AMD Phenom II X4 965 Black Edition

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Atrakcyjna cena procesora
  • Niska cena całej platformy
  • Odblokowany mnożnik

Wady:

  • Duży pobór mocy

AMD Phenom II X4 965 Black Edition posiada wszystkie cechy by stać się przebojem wśród użytkowników gotowych zapłacić za najwyższą wydajność. Pracuje z taktowaniem 3,4 GHz, lecz bez większych problemów można go podkręcić o kolejne 400 MHz. Jego atutem jest cena zbliżona do 900 zł.

Od czasu wprowadzenia modeli Phenom II AMD święci na rynku tryumfy. Jednakże Intel ze swoimi Core i7 dość mocno odskoczył pod względem wydajności. Najszybszy model AMD ma szansę przewagę rywala zniwelować. Technicznie "965" jest identyczny z wcześniejszymi Phenomami II. Wykonano go w technologii 45 nm. Procesor posiada cztery rdzenie i zintegrowany kontroler pamięci, obsługujący zarówno moduły DDR3 jak i DDR2. Stworzono go głównie z myślą o instalacji w podstawce AM3. Trzy poziomy pamięci cache mają pojemność: cache L1: 256 KB – po 64 KB oddzielne dla każdego rdzenia, cache L2 – 2048 KB – po 512 KB dla każdego z rdzeni i cache L3: 6144 KB – wspólna dla wszystkich czterech rdzeni. Procesor pracuje na łączu HT o częstotliwości 2000 MHz, jego mostek północny jest taktowany zegarem 2000 MHz, zaś mnożnik to x 17, co oznacza, że częstotliwość pracy procesora to 3400 MHz. Procesor pracuje z pamięciami DDR3 o częstotliwości 1333 MHz, ale można tę wartość zwiększyć do 1600 MHz. Przy tak imponujących parametrach nie dziwi zwiększenie wartości TDP do 140 W.

Testy procesora przeprowadziliśmy na płycie AM3 z pamięciami 1333 MHz. Jak się okazuje jego wydajność jest znakomita. Procesor doskonale radzi sobie we wszystkich zadaniach. Jego cztery rdzenie sprawdzają się rewelacyjnie w aplikacjach potrafiących wykorzystać wszystkie w nich, a wysoki zegar pomaga w programach pracujących na jednym lub dwóch rdzeniach. Ma to oczywiście swoją cenę. Pobór mocy platformy testowej dochodził do 330 W.

Ponieważ testowany procesor to Black Edition, jego mnożnik nie został zablokowany. Sprawia to, że podkręcanie układu jest bardzo łatwe. My sprawdziliśmy do jakiej częstotliwości może on pracować w pełni stabilnie przy wykorzystaniu standardowego zestawu chłodzącego. Po podniesieniu napięcia zasilania do 1,55 V procesor pracował stabilnie z mnożnikiem x19 co dało zegar 3800 MHz. Bardzo ważną cechą w starciu z Intelem jest cena procesora, którą skalkulowano bardzo rozsądnie. Obecnie kosztuje on 910 zł. Do tego dochodzą niższe ceny płyt – solidną konstrukcję pod ten procesor można nabyć już za około 400 zł. Tutaj Intel nie ma żadnych szans. Oczywiście o sukcesie produktu i tak decydują nabywcy, ale AMD Phenom II X4 965 Black Edition posiada wszystkie cechy by stać się przebojem, przynajmniej wśród użytkowników gotowych zapłacić za najwyższą wydajność.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier