AMD Athlon 64 X2 6000+ (3000 MHz, 90nm)

Zalety:

  • Dobra wydajność, Bardzo niska cena platformy

Wady:

  • Boxowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu, Skomplikowany proces podkręcania, Bardzo duży pobór mocy, Wymaga dobrej płyty głównej

AMD Athlon 64 X2 to swego czasu najwydajniejsze procesory dostępna na rynku. Później nastała era Core 2 Duo, które zdetronizowały dotychczasowych liderów. Mimo iż od tych wydarzeń upłynęły już ponad dwa lata, Athlony nadal są dostępne na rynku, także w opisywanej tutaj starszej wersji - 90nm. Dwa rdzenie wersji 6000+ pracują z bardzo wysokim zegarem 3000 MHz. Dzięki temu procesor dobrze radzi sobie w aplikacjach stawiających częstotliwość pracy rdzeni ponad ich liczbę. Bez kompleksów może więc rywalizować z tańszymi układami Intela.

AMD Athlon 64 X2 to swego czasu najwydajniejsze procesory dostępna na rynku. Później nastała era Core 2 Duo, które zdetronizowały dotychczasowych liderów. Mimo iż od tych wydarzeń upłynęły już ponad dwa lata, Athlony nadal są dostępne na rynku, także w opisywanej tutaj starszej wersji - 90nm. Dwa rdzenie wersji 6000+ pracują z bardzo wysokim zegarem 3000 MHz. Dzięki temu procesor dobrze radzi sobie w aplikacjach stawiających częstotliwość pracy rdzeni ponad ich liczbę. Bez kompleksów może więc rywalizować z tańszymi układami Intela. Niestety, sam procesor będzie jednak od nich nieco droższy, ale da się to zrekompensować o czym napiszemy nieco dalej.

Athlon 64 X2 6000+ został wyposażony w pamięć cache L1 o pojemności 256 KB (oddzielne 128 KB dla każdego ze rdzeni) i 2048 KB pamięci cache L2 (po 1024 KB na każdy rdzeń). Wadą procesora jest jego energożerność – TPD to 125 W i w wielu aplikacjach łatwo osiąga się ten poziom. Kolejna wada wynika z uzależnienia częstotliwości pracy pamięci od tejże procesora. W przypadku opisywanego modelu RAM, po ustawieniu w BIOSie na 800 MHz, pracuje z szybkością zaledwie nieco ponad 750 MHz. Może mieć to negatywny wpływ na wydajność w aplikacjach łakomych na przepustowość pamięci.

Procesor nie jest szczególnie podatny na overclocking, ale przecież jego zegar już nominalnie hula z dużą szybkością. Mimo tego, na boxowym chłodzeniu udało się nam osiągnąć stabilne 3450 MHz.

Zaletą opisywanego procesora nie jest jego cena czy nadzwyczajna (choć wystarczająca) wydajność, lecz bardzo niskie ceny płyt z podstawką AM2. Obecnie znakomite płyty z tą podstawką, obsługujące SLI lub CrossFire, bez problemu radzące sobie z wysokim poborem mocy procesora, nawet po jego podkręceniu, możemy kupić już za około 200 zł. Pamiętać należy tylko o tym, że kupując taką płytę pozbawiamy się możliwości zmiany w przyszłości procesora na Phenoma, tak więc musi to być zakup komputera na dłuższy czas.

Po latach obecności na rynku AMD Athlon 64 X2 90nm, nadal może być użytecznym procesorem, wystarczającym do poradzenia sobie nawet w wymagających aplikacjach, choć nie sposób zauważyć, że jego okres świetności ma on już za sobą.