AMD Phenom II X4 925

Nieustanne udoskonalanie procesorów sprawia, że wciąż pojawiają się nowe modele. AMD Phenom II X4 925 to jak na razie najtańszy z odświeżonych Phenomów II. Jak na procesor za niespełna 500 zł dysponuje on bardzo dużymi możliwościami.

Nieustanne udoskonalanie procesorów sprawia, że wciąż pojawiają się nowe modele. AMD Phenom II X4 925 to jak na razie najtańszy z odświeżonych Phenomów II. Jak na procesor za niespełna 500 zł dysponuje on bardzo dużymi możliwościami.

W najnowszych Phenomach (stepping RB-C3) usprawniono funkcję oszczędzania energii dodając sprzętową obsługę C1E. Dzięki temu procesor powinien zużywać znacznie mniej energii podczas pracy z niskim obciążeniem. Usprawniono także obsługę pamięci DDR3, ale nie dotyczy to wydajności a możliwości bezproblemowej pracy z czterema modułami (poprzednie Phenomy powinny także działać w takich warunkach, jednak bez gwarancji producenta).

Phenom II X4 925 jest procesorem czterordzeniowym pracującym z częstotliwością 2,8 GHz. Maksymalna wartość mnożnika to x14. Wyższe wartości zostały zablokowane. Procesor dysponuje trzypoziomową pamiecią cache: L1 – 512 KB (oddzielna dla każdego rdzenia – 128 KB), L2 – 2048 KB (oddzielna dla każdego rdzenia – 512 KB), L3 – wspólna dla wszystkich rdzenia – 6144 KB. Mostek północny procesora pracuje z częstotliwością 2000 MHz.

Bardzo dobra wydajność układu sprawia, że znakomicie nadaje się on do wszelkich zastosowań – od gier po programy do dekodowania strumienia danych i obróbki graficznej. Brak odpowiednika wśród Phenomów ze starszym steppingiem nie pozwala na porównanie z nimi wydajności, ale testy układu Phenom II X4 965 BE pozwalają stwierdzić , że jest ona identyczna dla nowszych i starszych rozwiązań. Za to odpowiednie testy poboru mocy wykazują jej obniżenie w RB-C3 nawet o kilkadziesiąt Watów. Jest to widoczne podczas pracy pod obciążeniem i w spoczynku. Platforma z Phenomem II X4 925 pobierała w spoczynku 138 W mocy, w czasie testu CineBench10 228 W a w PT Boats 286 W.

Nie zdążyliśmy przeprowadzić testów podkręcania (dodamy je wkrótce), ale pod tym względem także powinno być bardzo dobrze – w zasiągu są stabilne wartości rzędu 3800 MHz.

AMD Phenom II X4 925 jest procesorem wydajnym, nowoczesnym i dysponujacym dużymi możliwościami. Kontroler pamięci pozwla na jego montaż na płytach z podstawkami AM3 i AM2+ (współpraca z DDR3 i DDR2), a nawet AM2. Dzięki temu układem mogą zainteresować się osoby skladające nowy komputer , ale i także chcące unowocześnić starszy sprzęt.