AMD Athlon II X2 245

Athlony II to procesory nowoczesne, dość wydajne, a przy tym niezwykle tanie. AMD nie mogąc rywalizować z Intelem w sferze wydajności walczy ceną, co wychodzi na dobre rynkowi i nabywcom. Prezentowany tutaj AMD Athlon II X2 245 pomyślnie przeszedł testy i okazał się być produktem godnym polecenia dla oszczędnych użytkowników komputerów.

Ponieważ AMD produkuje jednocześnie procesory rodziny Athlon i Phenom konieczne było ich odróżnienie. Athlony II są od Phenomów tańsze, ale nie posiadają pamięci cache trzeciego poziomu. Opisywany Athlon II X2 245 posiada oddzielną dla każdego z rdzeni, dwupoziomową pamięć cache: L1 o pojemności 128 KB na rdzeń (łącznie 256 KB) i L2 o pojemności 512 KB dla każdego rdzenia (łącznie 1024 KB). Procesor pracuje z mnożnikiem x14,5 co daje zegar 2900 MHz. W procesorze znajduje się także mostek północny o częstotliwości pracy 2000 MHz.

Cechą szczególną procesorów AMD jest ich ogromna elastyczność w doborze platformy na jakiej mają pracować. Zawdzięczają to znakomitemu, zintegrowanemu kontrolerowi pamięci, obsługującemu zarówno moduły DDR2 jak i DDR3. Maksymalna częstotliwość pracy pamięci DDR2 to 1066 MHz, a DDR3 1600 MHz. Procesor może pracować na płytach z podstawkami: AM3, AM2+ i AM2. Testy wykonaliśmy na płycie AM3 przy ustawieniach pamięci: częstotliwość pracy 1333 MHz, czasy dostępu 8-8-8-24.

W testach układ sprawdził się dobrze. Można zaryzykować stwierdzenie, że mniej wymagającemu użytkownikowi wystarczy on w zupełności do wszystkich zadań: zarówno do pracy w wymagających aplikacjach jaki i grach.

Pobór mocy zestawu z Athlonem jest niski. W spoczynku platforma pobierała zaledwie 104 W mocy, w teście CineBanch10 – 183 W, a w PTBoats – 250 W.

Nasz egzemplarz Athlona wykazał się także niezłą podatnością na podkręcanie. Procesor był zdolny do długotrwałej, stabilnej pracy na standardowym chłodzeniu, z częstotliwością 3625 MHz, przy napięciu zasilania jedynie 1,425 V.

AMD Athlon II X2 245 to procesor wydajny, nowoczesny a do tego niezwykle elastyczny w doborze platformy. Znakomicie nadaje się zarówno do użycia w nowym komputerze jak i upgrade’u starszego sprzętu. Przy wszystkich swoich zaletach cechuje się jeszcze jedną: rewelacyjnie niską ceną – 230 zł.