AMD Phenom II X3 720 Black Edition

Zalety:

  • Znakomita wydajność
  • Dobrze się podkręca
  • Odblikowany mnożnik
  • Przystępna cena
  • Skuteczne funkcje oszczędzania energii

Wady:

  • Standardowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu

Ceny pamięci DDR2 i DDR3 wprawdzie jeszcze się nie wyrównały, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo to nastąpi. Tym samym bardzo wzrasta atrakcyjność płyt głównych i procesorów mogących współpracować z nowszym standardem. Naprzeciw temu wychodzi AMD prezentując procesory Phenom II pracujące z pamięciami DDR3. Umieszcza się je w podstawce nazywanej AM3.

W pierwszej kolejności trafiły do nas dwa modele – czterordzeniowy 810 i trzyrdzeniowy 720 Black Edition. Testy przeprowadziliśmy na nowych płytach głównych Asusa a ich wyniki okazały się zaskakujące. Phenom II X3 720 Black Edition to układ trzyrdzeniowy. Jego nominalny mnożnik ma wartość x14 (częstotliwość pracy 2800 MHz), ale jak we wszystkich procesorach BE nie został on zablokowany co daje teoretycznie możliwość łatwego podkręcania. Procesor wyposażono w trzy poziomy pamięci cache – L1 – oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 64 KB (łącznie 192 KB), L2 – oddzielna dla każdego rdzenia o pojemności 512 KB (łącznie 1536 KB) i L3 wspólną dla wszystkich rdzeni, o pojemności 6144 KB. Procesor pracuje na łączu HT 2000 MHz . Z tą samą częstotliwością pracuje jego mostek północny. Wartość TPD procesora to 95 W, ale dzięki zaawansowanym funkcjom oszczędzania energii charakteryzuje się on bardzo niskim poborem mocy, zwłaszcza w czasie trybie idle.

Co ciekawe procesor mimo zintegrowanego kontrolera pamięci może pracować zarówno na płytach z DDR2 jak i DDR3. Testy wykazały, że kosztujący około 600 zł układ charakteryzuje się znakomitą wydajnością. Jedynie w próbach konwersji plików graficznych wypadł nieciekawie. W pozostałych zazwyczaj wygrywał nawet ze znacznie droższym rywalem od Intela – Core 2 Duo E8600. Na uwagę zasługują bardzo dobre wyniki w grach, będące dotąd piętą achillesową układów AMD. Kolejną słabością AMD była do niedawna podatność układów na podkręcanie. Jak widać po uzyskanych przez nas wynikach, także i to firma ma już za sobą. Bez problemów, po podniesieniu napięcia zasilającego do 1,55 V, procesor pracował stabilnie z mnożnikiem x19 co dało zegar o szybkości 3800 MHz.

AMD Phenom II X3 720 Black Edition to układ zapowiadający nadejście trudniejszych czasów dla Intela. Stanowi rozwiązanie co najmniej równorzędne dla szybkich dwurdzeniowych układów tej firmy. Oferuje znakomitą wydajność, dobre funkcje oszczędzania energii, możliwość bardzo mocnego podkręcenia, uniwersalność (współpraca z dwoma typami pamięci) a przy tym jego cenę skalkulowano rozsądnie, nawet po uwzględnieniu bardzo wysokiego kursu dolara.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier