AMD Athlon II X4 635

Czterordzeniowe procesory ujawniają swoje zalety w aplikacjach, które potrafią wykorzystać ich możliwości. AMD Athlon II X4 635 to jeden z najnowszych czterordzeniowców na rynku. Cechuje go dobra wydajność, nowoczesne rozwiązania, możliwość instalowania na różnych płytach głównych i atrakcyjna cena.

Athlon II X4 635 tak jak wszystkie procesory z tej serii wykonywany jest w procesie technologicznym 45 nm. Ten czterordzeniowy procesor wyposażono w pamięć cache dwóch poziomów: L1 oddzielną dla każdego rdzenia o pojemności 128 KB (łącznie 512 KB) i L2 również oddzielną dla każdego rdzenia, o pojemności 512 KB (łącznie 2048 KB). Częstotliwość pracy rdzeni procesora to 2900 MHz, a jego mostka północnego - 2000 MHz.

Procesor wyposażono w zintegrowany kontroler pamięci mogący obsłużyć moduły DDR3 i DDR2. Te pierwsze mogą pracować z częstotliwością do 1600 MHz, a drugie do 1066 MHz. Cecha ta pozwala instalować procesor na płytach głównych z podstawkami AM3, AM2+ a także AM2, choć wówczas część jego możliwości nie będzie w pełni wykorzystywana.

Athlon II X4 635 potrzebuje znacznie więcej mocy niż układy dwurdzeniowe, ale mimo wszystko są to wielkości mieszczące się w granicach rozsądku. Cała platforma pobierała w spoczynku 118 W mocy, w teście Cinebench10 217 W, a w PTBoats 278 W.

Testy wykazały, że wydajność procesora jest bardzo dobra. Szczególnie wykazuje się on podczas pracy a aplikacjach wykorzystujących wszystkie cztery rdzenie, choć dzięki relatywnie wysokiemu zegarowi sprawdza się także w tych, które pracują tylko na jednym rdzeniu.

Podatność układu na podkręcanie jest bardzo dobra. Z wykorzystaniem standardowego coolera, po podniesieniu napięcia do 1,5 V procesor pracował stabilnie przez długi czas z częstotliwością aż 3698 MHz.

Athlon II X4 635 wywarł na nas bardzo dobre wrażenie. Jest to układ nowoczesny i wydajny, a do tego da się go zamontować nawet na leciwej płycie głównej, znakomicie więc nadaje się do upgrade’u starego komputera. Przy tylu zaletach cena około 460 zł nie wydaje się być wygórowana.