AMD Athlon II X4 635

Czterordzeniowe procesory ujawniają swoje zalety w aplikacjach, które potrafią wykorzystać ich możliwości. AMD Athlon II X4 635 to jeden z najnowszych czterordzeniowców na rynku. Cechuje go dobra wydajność, nowoczesne rozwiązania, możliwość instalowania na różnych płytach głównych i atrakcyjna cena.

Athlon II X4 635 tak jak wszystkie procesory z tej serii wykonywany jest w procesie technologicznym 45 nm. Ten czterordzeniowy procesor wyposażono w pamięć cache dwóch poziomów: L1 oddzielną dla każdego rdzenia o pojemności 128 KB (łącznie 512 KB) i L2 również oddzielną dla każdego rdzenia, o pojemności 512 KB (łącznie 2048 KB). Częstotliwość pracy rdzeni procesora to 2900 MHz, a jego mostka północnego - 2000 MHz.

Procesor wyposażono w zintegrowany kontroler pamięci mogący obsłużyć moduły DDR3 i DDR2. Te pierwsze mogą pracować z częstotliwością do 1600 MHz, a drugie do 1066 MHz. Cecha ta pozwala instalować procesor na płytach głównych z podstawkami AM3, AM2+ a także AM2, choć wówczas część jego możliwości nie będzie w pełni wykorzystywana.

Athlon II X4 635 potrzebuje znacznie więcej mocy niż układy dwurdzeniowe, ale mimo wszystko są to wielkości mieszczące się w granicach rozsądku. Cała platforma pobierała w spoczynku 118 W mocy, w teście Cinebench10 217 W, a w PTBoats 278 W.

Testy wykazały, że wydajność procesora jest bardzo dobra. Szczególnie wykazuje się on podczas pracy a aplikacjach wykorzystujących wszystkie cztery rdzenie, choć dzięki relatywnie wysokiemu zegarowi sprawdza się także w tych, które pracują tylko na jednym rdzeniu.

Podatność układu na podkręcanie jest bardzo dobra. Z wykorzystaniem standardowego coolera, po podniesieniu napięcia do 1,5 V procesor pracował stabilnie przez długi czas z częstotliwością aż 3698 MHz.

Athlon II X4 635 wywarł na nas bardzo dobre wrażenie. Jest to układ nowoczesny i wydajny, a do tego da się go zamontować nawet na leciwej płycie głównej, znakomicie więc nadaje się do upgrade’u starego komputera. Przy tylu zaletach cena około 460 zł nie wydaje się być wygórowana.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: