AMD Athlon II X4 620

Zalety:

  • Niezwykle atrakcyjna cena procesora
  • Niska cena całej platformy
  • Cztery rdzenie
  • Dobra wydajność
  • Niski pobór mocy

Wady:

  • Brak

Procesory 4-rdzeniowe kojarzone były dotychczas z produktami do komputerów droższych, przeznaczonych dla odbiorców korzystających z aplikacji multimedialnych, graficznych potrafiących wykorzystać potencjał drzemiący w nowoczesnych CPU. AMD wprowadzając do oferty pierwsze 4-rdzeniowe Athlony II X4 przełamuje ten stereotyp oferując w cenie 355 zł procesor 4-rdzeniowy dla przeciętnego Kowalskiego.

Procesor wykonano w technologii 45 nm. Jak wszystkie nowe układy AMD może on pracować z pamięciami DDR2 lub DDR3, dzięki czemu będzie działał na płytach z podstawkami AM2+ i AM3. Powinien działać nawet na starych AM2 o ile tylko zostanie rozpoznany przez BIOS. Układ pracuje na łączu HT 3.0. HTT to stałe dla wszystkich układów 200 MHz zaś mnożnik ma wartość x13. Daje to zegar procesora 2600 MHz – wystarczająco dużo do większości zastosowań. Procesor posiada mostek północny dzięki czemu taktowanie pamięci jest niezależne od jego zegara. Obsługuje pamięci DDR2 do 1066 MHz oraz DDR3 do 1333 MHz. Ma dwa poziomy pamięci cache. W obu przypadkach pamięć jest oddzielna dla każdego rdzenia. Cache L1 ma pojemność 256 KB (po 64 KB na rdzeń) a cache L2 – 2048 KB (po 512 KB na rdzeń).

Układ wykazał się dość niskim poborem mocy. Wyświetlając pulpit cała platforma pobierała zaledwie 118 W mocy, podczas testu Cinebench 10 – 219 W zaś w PT Boats 252 W. Wydajność układu jest zupełnie niezła – wprawdzie nie bije on rekordów, ale w domowych zastosowaniach sprawdzi się na pewno, nawet jeśli użytkownik będzie korzystał z komputera jako platformy do gier. Procesor dysponuje także sporym zapasem mocy. Udało się go podkręcić do 3380 MHz przy napięciu 1,5 V , wykorzystując do tego standardowy układ chłodzenia.

Mocnym atutem AMD jest przystępna cena procesora. Pod tym względem opisywany układ wypada znakomicie - 355 zł za czterordzeniowy procesor o takiej wydajności to bardzo korzystna cena. Co więcej w ofercie do niego jest mnóstwo znakomitych płyt z bardzo udanymi chipsetami AMD. Wróżymy sukces tej linii Athlonów i polecamy je wszystkim użytkownikom szukającym procesorów o świetnej relacji wydajności do ceny.

AMD Phenom II X4 905e potwierdził wszystkie pokładane w nim nadzieje i jednocześnie zaprzeczył obawom. Jest to procesor bardzo wydajny, potrzebujący stosunkowo niewiele prądu a do tego znakomicie się podkręca. W sumie – kolejny materiał na rynkowy przebój.