AMD Athlon 64 X2 BE-2350

Zalety:

  • Dobra wydajność, Bardzo niska cena platformy, Zmniejszony pobór mocy, Wydajność nie gorsza niż układów konkurencji

Wady:

  • Niekorzystna częstotliwość pracy pamięci komputera, Zbyt niska wydajność dla najbardziej wymagających aplikacji

Oprócz zwykłych procesorów AMD ma w swojej ofercie także wersje energooszczędnie o bardzo niskim TDP. Jednym z takich układów jest Athlon 64 X2 BE-2350. Jak się okazuje czas Athlonów jeszcze nie przeminął. W standardowych ustawieniach z powodzeniem rywalizują one z tanimi dwurdzeniowymi układami Intela. Ich dodatkowym atutem jest właśnie istnienie wersji energooszczędnych. Athlon EX2350 nieco różni się od pozostałych procesorów z tej rodziny. Niskie napięcie zasilania to szczegół. Konstrukcyjnie istotniejsze jest zredukowanie pojemności pamięci cache L1 o połowę czyli do 64 KB na każdy z rdzeni.

Oprócz zwykłych procesorów AMD ma w swojej ofercie także wersje energooszczędnie o bardzo niskim TDP. Jednym z takich układów jest Athlon 64 X2 BE-2350. Jak się okazuje czas Athlonów jeszcze nie przeminął. W standardowych ustawieniach z powodzeniem rywalizują one z tanimi dwurdzeniowymi układami Intela. Ich dodatkowym atutem jest właśnie istnienie wersji energooszczędnych. Athlon EX2350 nieco różni się od pozostałych procesorów z tej rodziny. Niskie napięcie zasilania to szczegół. Konstrukcyjnie istotniejsze jest zredukowanie pojemności pamięci cache L1 o połowę czyli do 64 KB na każdy z rdzeni. Wielkość pamięci cache L2 jest już standardowa dla nowszych Athlonów i wynosi po 512 KB na każdy z rdzeni.

Procesor pracuje na łączu HT 2.0 o częstotliwości 2000 MHz. Ponieważ w płytach dla procesorów AMD standardowa wartość HTT (wielkość wyjściowa służąca do wyliczania innych częstotliwości) to 200 MHz a mnożnik procesora jest równy x10,5, częstotliwość pracy jego zegara wynosi 2100 MHz. Może nie za wiele, ale jak się okazuje, do wielu zadań w pełni wystarczy. Wadą procesora jest za to bardzo niekorzystna szybkość pracy RAM (w przypadku Athlonów ze zintegrowanym kontrolerem pamięci, jest ona uzależniona od szybkości samego procesora) – wynosząca zaledwie 702 MHz przy ustawieniu w BIOSie 800 MHz. Może mieć to wpływ na wyniki części testów wydajności. Wyniki testów nie były zaskoczeniem – Athlon 64 X2 BE-2350 nie jest mistrzem wydajności. Jednakże nie ustępował tanim układom konkurencji. Dzięki wartości TPD 45W, górował za to nad nimi pod względem energooszczędności. Opisywany procesor sprawdzi się dobrze w domowym komputerze przeznaczonym do niewymagających zadań i nieco starszych gier (bądź nowych, ale bez maksymalnych szczegółów). Pozwala na zbudowanie peceta za bardzo niską cenę a w dodatku charakteryzującego się małym poborem mocy.