AMD Phenom X3 8250

Zalety:

  • -Niezła wydajność w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • - Dobra podatność na podkręcania
  • - Niska cena

Wady:

  • - Skomplikowany proces podkręcania

Najwidoczniej tory myślenia w obu rywalizujących ze sobą firmach – AMD i Intel biegną podobnie – do dużej liczby już oferowanych procesorów, dodaje się kolejne modele, mające zapełniać rzeczywiste i wyimaginowane luki. Oczywiście proces tworzenia nowych układów jest zbyt kosztowny aby za każdym razem powtarzać choć jego część. Znacznie łatwiej zrobić to np. przez ustalenie mnożnika o nowej liczbie. I właśnie w ten sposób stworzono procesor Phenom X3 8250. Dzięki bardzo niskiemu mnożnikowi – x9,5 procesor ten pracuje z częstotliwością 1900 MHz. Tę niewielką wartość stara się jednak nadrabiać trzyrdzeniową architekturą.

Najwidoczniej tory myślenia w obu rywalizujących ze sobą firmach – AMD i Intel biegną podobnie – do dużej liczby już oferowanych procesorów, dodaje się kolejne modele, mające zapełniać rzeczywiste i wyimaginowane luki. Oczywiście proces tworzenia nowych układów jest zbyt kosztowny aby za każdym razem powtarzać choć jego część. Znacznie łatwiej zrobić to np. przez ustalenie mnożnika o nowej liczbie. I właśnie w ten sposób stworzono procesor Phenom X3 8250. Dzięki bardzo niskiemu mnożnikowi – x9,5 procesor ten pracuje z częstotliwością 1900 MHz. Tę niewielką wartość stara się jednak nadrabiać trzyrdzeniową architekturą. Wielkość pamięci cache jest typowa dla nowych procesorów AMD: L1 - 32 KB na rdzeń, L2 – 512 KB na każdy rdzeń i do tego wspólna L3 o wielkości 2048 KB. Procesor podobnie jak pozostałe X3 pracuje na łączu HT o częstotliwości 1800 MHz. Z tą samą szybkością pracuje też jego mostek północny. Wprowadzenie tego elementu pozwoliło na uzyskanie właściwej częstotliwości pamięci komputera (RAM).

Analizując wyniki testów można dojść do wniosku, że w AMD nieco za daleko posunięto się z redukowaniem wydajności procesora. Owszem, w typowych zastosowaniach daje on sobie radę, ale w stosunku do 8450 jest odczuwalnie wolniejszy. Chyba przekroczono granicę poniżej której zaczyna to być widoczne. Szczególnie brakuje wydajności w czasie testów w aplikacjach wymagających wysokiej częstotliwości pracy. Znacznie lepiej jest z programami wykorzystującymi wszystkie rdzenie procesora – tutaj X3 8250 radzi sobie dobrze.

Kolejną słabszą stroną tego modelu jest podkręcanie – wprawdzie może on pracować ze znacznie wyższą od nominalnej prędkością, ale wymaga to , z powodu niskiego mnożnika, bardzo wysokiej częstotliwości HTT. Oprócz tego podczas podkręcania w ten sposób procesorów AMD, kontrolować należy bardzo wiele parametrów ustawień płyty. W efekcie proces jest trudny i pozwalana na osiągnięcie zadowalających rezultatów tylko bardzo dobrym overclockerom korzystających z dobrych płyt głównych. Te zaś są stosunkowo drogie.

AMD Phenom X3 8250 to zupełnie niezły procesor, ale o zbyt niskiej częstotliwości taktowania. W pełni usatysfakcjonuje tylko albo mało wymagających użytkowników, albo tych, którzy zdecydują się na jego podkręcenie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier