AMD Athlon II X3 425

Zalety:

  • Niezwykle atrakcyjna cena procesora
  • Niska cena całej platformy
  • Trzy rdzenie
  • Dobra wydajność
  • Niski pobór mocy

Wady:

  • Brak

Athlon II X3 425 jest nowym procesorem AMD. Firma wykorzystuje legendarną nazwę i najnowsze, znane z Phanoma II rozwiązania, jednocześnie utrzymując bardzo przystępną cenę układu.

Trzyrdzeniowy Athlon powstaje w procesie technologicznym 45 nm. Maksymalny mnożnik procesora to x13,5 tak więc pracuje on z częstotliwością 2700 MHz. Procesor wyposażono w dwa poziomy pamięci cache, oddzielnej dla każdego z rdzeni. Cache L1 ma pojemność 384 KB (po 128 KB dla rdzenia) a cache L2 1526 KB czyli po 512 KB na każdy rdzeń. W odróżnieniu od Phenomów brak tutaj współdzielonej pamięci cache L3. Mostek północny procesora pracuje domyślnie z częstotliwością 2000 MHz.

Ogromną zaletę najnowszych procesorów AMD jest ich elastyczność co do platformy na jakiej można je montować i Athlon II nie jest tutaj wyjątkiem. Zintegrowany w procesorze kontroler pamięci radzie sobie zarówno z modułami DDR2 jak i DDR3. Procesor może pracować na płytach z podstawkami AM2, AM2+ i AM3 – pełnię swoich możliwości ukazuje na dwóch ostatnich.

Dobrze działają funkcje oszczędzania energii – platforma z Athlonem , pobierała w spoczynku zaledwie 112 W mocy. Pod obciążeniem w CineBench10 było to 195 W a w PT Boats 259 W. Nie zdążyliśmy sprawdzić na ile da się podkręcić ten konkretny układ, ale doświadczenia wyciągnięte z testu Athlona II X3 435 napawają optymizmem. Wartości rzędu 3,7 GHz powinny być osiągane bez większych przeszkód. Jedynym problemem jest tutaj zablokowany mnożnik i konieczność podkręcania przez podnoszenie wartości HTT, wymagająca dobrej płyty i sporych umiejętności.

W testach wydajności nowy Athlon sprawdził się znakomicie. Okazuje się, że wystarcza on do wszystkich zastosowań radząc sobie zarówno w aplikacjach wymagających wysokiej częstotliwości zegara jak i w tych preferujących pracę na wielu rdzeniach. Na dziś Athlon II X2 425 jest jedną z lepszych propozycji w niższym segmencie cenowym. Łączy bardzo dobrą wydajność z nowoczesną konstrukcją, rozsądnym poborem mocy i ogromną elastycznością platformy. Nadaje się doskonale zarówno do budowy nowego komputera od podstaw jak i unowocześnienia starszego sprzętu dysponującego odpowiednią podstawką.