AMD Phenom II X4 955

Prezentując niedawno procesor Phenom II AMD zapowiedziało bardzo szybkie wprowadzenie wersji tych układów współpracujących z pamięciami DDR3 na płytach głównych z podstawką AM3. Obecnie mamy już możliwość sprawdzenia w akcji dwóch tego typu procesorów. Rodzinę czterordzeniowców reprezentuje Phenom II X4 810.

AMD zaprezentował najszybszy z oferowanych dotąd procesorów AMD – Phenom II X4 955. Podczas gdy Intel ponownie zaczyna słynne niegdyś rajdy po podstawkach AMD proponuje pozostanie przy znanych podstawkach AM2+ lub AM3 dodając do nich nieco nowych rozwiązań. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą unowocześnić komputer bez wymiany wszystkich podzespołów. Phenom II X4 955 przeznaczony jest do podstawki AM3. Oznacza to współpracę z pamięciami DDR3. Dzięki nowym narzędziom i BIOSom płyt głównych od teraz możliwa będzie obsługa pamięci DDR3 1600 MHz (dotąd 1333 MHz). Wraz z przejściem na wyższą częstotliwość RAM podnosi się także taktowanie mostka północnego procesora – do 2400 MHz (dotąd 2000 MHz). Przynajmniej to obiecuje AMD pod warunkiem zastosowania narzędzi AMD Overdrive w najnowszej wersji 3. Jednakże testy procesora przeprowadziliśmy przy standardowych ustawieniach – pamięci 1333 MHz i mostek północny 2000 MHz.

Procesor wykonano w technologii 45nm. Mnożnik ustawiono nominalnie na wartość x16 co przy częstotliwości HTT 200 MHz daje zegar procesora 3200 MHz, ale procesor nie ma zablokowanego w górę mnożnika, można więc tą wartość zwiększać. Nominalne napięcie pracy procesora to 1,35 V. Procesor to układ czterordzeniowy ze zintegrowanym kontrolerem pamięci. Phenom II X4 955 jest wyposażony w trzy poziomy pamięci cache – L1 oddzielna dla każdego z rdzeni o pojemności łącznej 256 KB (po 64 KB na rdzeń), L2 oddzielna dla każdego z rdzeni o łącznej pojemności 2048 KB (po 512 KB na rdzeń) i współdzielona pamięć cache L3 o pojemności 6144 KB. Wartość TDP procesora to 125 W.

W podstawowych testach wydajność układu okazała się być bardzo dobra. Oczywiście była wyższa niż nieco wolniejszego Phenoma II X4 940, choć różnice daje się wykryć tylko przy pomocy benchmarków, podczas użytkowania są one niewyczuwalne. Pobór mocy platformy jest niestety bardzo wysoki i wynosi odpowiednio 152 W bez obciążenia, 255 W podczas pracy benchmarku Cinebench 10 i 300 W podczas testu grą PT Boats. Odblokowany mnożnik sprawia, że podkręcanie procesora jest łatwe – jeśli dysponujemy dobra płytą główną, wystarczy tylko zwiększać wartość mnożnika i napięcie zasilania procesora. Już nominalnie szybki procesor udało się w pierwszej fazie, bez podnoszenia napięcia zasilania podkręcić do 3700 MHz (mnożnik x18,5) . Działał przy tym w pełni stabilnie. Następnie podnieśliśmy napięcie zasilania do 1,55 V czyli maksymalnego bezpiecznego na powietrznym chłodzeniu. Tak potraktowany procesor był zdolny do stabilnej pracy z częstotliwością 3900 MHz – uwzględniając podniesienie napięcia nie jest to wielki zysk, ale sama częstotliwość pracy procesora robi wrażenie.

Phenom II X4 955 to topowy układ AMD. Znakomita wydajność, dostosowanie do obecnych na rynku rodzajów podstawek (AM2+ i AM3), zapas mocy ujawniany podczas prób overclockingu i dość rozsądnie skalkulowana cena sprawiają, że dla najbardziej wymagających użytkowników będzie on doskonałym wyborem.