AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition(2600 MHz, 65nm)

Zalety:

  • - Dobra wydajność
  • - Bardzo niska cena platformy
  • - Bardzo łatwy do podkręcania dzięki odblokowanemu mnożnikowi
  • - Bardzo podatny na podkręcanie (jak na układ AMD)
  • - Zmniejszony pobór mocy

Wady:

  • - Standardowy układ chłodzenia mało wydajny przy mocnym overclockingu

Procesor AMD Athlon 64 X2 5000+ w wersji Black Edition może okazać się doskonałym wyborem dla wszystkich chcących kupić Athlona, ale mających problem z tym jaką jego odmianę wybrać.

Procesor AMD Athlon 64 X2 5000+ w wersji Black Edition może okazać się doskonałym wyborem dla wszystkich chcących kupić Athlona, ale mających problem z tym jaką jego odmianę wybrać. Opisywany procesor posiada jedną bardzo szczególną cechę – odblokowany mnożnik. Dzięki temu, bez żadnych skomplikowanych zabiegów możemy z niego w ciągu kilkudziesięciu sekund zrobić dowolną, dostępną na rynku wersję tej serii Athlona. Overclocking przez zwiększenie mnożnika ma w przypadku tych procesorów duże zalety – jest niezwykle łatwy i stawia znacznie mniejsze wyzwanie płycie głównej.

Technicznie Athlon 64 X2 5000+ w niczym nie odbiega od innych członków swojej rodziny – wykonany w technologii 65 nm, wyposażony w pamięć cache L1 o wielkości 256 KB (po 128 KB dla każdego rdzenia) i L2 – 1025 KB (po 512 KB dla rdzenia). Standardowy mnożnik procesora to x13, a zatem pracuje on z szybkością 2600 MHz. To wartości standardowe. Jeśli przy nich pozostaniemy, pamięć RAM komputera będzie pracowała z szybkością 745 MHz – sporo niższą od ustawionej w BIOSie 800 MHz. To niestety wada większości Athlonów.

Łatwy overclocking przyniósł w przypadku tego procesora bardzo dobre rezultaty – po zwiększeniu napięcia zasilania rdzenia, udało się nam uzyskać 3600 MHz, czyli o 1000 MHz więcej niż standardowa szybkość procesora.

Jeśli dziś musielibyśmy zdecydować się na komputer z procesorem AMD Athlon 64 X2 to wersja 5600+ byłaby na czele listy zakupów. Standardowo to wydajny procesor, a dodatkowo pozwala na łatwe przetaktowanie.