AMD Phenom II X6 1090T

AMD nie jest gorsze od Intela i również zaprezentowało swój konsumencki procesor 6-rdzeniowy - Phenom II X6. Do naszej redakcji pierwszy dotarł model Phenom II X6 1090T. Sześć rdzeni tego procesora to rozwinięcie koncepcji dostępnych już układów, ale z jednym dodatkowym rozwiązaniem. Procesor wyposażono w trzypoziomową pamięć cache.

AMD nie jest gorsze od Intela i również zaprezentowało swój konsumencki procesor 6-rdzeniowy - Phenom II X6. Do naszej redakcji pierwszy dotarł model Phenom II X6 1090T. Sześć rdzeni tego procesora to rozwinięcie koncepcji dostępnych już układów, ale z jednym dodatkowym rozwiązaniem. Procesor wyposażono w trzypoziomową pamięć cache. Nowa pamięć cache trzeciego poziomu jest wspólna dla wszystkich rdzeni i ma pojemność 6144 KB.

Zintegrowany kontroler pamięci obsługuje moduły DDR2 i DDR3 dzięki czemu procesor jest niezwykle elastyczny co do platformy na jakiej można go osadzić. Będą to zarówno najnowsze płyty AM3, jak i starsze AM2+ a nawet AM2 – wszystko zależy od udostępnienia nowego BIOS-u przez producenta płyty. Nowością jest wprowadzenie w układach AMD trybu Turbo, dzięki któremu zwiększa się mnożnik procesora. Testowany Phenom II X6 1090T pracował z częstotliwością nominalną 3200 MHz używając wszystkich rdzeni, podbijał częstotliwość do 3500 MHz podczas używania trzech rdzeni i do 3600 MHz gdy czynny był tylko jeden rdzeń. Nie jest to jednak wartość stała gdyż sposoby pracy trybu Turbo możemy ustawiać samodzielnie dzięki nowym narzędziom AMD OverDrive.

AMD jest wydajne

Testy wykazały, że taktyka AMD sprawdza się doskonale – procesor rywalizuje niezwykle zacięcie z procesorami Intela w podobnej cenie. Im bardziej wymagające zadanie postawimy przed układem tym lepiej się on w nim sprawdza. Niestety pobór mocy platformy pod obciążeniem nie należał do najniższych, ale za to był niezły podczas pracy bez obciążenia co szczególnie uwidoczniła nowa platforma testowa. Jak się okazuje dzięki odblokowanemu mnożnikowi układ podkręca się bardzo łatwo, a co najważniejsze także skutecznie. Procesor pracował stabilne na standardowym układzie chłodzenia z częstotliwością do 4000 MHz.Nowy Phenom II X6 1090T to bardzo udany i wydajny procesor dla wymagających użytkowników. Dzięki niemu AMD będzie doskonale radziło sobie w nowym segmencie rynku.