AMD Phenom II X4 810

Prezentując niedawno procesor Phenom II AMD zapowiedziało bardzo szybkie wprowadzenie wersji tych układów współpracujących z pamięciami DDR3 na płytach głównych z podstawką AM3. Obecnie mamy już możliwość sprawdzenia w akcji dwóch tego typu procesorów. Rodzinę czterordzeniowców reprezentuje Phenom II X4 810.

Prezentując niedawno procesor Phenom II AMD zapowiedziało bardzo szybkie wprowadzenie wersji tych układów współpracujących z pamięciami DDR3 na płytach głównych z podstawką AM3. Obecnie mamy już możliwość sprawdzenia w akcji dwóch tego typu procesorów. Rodzinę czterordzeniowców reprezentuje Phenom II X4 810. Opisywany procesor będzie najprawdopodobniej najniżej taktowanym z nowej serii. Jego mnożnik ma wartość x13 co daje w efekcie częstotliwość pracy 2600 MHz. Niestety mnożnika procesora nie da się zwiększyć co bardzo komplikuje proces podkręcania. Procesor dysponuje trzema poziomami pamięci cache – L1 – oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 64 KB (łącznie 256 KB), L2 – oddzielna dla każdego rdzenia o pojemności 512 KB (łącznie 2048KB) i L3 wspólną dla wszystkich rdzeni, o pojemności 4096 KB. Częstotliwość pracy łącza HT i mostka północnego procesora wynoszą 2000 MHz. Wartość TDP układu to 95 W. Zablokowany mnożnik to nie jedyne ograniczenie wprowadzone w tym procesorze – także napięcia zasilania nie daje się zwiększyć powyżej 1,45 V (na naszej płycie testowej, wg AMD powinno to być 1,55 V).

Wydaje się, że obecne rywalem opisywanego procesora jest najtańszy z "Quadów" Intela czyli Core 2 Quad Q8200. Większość wyników testów wypada w obu przypadkach bardzo podobnie, ale Phenom II uzyskuje przewagę w grach. To zaskakujące gdyż do tej pory układy AMD sprawdzały się dość średnio w tym zastosowaniu. Wyniki benchmarków syntetycznych to już bardzo ostra walka.

Procesor AMD dzięki bardzo sprawnym funkcjom oszczędzana energii pobiera stosunkowo niewiele mocy, szczególnie podczas pracy bez obciążenia. Daje mu to pewną przewagę nad rywalem, który aby osiągnąć podobną sprawność wymaga wbudowania specjalnych funkcji w samą płytę główną.

Niestety, możliwości podkręcenia procesora, nie mogliśmy sprawdzić w pełni. Płyta użyta przez nas do testów domawiała współpracy z wartościami HTT powyżej 230 MHz. Powtórzymy próby gdy tylko uda się przekroczyć to ograniczenie.

AMD Phenom II X4 810 okazał się być bardzo udanym, wydajnym procesorem czterordzeniowym. Mimo ceny niżej niż konkurencyjny Intel Core 2 Quad Q8200, Phenom II często przewyższa rywala wydajnością choć istnieją też testy w których mu ustępuje. Podsumowując można napisać, że to dobry procesor dla każdego wymagającego wysokiej wydajności użytkownika, ale nie dla fana podkręcania.