AMD Phenom II X2 555 Black Edition

Procesory AMD Phenom stoją w hierarchii firmy nieco wyżej od Athlonów. Są też od nich droższe. W zamian za to oferują dodatkową pamięć cache i w wersjach Black Edition, szczególnie ceniony przez entuzjastów komputerów, odblokowany mnożnik. Do tej grupy procesorów należy właśnie AMD Phenom II X2 555 Black Edition.

Jak sama nazwa wskazuje opisywany procesor to układ dwurdzeniowy. Nominalna częstotliwość pracy zegara wynosi tutaj 3200 MHz, ale odblokowany mnożnik pozwala na niezwykle łatwe podkręcanie. Procesor posiada pamięć trzypoziomową pamięć cache: L1 ma pojemność 128 KB i jest oddzielna dla każdego rdzenia (łącznie jest jej 512 KB), cache L2 także jest oddzielna dla każdego rdzenia i ma pojemność 512 KB (łącznie 2048 KB), zaś pamięć cache L3 jest już wspólna dla wszystkich rdzeni i ma pojemność 6144 KB.

Układ posiada mostek północny o częstotliwości pracy 2000 MHz. Podobnie jak w innych nowych procesorach AMD także i tutaj zintegrowany kontroler pamięci obsługuje zarówno moduły DDR2 o częstotliwości pracy do 1066 MHz, jak i DDR3 o częstotliwości pracy do 1600 MHz. Dzięki temu Phenoma można zamontować na płytach z podstawkami AM3, AM2+ i AM2. Ta ostatnia platforma wniesie pewne ograniczenia, ale nie mają one dużego wpływu na wydajność.

Phenom II X2 555 Black Edition jest wydajnym procesorem – radzi sobie we wszystkich zadaniach. Pamięć cache trzeciego poziomu szczególnie pomaga w grach.

Układ zużywa też więcej prądu niż odpowiednie Athlony. Platforma w stanie spoczynku pobierała 128 W, w teście Cinebench10 183 W, a w PTBoats 289 W.

Phenom II X2 555 BE nie zawiódł podczas podkręcania. Przede wszystkim dzięki odblokowanemu mnożnikowi było ono bardzo łatwe – nie wymagało kontroli innych częstotliwości, mnożników i napięć poza samym procesorem. Udało nam się zwiększyć częstotliwość pracy układu do 4000 MHz, wykorzystując tylko chłodzenie powietrzem. Wymagało to jednak sporego podbicia napięcia zasilającego – do 1,6 V, ale komputer pracował całkowicie stabilnie.

AMD Phenom II X2 555 Black Edition to procesor dla mniej zamożnych, ale wymagających użytkowników. Kosztuje 350 zł, oferuje dobrą wydajność, szczególnie w grach i daje się niezwykle łatwo podkręcać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: