AMD Phenom II X4 905e

Energooszczędne procesory cieszą się dziś dużym powodzeniem. Zazwyczaj w zamian za pewne niedogodności (jak niewielka podatność na overclocking) pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy podczas płacenia rachunków za prąd i stawiają mniejsze wymagania układom zasilającym na płycie głównej. Do takiej serii należy AMD Phenom II X4 905e. Sprawdziliśmy czy potwierdza on przytoczone wyżej reguły.

Energooszczędne procesory cieszą się dziś dużym powodzeniem. Zazwyczaj w zamian za pewne niedogodności (jak niewielka podatność na overclocking) pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy podczas płacenia rachunków za prąd i stawiają mniejsze wymagania układom zasilającym na płycie głównej. Do takiej serii należy AMD Phenom II X4 905e. Sprawdziliśmy czy potwierdza on przytoczone wyżej reguły. Procesor wykonany w 45 nm procesor charakteryzuje się obniżonym w stosunku do zwykłych układów napięciem zasilania – obecnie wynosi ono podczas pracy z obciążeniem 1,15 V. TDP zmniejszono do 65 W – czyli takiej samej wartości jak układ Phenom II X3 705e. Różnica jest jednak taka, że że opisywany procesor posiada aktywne cztery rdzenie, a nie trzy jak w wersji X3.

Procesor wyposażono w trzy poziomy pamięci cache. Cache L1 - oddzielna dla każdego rdzenia o pojemności 64 KB (łącznie 256 KB), cache L2 –o pojemności 512 KB na każdy rdzeń (łącznie 2048 KB) i pamięć cache L3, wspólna dla wszystkich rdzeni o pojemności aż 6144 KB. Układ pracuje z mnożnikiem 12,5 co daje częstotliwość pracy 2500 MHz (wartość HTT – 200 MHz). Częstotliwośc HT tego procesora to 2000 MHz. Z taką samą szybkością działa jego mostek północny. Procesor może pracować zarówno na płytach z gniazdami DDR2 jak i DDR3. My przeprowadziliśmy testy na platformie z pamięciami DDR3

Wydajność Phenoma okazała się być bardzo dobra. Można go polecić do wszystkich domowych zadań, także tych wymagających. Cztery rdzenie sprawdzają się najlepiej w aplikacjach potrafiących pracować na wszystkich z nich. Niestety, w tej grupie jest jak na razie bardzo mało gier.

Pobór mocy okazał się za to bardzo niski, zwłaszcza jak na układ czterordzeniowy. Dokładne wyniki pomiarów znajdziecie w tabeli.

W przeciwieństwie do Phenoma II X3 705e w modelu X4 905e nie znaleźliśmy ograniczenia wysokości napięcia zasilania. Ponieważ testy podkręcania przeprowadzamy na chłodzeniu powietrznym górną granicę napięcia ustaliliśmy na 1,55 V. Jak się okazuje układ jest bardzo podatny na overclocking. Przy napięciu 1,55 V uzyskaliśmy stabilną częstotliwość pracy wynoszącą aż 3750 MHz. Niestety zablokowany mnożnik stawia bardzo wysokie wymagania wobec płyty i wymaga dużych umiejętności od overclokera.

AMD Phenom II X4 905e potwierdził wszystkie pokładane w nim nadzieje i jednocześnie zaprzeczył obawom. Jest to procesor bardzo wydajny, potrzebujący stosunkowo niewiele prądu a do tego znakomicie się podkręca. W sumie – kolejny materiał na rynkowy przebój.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: