów, którzy szukają jak najwyższej wydajności.

Najnowsze procesory z serii Llano nie będą też dobrymi konstrukcjami dla osób, które już mają komputer o podobnej wydajności. Ze względu na zupełnie nową podstawkę nie będzie możliwe łatwe ulepszenie sprzętu o sam procesor z serii A.