AMD Phenom II X3 705e

Procesor AMD Phenom II okazał się rynkowym strzałem w dziesiątkę. Szybko zdobył duże grono klientów, pozwalając po kilku bardzo słabych latach nawiązać AMD walkę z Intelem. Obecnie firma wprowadza na rynek kilka nowych modeli tego układu. Jednym z nich jest Phenom II X3 705e wykonany w technologii 45 nm i taktowany z częstotliwością 2,5 GHz.

Jak wszystkie Phenomy II także i ten został wykonany w technologii 45 nm. Dodatkowo obniżono w nim standardowe napięcie zasilania podczas pracy z obciążeniem. Obecnie wynosi ono zaledwie 1,15 V. Dzięki temu zabiegowi zmniejszono TDP procesora do 65 W co uwzględniając jego trzy aktywne rdzenie pozwala zaliczyć go do linii energooszczędnej.

Układ wyposażono w trzy poziomy pamięci cache. Cache L1 jest oddzielna dla każdego rdzenia i ma pojemność 64 KB (łącznie 192 KB). Podobnie funkcjonuje pamięć cache L2 – na każdy rdzeń przypada 512 KB (łącznie 1536 KB). Pamięć cache L3 jest natomiast wspólna dla wszystkich rdzeni i ma pojemność aż 6144 KB. Układ pracuje z mnożnikiem 12,5 co daje częstotliwość pracy 2500 MHz (wartość HTT – 200 MHz). Częstotliwość HT tego procesora to 2000 MHz. Z taką samą szybkością działa jego mostek północny. Procesor może pracować zarówno na płytach z gniazdami DDR2 jak i DDR3.

Testy wykazały, że wydajność układu jest bardzo dobra co pozwala używać go do wszystkich, nawet wymagających zadań. W stosunku do starszych Phenomów obniżono pobór mocy, ale zysk nie jest duży i wynosi maksymalnie kilkanaście Wat dla całej platformy.

Układy energooszczędne zazwyczaj słabo nadają się do podkręcania. Testowany procesor nie pozwalał nawet na zwiększenie napięcia zasilania powyżej 1,35 V. W tej sytuacji nie spodziewaliśmy się osiągnąć zbyt wiele. I tutaj układ wprawił w zdumienie – mimo niskiego napięcia – 1,35 V pracował stabilnie z częstotliwością aż 3650 MHz. To rewelacyjny rezultat. Niestety zablokowany mnożnik sprawia, że podkręcanie jest trudne i wymaga kontrolowania bardzo wielu ustawień. Stawia duże wymagania także płycie główniej np.: niezbędne była wartość HTT aż 310 MHz.

AMD Phenom II X3 705e to jeden z najlepszych procesorów na rynku. Nie dość, że jest bardzo wydajny, ma umiarkowane zapotrzebowanie na moc to jeszcze, mimo swoich ograniczeń rewelacyjnie się podkręca i jest stosunkowo niedrogi. Doskonała propozycja dla wymagających użytkowników.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: