AMD Athlon II X2 255

AMD oferuje niezwykle atrakcyjne ceno a przy tym nowoczesne i wydajne procesory. Odnowione Athlony w drugiej wersji posiadają wiele zalet a ich wydajność wystarczy dużej grupie użytkowników. Athlon II X2 250 jest o czterdzieści złotych droższy od niższego modelu i jednocześnie minimalnie od niego wydajniejszy.

Opisywany procesor cechuje się częstotliwością pracy zegara wynoszącą 3100 MHz. Wykonano go w technologii 45 nanometrów. Jest to układ dwurdzeniowy, wyposażony w pamięć cache dwóch poziomów: L1 oddzielna dla każdego rdzenia po pojemności 128 KB (łącznie 256 KB)i L2, także oddzielna, o pojemności 512 KB (łącznie 1024 KB). W procesorze znajduje się mostek północny o częstotliwości pracy 2000 MHz.

Zintegrowany kontroler pamięci obsługuje zarówno moduły DDR3 jak i DDR2. Te pierwsze mogą pracować z częstotliwością do 1066 MHz, drugie do 1600 MHz. Dzięki temu procesor może pracować na płytach głównych z podstawkami AM3, AM2+ a nawet AM2, choć w tym ostatnim przypadku część jego możliwości nie będzie w pełni wykorzystywana, co jednak nie ma dużego wpływu na wydajność systemu.

Athlon II X2 255 nie ma wielkiego zapotrzebowania na energię. Platforma z tym procesorem pobierała w spoczynku 107 W mocy, w teście Cinebench10 184 W, a w PTBoats, gdzie intensywnie wykorzystywana jest karta graficzna – 251 W.

Wydajność układu jest zupełnie przyzwoita i nieco wyższa niż w Athlonie II X2 245. Mniej wymagającym użytkownikom wystarczy ona do wszystkich zadań a przesiadka z jednego ze starszych Athlonów z niższym zegarem będzie wyraźnie odczuwalna.

Układ znakomicie się podkręcał. Po podniesieniu napięcia zasilania do 1,5 V uzyskaliśmy częstotliwość pracy wynoszącą 3859 MHz. Nawet przy wykorzystaniu standardowego chłodzenia układ pracował stabilnie przy tej częstotliwości przez długi czas.

Testowany AMD Athlon II X2 255 kosztuje około 270 zł. Za tą cenę dostaje się wydajny, nowoczesny, bardzo elastyczny w doborze platformy procesor nadający się do wszystkich amatorskich i domowych zastosowań.