AMD Phenom II X2 550 Black Edition

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność w aplikacjach korzystających z jednego i dwóch rdzeni
  • Doskonale się podkręca
  • Bardzo łatwy do podkręcania dzięki odblokowanemu mnożnikowi

Wady:

  • Brak

Dwurdzeniowe Phenomy zapowiadano już od dawna jednakże ich wprowadzenie nie miało większego sensu w przypadku technologii 65 nm. Obecnie po przejściu na 45 nm i wprowadzeniu Phenomów II AMD uzupełnia swoją ofertę także o takie układy. Do popularnych Phenomów II X4 i X 3 dołączyły więc Phenomy II X2. Sprzwdziliśmy jak sprawuje się model 550 Black Edition.

Dwurdzeniowe Phenomy zapowiadano już od dawna jednakże ich wprowadzenie nie miało większego sensu w przypadku technologii 65 nm. Obecnie po przejściu na 45 nm i wprowadzeniu Phenomów II AMD uzupełnia swoją ofertę także o takie układy. Do popularnych Phenomów II X4 i X 3 dołączyły więc Phenomy II X2. Sprzwdziliśmy jak sprawuje się model 550 Black Edition. Duża liczba rdzeni w Phenomach II X4 i X3 doskonale sprawdzała się w aplikacjach potrafiących pracować na wszystkich z nich. Niestety, w tej grupie nie znajduje się zbyt wiele gier, których silniki przystosowane są do pracy z więcej niż dwoma rdzeniami. Co za tym idzie, w grach wciąż bardziej liczy się częstotliwość pracy rdzeni niż ich liczba. Właśnie naprzeciw takim programom wychodzi Phenom II X2 550 Black Edition. Jego nominalna częstotliwość pracy wynosi aż 3100 MHz. Pozwala to na bardzo sprawną obsługę gier i jednocześnie dobrą obsługę oprogramowania innego typu. Procesor posiada trzy poziomy pamięci cache: L1 – pojemność 64 KB na każdy rdzeń (w sumie 128 KB), L2 – 512 KB na każdy rdzeń (w sumie 1024 KB) i L3 wspólną dla obu rdzeni, o pojemności aż 6144 KB. To kolejna cech, która powinna pomóc w grach.

Testy poboru mocy przeprowadzone na platformie z pamięciami DDR2 wykazały, że apetyt na prąd jest spory choć wyraźnie niższy niż w Athlonie 7850 Black Edition. Wydajność układu zgodnie z oczekiwaniami była bardzo dobra w aplikacjach wymagających wysokiej częstotliwości pracy rdzenia i nieco gorsza w tych potrafiących korzystać z więcej niż dwóch rdzeni.

Sporo obiecywaliśmy sobie po próbach podkręcania układu i nie zawiódł on naszych oczekiwań. Przede wszystkim podkręcanie jest bardzo łatwe dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Wystarczy tylko zwiększenie jego wartości i napięcia zasilania procesora. W ten sposób po podbiciu napięcia do 1,55 V (testy przeprowadzane na chłodzeniu powietrznym) uzyskaliśmy stabilną częstotliwość pracy wynoszącą aż 3800 MHz.

Wprowadzony jako rywal dla procesorów Intel Core 2 Duo, AMD Phenom II X2 doskonale poczyna sobie w testach. W niczym nie ustępuje rywalom, jest wydajny, doskonale się podkręca, jest także stosunkowo tani. Czasy łatwego rynku dla Intela zaczynają mijać, z czego klienci powinni się tylko cieszyć – oznacza to większą rywalizację i niższe ceny.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier