AMD Athlon II X3 440

Specjalnością AMD, nie spotykaną u rywala tej firmy czyli Intela, są procesory trzyrdzeniowe. AMD Athlon II X3 440 to jeden z najnowszych układów tego typu. Łączy on dobrą wydajność z bardzo przystępną ceną i charakterystyczną dla AMD elastycznością w doborze platformy.

Wykonany w technologii 45 nm procesor wyposażono w trzy aktywne rdzenie i dwa poziomy pamięci cache. Częstotliwość pracy procesora to 3000 MHz. Pamięć cache L1 ma pojemność 128 KB dla każdego z rdzeni (łącznie 384 KB), a L2 po 512 KB na rdzeń (łącznie 1536 KB). W obu przypadkach pamięć jest oddzielna dla każdego rdzenia, brak pamięci wspólnej. Układy AMD posiadają mostek północny o częstotliwości pracy 2000 MHz.

Zintegrowany kontroler pamięci obsługuje moduły DDR2 o częstotliwości pracy do 1066 MHz i DDR3 o częstotliwości pracy do 1600 MHz. Jest to jedna z podstaw sukcesu procesorów AMD. Dzięki temu można je montować nie tylko na najnowszych płytach z podstawką AM3, ale i starszych z AM2+, a nawet zupełnie już leciwych z podstawką AM2, o ile tylko producent przygotuje odpowiednią wersję BIOS-u. Warto zauważyć, że kontroler pamięci jest rzeczywiście zintegrowany w układzie, a nie jak w przypadku Intela jedynie osobnym układem w jednej obudowie z rdzeniami.

Wydajność Athlona II X3 440 można ocenić na co najmniej dobrą. Procesor sprawdza się we wszystkich zadaniach – i tych wymagających wysokiej częstotliwości i podczas pracy w aplikacjach preferujących środowisko wielordzeniowe, choć w tym drugim przypadku da się zauważyć pewne odstępstwa od normy.

Pobór mocy platformy z testowanym procesorem kształtował się na poziomie 119 W w spoczynku, poprzez 174 W w teście Cinebench10, aż po 268 W teście PTBoast gdzie intensywnie wykorzystywana jest karta graficzna.

Okazuje się także, że w Athlonie drzemią pewne ukryte pokłady mocy. Po podniesieniu napięcia do 1,525 V procesor mógł pracować długotrwale i stabilnie z częstotliwością 3660 MHz. Wymagało to ustawienia wartości HTT na 244 MHz. Podkręcanie Athlona wymaga kontroli wielu mnożników i częstotliwości gdyż procesor ma zablokowaną maksymalna wartość mnożnika (do x15).

AMD Athlon II X3 440 jest trzyrdzeniowym procesorem sprawdzającym się we wszelkiego typu zadaniach. Co więcej, może on posłużyć nie tylko do budowy nowego komputera, ale i do upgrade’u starszego sprzętu z odpowiednią podstawką. W tej sytuacji cena 320 zł jest co najmniej atrakcyjna.