AMD FX-8150

AMD FX-8150 to nowy procesor AMD, który charakteryzują się zupełnie nowym podejściem do tematu wielordzeniowości. Nie spotkamy tu bowiem zwykłych rdzeni, a rozbudowane moduły wyposażone w kilka jednostek obliczeniowych. Sprawdzamy, czy rozwiązanie te ma szansę pokonać swoich głównych rywali - procesory Intel Core i5 2500K oraz Core i7 2600K.

Zupełnie nowa architektura

AMD FX-8150 jest pierwszym procesorem opartym o zupełnie nową architekturę Bulldozer. Składa się on z czterech modułów, a w każdym z nich możemy znaleźć po dwa rdzenie. Łatwo możemy policzyć, że najnowsza jednostka AMD jest jednostką ośmiordzeniową. Ale czy na pewno?

Nie do końca. Jak widać na obrazku, mamy tutaj do czynienia z dwoma jednostkami obliczeniowymi (które AMD nazywa rdzeniami) mającymi dostęp do współdzielonych jednostek innego typu. Należą do nich Fetcher (jednostka pobierająca instrukcje i dane), dekoder instrukcji, Floating Point Pipelines (potok jednostek zmiennoprzecinkowych) oraz pamięć cache drugiego poziomu (L2).

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze

Oprócz tego nowa koncepcja budowy procesora przyniosła dodatkową korzyść, a mianowicie mniejszy rozmiar procesora, dzięki czemu koszt wytworzenia pojedynczej jednostki jest niższy.

Więcej informacji na temat architektury Bulldozer znajdziecie w poświęconym jej dłuższym artykule. Opisaliśmy tam inne nowości, które znajdziecie w procesorach Bulldozer. Artykuł na jego temat znajdziecie też w grudniowym numerze PCWorlda.

Budowa

AMD FX-8150 to konstrukcja czteromodułowa (ośmiordzeniowa). Charakteryzuje się ona taktowaniem 3,6GHz, które może być podwyższone za pomocą trybu Turbo. Jeśli używana przez nas aplikacja wykorzystuje od jednego do czterech rdzeni, maksymalne taktowanie wyniesie aż 4,2GHz. Jeśli zaś jest ona w stanie wykorzystać nawet osiem rdzeni, ich maksymalny zegar wyniesie 3,9GHz. Znajdziemy tu również po 2MB pamięci cache drugiego poziomu na moduł (łącznie 8MB) oraz 8MB współdzielonej między modułami pamięci cache trzeciego poziomu.

AMD FX-8150 charakteryzuje się TDP na poziomie 125W, co oznacza, że jest to procesor bardzo gorący. Z tego powodu AMD zdecydowało się do niego dołączyć chłodzenie wodne.

Konkurencja

Głównymi konkurentami testowanego dziś modelu są procesory Intel Core i7 2600K oraz Intel Core i5 2500K. AMD FX-8150 porównamy również do Phenoma X6, którego ma zastąpić.

Wyniki testów

AMD FX-8150
AMD FX-8150

AMD FX-8150 ma szansę wygrać z procesorami Intela tylko, gdy są wykorzystywane jego wszystkie atuty takie jak nowe instrukcje oraz wielordzeniowość. Oznacza to, że w grach przegrywa on z procesorami Intela i plasuje się na poziomie Phenoma II X6 1100T.

Pobór mocy

AMD FX-8150

AMD jest procesorem nowoczesnym, ale pewnych kwestii nie da się pominąć. Procesor wyposażony w osiem rdzeni musi być energożerny, tak jest też w tym przypadku.

Podkręcanie

AMD FX-8150 to procesor bardzo dobrze wypadający w testach podkręcania. Nam udało się uzyskać maksymalne taktowanie na poziomie 4,8GHz, co przełożyło się na 30% większą wydajność w teście Cinebench. Nie udałoby się to bez odblokowanego mnożnika, który ten procesor posiada. AMD postanowiła zadbać o overclockerów i umieściło odblokowany mnożnik we wszystkich procesorach z serii FX.

Wnioski

AMD FX-8150 jest konstrukcją bardzo dobrą, ale może ona konkurować z procesorami Intela tylko w aplikacjach wielowątkowych. W programach nie wykorzystujących czterech i więcej rdzeni, górą będą procesory Core i5 oraz i7. Nowy procesor AMD polecamy więc głównie profesjonalistom posiadającym już płytę główną z socketem AM3 lub AM3+. Będą oni mogli otrzymać wysoką wydajność minimalnym kosztem.

Warto też pamiętać o tym, że ten stan rzeczy może być wynikiem zbyt nowej architektury, której nie mogą wykorzystać obecnie dostępnie programy. Jeśli okaże się, że siła Phenomów nagle wzrośnie, na pewno Was o tym poinformujemy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: